Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 25. ledna 2022 Miloš

IOPS Z5: Možná nejmenší MP3 videopřehrávač na světě

iOps je zpět, což naznačuje i slovní hříčkou Z5. Má tendenci se ucházet o titul nejmenší MP3 videopřehrávač na světě, je téměř celý kovový a umí spoustu věcí. Z těch netradičních jmenujme alespoň stopky, budíček a zobrazování fotek s možností zoomování.

Značka IOPS není tuzemským empétrojkařům jistě neznámá. Na Technetu jsme již před časem chválili celokovový iOps X5 s barevným displejem a hafem funkcí. Povedený byl i jeho raný předchůdce iOps MFP-300 vybavený výklopným direct USB portem a nepříliš kvalitním OLED displejem. Problém se zobrazovačem pak definitivně vyřešil iOps F4, který měl nejnovější OLED displej, dobře čitelný i na slunci.

Nový iOps Z5 je však úplně z jiného těsta, lépe řečeno z jiného kovu, než jeho předchůdci. Je opravdu malinký - rozměry 55 x 25 x 14 mm hovoří za vše. Svojí vahou třiceti dvou gramů vám kapsu neutrhne a množstvím funkcí naopak konkurenci natrhne pr… . I když rozdíly se rychle stírají a přehrávat filmy a zobrazovat fotografie dnes umí už i iPody. Každopádně iOps Z5 je nejmenší flashový MP3 videopřehrávač jaký jsme v redakci měli. Obáváme se, že vzhledem k velikosti barevného displeje (2,2 x 1,5 cm, 65 000 barev) to však  není právě ta vlastnost, kterou bychom od  videopřehrávače očekávali. I přes uvedenou výtku konstatujme, že iOps Z5 je stylový kousek, který okolí majitele přinutí diskutovat o něčem jiném než jsou nové modely mobilů a Vladův účes.

 

iOps by měl jít do prodeje s novým firmwarem podporujícím češtinu v ID3 tazích a TXT souborech. Komplet v češtině bude i Menu přehrávače.

Přehrávač je primárně určen k nošení na krku. Tomu jsou uzpůsobena i dodávaná sluchátka.


Až na drobné výjimky kov

Tělo přehrávače je vyrobeno z hliníku. Pouze strana s USB konektorem je plastová. Za kaňku na kráse považujeme plastové ovládání. V kombinaci s elegantním kovovým pláštěm působí stejně dobře jako náhradní díl z trabanta namontovaný na mercedes.

Příjemná je práce s joystickem, jehož dlouhý stisk zobrazí menu přehrávače a krátkým stiskem se dostaneme do stromové struktury adresářů. Nepraktické je přepínání mezi jednotlivými módy – MP3 přehráváním, albem fotografií a filmů, rádiem, diktafonem, nahráváním do WMA. Nejprve totiž musíte spustit Menu, v něm vybrat podmenu Mode a zde teprve zvolit příslušnou funkci. Celkově navigaci považujeme za přehlednou a i díky barevnému menu a animovaným ikonám ji dokáže používat každý.

Prstenec kolem joysticku tvoří tři funkční tlačítka: Play/Stop, více funkční EQ a REC. Nejlépe se mačkají špičkou prstu a vyžadují přeci jen jemnější přístup. Zcela nelogicky chybí čtvrté tlačítko, které by mohlo sloužit třeba ke zmiňovanému přepínání jednotlivých módů přístroje.

Displej je typu OLED, dokáže zobrazit až 65 000 barev a je dobře čitelný i na denním světle.

 

Těch možností a funkcí …

Začněme nadstandardními vychytávkami.

Dnes již celkem běžný prohlížeč obrázků je vybaven funkcí zoom, díky níž si obrázky (JPEG) můžete zvětšit až pětkrát. Joystickem lze přitom plynule lustrovat celou fotografii a tím pádem je  možné, i na tak malém displeji, spatřit některé detaily obrázku. Iops zobrazí i neupravené fotografie, ideální, ale je přizpůsobit jejich rozlišení a velikost displeji. K tomuto účelu naleznete na CD program nazvaný Image converter.

Přehrávání videa lze, stejně jako u nedávno recenzovaného Mpio ONE, označit spíše za funkci žertovnou než praktickou. Konverze filmů pomocí přiloženého softwaru je rychlá a jednoduchá. Na výsledek se koukat dá a Rodinná pouta si na iOpsu téměř vychutnáte.

   

Vše při starém zůstalo u prohlížeče textu. Na pěti řádcích o šestnácti znacích si toho mnoho nepočtete. Na trh by měl být přehrávač uveden s podporou češtiny, tudíž i text by se měl zobrazovat s korektní diakritikou.

Další funkcí navíc jsou stopky s mezičasem. Samozřejmostí je budíček, který jednou, denně nebo pouze o víkendu aktivuje v předem nastavený čas rádio, přehrávání MP3 nebo nahrávání z rozhlasu. Přesný čas se zobrazuje při přehrávání i jako spořič obrazovky společně s datem a dnem. Přehrávač si můžete pojmenovat a nastavit si na něm vlastní obrázkové logo.

  

Standardní nabídka audio formátů čítá MP3 (8 – 320 kbps včetně VBR), WMA (32 – 192 kbps) i favorizovaný OGG Vorbis (64 – 500 kbps). Zvuk s testovanými sluchátky Koss porta pro byl velmi dobrý. Díky třem nastavitelným a  dvaceti! Přednastaveným ekvalizačním křivkám, si zvukový  projev iOpsu přizpůsobí snad každý. Rozložení displeje vidíte na obrázku. Do písniček můžete vkládat záložky, kterými je pak možné listovat, případně je mazat. Tempo přehrávání lze zrychlovat i zpomalovat. Přehrávač podporuje playlisty s koncovkou m3u, sestavené například v programu WinAmp.

  


FM tuner nabízí dvacet pozic, které umí zaplnit pomocí automatického vyhledávání rozhlasových stanic. Žádanou frekvenci si samozřejmě můžete najít i sami a do paměti uložit ručně. Příjem rozhlasu je dobrý.

Nahráváme z rádia, discmanu a přes mikrofon

Nejvyšší kvalita nahrávky je u všech zdrojů omezena datovým tokem 128 kbps. Iops nahrává do formátu WMA.  Při záznamu z externího zařízení iOps rozezná konce skladeb a písničky rozseká do jednotlivých souborů. Nastavit lze i automatické končení nahrávání po uplynutí časového intervalu.

  

Výsledná kvalita nahrávky z jakéhokoliv zdroje je, i vzhledem k bitrate 128 kbps,  velmi dobrá. Pouze při záznamu přes interní mikrofon výsledek šumí o trochu více než je obvyklé.

K nahrávání je potřeba využít přiložený kabel, protože linkový vstup není řešen tradičním 3,5 mm jackem, ale USB portem.

Veškeré přehratelné soubory včetně pořízených nahrávek lze přímo v přístroji mazat.

 

Propojení jedna radost ...teda rychlost

Jelikož USB 2.0 to jistí, pomalého přenosu dat se bát nemusíte. Přehrávač bude v prodeji pouze ve verzi s 512 MB nebo 1 GB paměti, rychlost je tedy poměrně podstatným faktorem.

Výdrž baterie nepatří k nejdelším, ale vzhledem k hmotnosti přehrávače (32 g včetně integrované Li - Pol baterie), jeho velikosti a způsobu určení (jedná se o klasický městský druh) považujeme 10 hodin za dostačující. Výrobcem uváděné maximum je 12 hodin. Nabíjení probíhá přes USB.

Koupit či nekoupit?

Odpověď na výše položenou otázku je tentokrát jednoduchá a zní: Určitě ano. Přehrávač iOps je kompaktní a multimediální záležitost, příjemně malých rozměrů, s přehršlí funkcí a elegantním vzhledem. V neposlední řadě je potřeba připomenout i podporu češtiny.

 

Stručná technická specifikace:

Proč ho koupit?

Exkluzivní design a dílenské provedení, nadstadardní funkce, čeština v ID3 tazích a české menu

Proč ho nekoupit?
Šum při nahrávání přes diktafon
Kdy?
Již v prodeji
Za kolik?

vyrábí se 512 MB a 1 GB - v prodeji 512 MB za 4790 Kč, 1 GB za 5990 Kč 

 • Přehraje formáty: MP3 (8 – 320 kbps, včteně VBR), WMA (31 – 192 kbps), OGG (64  500 kbps), MPEG4 po konverzi přiloženým programem
 • Displej: OLED barevný, 65 000 barev
  Vstupy/výstupy: sluchátka, integrovaný mikrofon, USB 2.0 je zároveň line-in, Mass storage
 • Napájení: integrovaný Li-Po akumulátor, nabíjení probíhá pouze přes USB
 • Výdrž baterie: 10 hodin (výrobce uvádí 12 hodin)
 • Rozměry: 25 x 55 x 14 mm
 • Hmotnost: 32 g (včetně baterie)

 

Autor:

CES 2022 - největší veletrh spotřební elektroniky

Veletrh CES je největší událost v oblasti spotřební elektroniky a IT každoročně pořádaný v lednu v Las Vegas.

Další témata: Koronavirus  Omikron  Sonda Parker Solar Probe Dalekohled Jamese Webba 

 • Nejčtenější

Prázdná letadla nad Evropou. Proč létají, i když na tom všichni tratí?

Tisíce poloprázdných nebo úplně prázdných letadel přeletěly v uplynulých měsících nad Evropou a svým způsobem zcela...

Geopolitické šachy: Německo potřebuje F-35 k nesení jaderných zbraní

V Německu se opět rozhořela debata o možném nákupu amerických víceúčelových nadzvukových taktických letadel páté...

Počítač vypnout, uspat nebo hibernovat? Poradíme, co, kdy a proč zvolit

Premium Tuto situaci zná asi každý. Pokud chci přestat používat počítač s operačním systémem Windows, je možné ho vypnout,...

Třicet tisíc mil pod mořem. Japonské styky s nacisty byly plné nebezpečí

O zvláštním spojenectví Německa s Japonskem v druhé světové válce se obecně soudí, že mělo jen politický charakter a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nová baterie z Česka využívá vodu, zinek a grafit. Bude levná a nemá vybuchovat

Vědci z české Akademie věd si nechali patentovat nový druh vodné baterie, která nemůže z principu začít hořet, a tím...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

 • Další z rubriky

V pátek naposledy. Podívejte se s námi do končícího AM vysílače Liblice

Pojďte se s námi podívat, jak to vypadá a funguje na nejvýkonnějším rozhlasovém vysílači v pásmu středních vln v České...

Krásné hi-fi za sympatické peníze. Otestovali jsme sestavu neznámé značky

Premium Ani napjatější rozpočet nemusí znamenat, že vám svět velmi kvalitního poslechu hudby zůstane zapovězen. Na trhu se...

Přehrávač iPod slaví dvacet let. Podívejte se, jak vypadaly všechny modely

V sobotu 23. října uplyne dvacet let od chvíle, kdy šéf Applu Steve Jobs představil na pódiu nový hudební přehrávač se...

Apple versus zbytek světa. Sedmero novinek přineslo nejedno překvapení

Premium „Už jsi slyšel ty nový AirPody?“ Tato otázka přicházela tak často, že jsme se rozhodli pustit do dalšího testu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Sineád O’Connorová šla na pohřeb syna v teplákovce, do rakve dala cigarety

Sedmnáctiletý syn Sineád O’Connorové (55) spáchal začátkem ledna sebevraždu. Zpěvačka skončila následně v péči...

Sedmikrásky k obědu, nákup z popelnice. Výměna se nesla v režii eko páru

Podobný věk, naprosto odlišný životní styl. Tak nějak by se dala shrnout nejnovější Výměna manželek, ve které se sešly...