Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. února 2023 Blažej

Levný, ale šikovný DVD rekordér s pevným diskem

Pulty hypermarketů a pestrobarevné stránky obchodních letáků jsou přímo nacpané „špičkovými produkty za nízké ceny“. Bohužel však jde leckdy o zařízení, která mají největší reálnou hodnotu ve sběrně kovošrotu. Otestovali jsme DVD rekordér s pevným diskem, který navzdory nízké ceně dokáže nároky mnohých uživatelů uspokojit více než dobře.

DVD rekordér TX Universe | foto: Václav Nývlt

Ještě než se pustíme do dalšího zkoumání a popisu testovaného rekordéru, musíme jasně stanovit, komu určen je a komu není. Nejlépe bude vyhovovat pasivním divákům televize, kteří ho budu využívat pro záznam a sledování televizních pořadů, budování domácí DVD videotéky a jako přehrávač DVD a DivX filmů, fotografií a hudby.

Ti, kteří chtějí důkladněji editovat a stříhat domácí videonahrávky z kamery, najdou rozhodně vhodnější přístroje, na které si však také musí trochu připlatit.

DV vstup pro připojení digitální kamery však nechybí a proto není problém přenést záznam zimních radovánek z digitální kamery na DVD. Nahrávku můžete rozdělit a nechtěné části vymazat. Žádné pokročilejší možnosti nečekejte.

Velkou pochvalu dostává menu přístroje, které je kompletně v češtině a zvládnout jeho obsluhu tak nedá mnoho práce.

 Přístroj:  cena s DPH:
 TX Universe 80 GB (testovaný model)  6 500 Kč
 TX Universe 200 GB  7 900 Kč
 TX Universe 300 GB  8 890 Kč

Šikulín za pár kaček

Na rekordéru nás nejvíce zaujala skutečnost, že splní většinu přání a potřeb, které běžný domácí uživatel může mít. Dokáže nahrávat na oba (+ i -) formáty DVD disků i na 80 GB pevný disk - tuto kapacitu měla testovaná verze, rekordér je však k mání i s 200 a 300 GB disky.

I na tento nejmenší disk lze nahrát mnoho hodin vysílání – v nejnižší kvalitě SLP až 102 hodin, v té nejvyšší (HQ) 17 hodin. Pro běžné nahrávání úplně postačí režim SP, kdy byla kvalita záznamu zcela identická s původním přijímaným obrazem. Dlouhohrající LP režim již vykazuje drobné nectnosti, jako je nižší ostrost, mírný digitální šum a viditelné kompresní bloky v rychlých scénách  – avšak i v tomto případě je stále obraz podstatně lepší, než u běžného VHS videorekordéru.  

Díky TimeShift dokáže „zastavit televizní vysílání“, navíc je aktuálně naladěná televizní stanice neustále nahrávána (pouze do dočasného souboru – neukládá se trvale) a tak se můžete kdykoli vrátit k již odvysílané části. Tento záznam samosebou probíhá jen když je přístroj zapnutý, přepnutím programu se záznam restartuje (je nahrávána nová stanice).

Časovaný záznam, neboli nahrávání v nepřítomnosti, nabízí takřka tradiční možnosti – 8 pamětí, nastavení konkrétního data, časů konce i začátku, VPS a určení periodicity (pouze jednou, denně, týdně, od pondělí do pátku, od pondělí do soboty).

Komprimované filmy i s českými titulky

TX umí přehrávat i DivX filmy a to včetně titulků s perfektní českou diakritikou. To je velmi příjemné překvapení, touto vlastností neoplývá ani mnoho dražších přístrojů (a to jak rekordérů, tak přehrávačů).

Na jednom disku jich navíc může být i větší množství, nemusí se ani jmenovat stejně jako videosoubor – které titulky jsou ty pravé si vyberete předem. Titulky jsou zobrazeny v šedivém, částečně průhledném poli, pročež jsou skvěle čitelné i ve světlých scénách. Jen velikost fontu by mohla být poněkud větší. 

Neporadil si však se soubory komprimovanými s použitím Qpel a GMC, mrzely mne také občasné potíže se zvukem u DivX – příčinnou souvislost jsem nevysledoval ani s použitím GSpotu – některé filmy hrály skvěle, jiné ne.

Přehrávač si poradí s MP3 soubory (konstantní i variabilní bitrate ve všech možných hodnotách bez potíží) a JPG obrázky, které lze pouštět zároveň s hudbou. Všechny tyto multimediální soubory přečte i z DVD disků. 

Co uvízlo na mucholapce

Zatím jsme převážně chválili, nyní se podíváme na nedokonalosti a problematické partie, tedy na mouchy. Použití  rekordéru znepříjemňují především leckdy zdlouhavé reakce přístroje a naprosto „natvrdlý“ dálkový ovladač. Zpravidla je nutné tlačítka tisknout opakovaně a zpravidla vynaložit větší sílu. Kombinace těchto dvou vlastností často ústí v opakované stisky ovladačů (a někdy končí násobným vykonáním chtěné operace).

Dálkový ovladač se obecně moc nepovedl. Mnoho drobných ovládacích prvků a absence podsvětlení z něj přílišného pomocníka pro noční televizní dýchánky rozhodně nečiní.

Drobným neduhem je i relativně vyšší provozní hlučnost - jak pevný disk tak ventilátor chlazení vytváří hluk, který je v tichém nočním pokoji nepříjemně patrný. To je však společná vlastnost drtivé většiny levných rekordérů.


rekordér zepředu poprvé


rekordér zepředu podruhé


rekordér zezadu


rekordér uvnitř: vpravo nahoře vidíte desku s procesorem, který zajišťuje většinu procesů rekordéru (řízení, zpracování obrazu a zvuku), vedle je vypalovací mechanika a úplně vpravo pevný disk Samsung. Pod ním je napájecí zdroj, v levo pak deska s TV tunerem a výstupní analogovou elektronikou.grafické menu rekordéru


A jak DVD rekordér hraje?

Po stránce kvality obrazu rozhodně TX Universe nezklamal. Při připojení ke 42“ plazmě Enox vykazoval velmi dobrý obraz ve všech režimech. Při přehrávání DVD a DivX tak směle nahradí přehrávače nižší a střední třídy, záznam rekordéru je v intencích kvality příjmu analogového televizního vysílání. Vestavěný tuner je velmi dobrý, při ladění v Praze na kopci nevykazoval žádné nedostatky.

Zvukový projev nijak neurazí ve spojení s televizorem, mikrosystémem či levným domácím kinem. Ke kvalitnějším aparaturám bych ho však raději připojoval jen digitální cestou. Při analogovém propojení se zesilovačem Yamaha AX-892 a špičkovými reprosoustavami Xavian XN-185 II byly výrazně slyšet limity zvukových obvodů rekordéru.  

K čemu a jak lze připojit?

Konektory je přístroj vybaven opravdu bohatě.

Zadnímu panelu vévodí dvojice konektorů SCART, jeden pro připojení televizoru, jeden pro DVB-T tuner, satelit, nebo VHS videorekordér. Dalšími videovstupy jsou S-Video, komponentní video YUV (Y, Cb, Cr) a kompozitní video (CVBS). Identicky je osazen i obrazový výstup. Zvukový vstup je jen jeden, stereofonní analogový, výstupů je více - analogový stereofonní, analogový multikanálový a digitální optický i koaxiální. Díky tomu můžete připojit jakýkoli AV receiver a protože analogové výstupy mají regulaci hlasitosti, stačí pro prostorový poslech připojit aktivní reprosoustavy.    

Na čelním panelu se nachází dvojice sklopných dvířek. Pod těmi pravými objevíte jednak FireWire vstup (IEEE 1394, DV) pro připojení digitální videokamery, jednak USB port. Díky němu snadno spustíte muziku, filmy i obrázky i z flashových pamětí, externích harddisků a MP3 přehrávačů.

Pod druhými dvířky jsou připraveny konektory pro analogovou videokameru, či třeba herní konzoli - jmenovitě S-video, kompozitní video a stereofonní analogové audio.

Chcete mě?

Jsem levný DVD rekordér s pevným diskem. Umím nahrávat z analogového televizního tuneru i jiných připojených přístrojů. Přehraju filmová DVD, soubory s DivX, MP3 a JPG, můžete do mne píchnout i USB paměť. Musíte však omluvit, že umím jen základní editaci záznamů, jsem trochu pomalý a někdy i ignoruji příkazy svého pána. A až vás rozzlobí můj nepovedený dálkový ovladač, neházejte ho prosím po mě ... 

  • Nejčtenější

Kometa, která se po 50 tisících letech vrací k Zemi, je vidět pouhým okem

Kometa s názvem C/2022 E3, či ZTF, se tento týden na své cestě Sluneční soustavou dostane k Zemi nejblíže. Pro...

ANALÝZA: Západní tanky mají ničení těch ruských v rodném listě

Ukrajinská armáda získá díky západní pomoci moderní tanky a obrněné transportéry standardů NATO. Zatímco na bojišti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kapitán letadla měl infarkt. Tragicky havarovalo v poli za Londýnem

Jednu z nejhorších leteckých katastrof zapříčinil infarkt kapitána letadla Trident společnosti British European...

A TOTO VÍTE? Proč mají letadlové lodě ostrov vpravo

Seriál Nad letovou palubu letadlové lodě ční takzvaný ostrov, na němž se ukrývá mimo jiné velitelská věž, navigační můstek a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Postavte se k tomu čelem. Letadla nikdy neomrzí

Úkolem následujícího kvízu je poznat typ letadla na fotografii z čelního pohledu. I když kvíz řada čtenářů magazínu...

Láska je evoluční finta, zamilovanost porucha emocí, říká psycholog Klimeš

Premium Láska je mocná emoce a bezesporu ta nejhezčí. A má hodně podob, které člověka nutí dělat různé věci. Mozkové okruhy...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

První ohebný herní televizor funguje překvapivě dobře

Ohebnosti OLED displejů se využívá stále častěji – nejprve u telefonů, později notebooků a nejnověji i u herního...

Nové O2TV je hezčí, hlavní rozdíl vynikne při fotbalovém mistrovství

Vyzkoušeli jsme novou verzi služby O2TV. Na straně vysílatele se změnilo úplně vše, na straně diváka jsou proměny spíše...

Test levných gramofonů. Které nejlépe hrají a které nejvíc trápí desky

Premium Otestovali jsme sedm gramofonů v ceně od 3 do 6 tisíc korun. Jsou mezi nimi modely manuální, poloautomatické i plně...

Nová sluchátka Apple budou fungovat lépe, když poznají tvar ucha

Apple ve středu na speciální konferenci uvedl vedle nových hodinek a telefonu i další generaci malých sluchátek AirPods...

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...