Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 30. září 2023 Jeroným, Ráchel

IOPS Z5: Možná nejmenší MP3 videopřehrávač na světě

iOps je zpět, což naznačuje i slovní hříčkou Z5. Má tendenci se ucházet o titul nejmenší MP3 videopřehrávač na světě, je téměř celý kovový a umí spoustu věcí. Z těch netradičních jmenujme alespoň stopky, budíček a zobrazování fotek s možností zoomování.

Značka IOPS není tuzemským empétrojkařům jistě neznámá. Na Technetu jsme již před časem chválili celokovový iOps X5 s barevným displejem a hafem funkcí. Povedený byl i jeho raný předchůdce iOps MFP-300 vybavený výklopným direct USB portem a nepříliš kvalitním OLED displejem. Problém se zobrazovačem pak definitivně vyřešil iOps F4, který měl nejnovější OLED displej, dobře čitelný i na slunci.

Nový iOps Z5 je však úplně z jiného těsta, lépe řečeno z jiného kovu, než jeho předchůdci. Je opravdu malinký - rozměry 55 x 25 x 14 mm hovoří za vše. Svojí vahou třiceti dvou gramů vám kapsu neutrhne a množstvím funkcí naopak konkurenci natrhne pr… . I když rozdíly se rychle stírají a přehrávat filmy a zobrazovat fotografie dnes umí už i iPody. Každopádně iOps Z5 je nejmenší flashový MP3 videopřehrávač jaký jsme v redakci měli. Obáváme se, že vzhledem k velikosti barevného displeje (2,2 x 1,5 cm, 65 000 barev) to však  není právě ta vlastnost, kterou bychom od  videopřehrávače očekávali. I přes uvedenou výtku konstatujme, že iOps Z5 je stylový kousek, který okolí majitele přinutí diskutovat o něčem jiném než jsou nové modely mobilů a Vladův účes.

 

iOps by měl jít do prodeje s novým firmwarem podporujícím češtinu v ID3 tazích a TXT souborech. Komplet v češtině bude i Menu přehrávače.

Přehrávač je primárně určen k nošení na krku. Tomu jsou uzpůsobena i dodávaná sluchátka.


Až na drobné výjimky kov

Tělo přehrávače je vyrobeno z hliníku. Pouze strana s USB konektorem je plastová. Za kaňku na kráse považujeme plastové ovládání. V kombinaci s elegantním kovovým pláštěm působí stejně dobře jako náhradní díl z trabanta namontovaný na mercedes.

Příjemná je práce s joystickem, jehož dlouhý stisk zobrazí menu přehrávače a krátkým stiskem se dostaneme do stromové struktury adresářů. Nepraktické je přepínání mezi jednotlivými módy – MP3 přehráváním, albem fotografií a filmů, rádiem, diktafonem, nahráváním do WMA. Nejprve totiž musíte spustit Menu, v něm vybrat podmenu Mode a zde teprve zvolit příslušnou funkci. Celkově navigaci považujeme za přehlednou a i díky barevnému menu a animovaným ikonám ji dokáže používat každý.

Prstenec kolem joysticku tvoří tři funkční tlačítka: Play/Stop, více funkční EQ a REC. Nejlépe se mačkají špičkou prstu a vyžadují přeci jen jemnější přístup. Zcela nelogicky chybí čtvrté tlačítko, které by mohlo sloužit třeba ke zmiňovanému přepínání jednotlivých módů přístroje.

Displej je typu OLED, dokáže zobrazit až 65 000 barev a je dobře čitelný i na denním světle.

 

Těch možností a funkcí …

Začněme nadstandardními vychytávkami.

Dnes již celkem běžný prohlížeč obrázků je vybaven funkcí zoom, díky níž si obrázky (JPEG) můžete zvětšit až pětkrát. Joystickem lze přitom plynule lustrovat celou fotografii a tím pádem je  možné, i na tak malém displeji, spatřit některé detaily obrázku. Iops zobrazí i neupravené fotografie, ideální, ale je přizpůsobit jejich rozlišení a velikost displeji. K tomuto účelu naleznete na CD program nazvaný Image converter.

Přehrávání videa lze, stejně jako u nedávno recenzovaného Mpio ONE, označit spíše za funkci žertovnou než praktickou. Konverze filmů pomocí přiloženého softwaru je rychlá a jednoduchá. Na výsledek se koukat dá a Rodinná pouta si na iOpsu téměř vychutnáte.

   

Vše při starém zůstalo u prohlížeče textu. Na pěti řádcích o šestnácti znacích si toho mnoho nepočtete. Na trh by měl být přehrávač uveden s podporou češtiny, tudíž i text by se měl zobrazovat s korektní diakritikou.

Další funkcí navíc jsou stopky s mezičasem. Samozřejmostí je budíček, který jednou, denně nebo pouze o víkendu aktivuje v předem nastavený čas rádio, přehrávání MP3 nebo nahrávání z rozhlasu. Přesný čas se zobrazuje při přehrávání i jako spořič obrazovky společně s datem a dnem. Přehrávač si můžete pojmenovat a nastavit si na něm vlastní obrázkové logo.

  

Standardní nabídka audio formátů čítá MP3 (8 – 320 kbps včetně VBR), WMA (32 – 192 kbps) i favorizovaný OGG Vorbis (64 – 500 kbps). Zvuk s testovanými sluchátky Koss porta pro byl velmi dobrý. Díky třem nastavitelným a  dvaceti! Přednastaveným ekvalizačním křivkám, si zvukový  projev iOpsu přizpůsobí snad každý. Rozložení displeje vidíte na obrázku. Do písniček můžete vkládat záložky, kterými je pak možné listovat, případně je mazat. Tempo přehrávání lze zrychlovat i zpomalovat. Přehrávač podporuje playlisty s koncovkou m3u, sestavené například v programu WinAmp.

  


FM tuner nabízí dvacet pozic, které umí zaplnit pomocí automatického vyhledávání rozhlasových stanic. Žádanou frekvenci si samozřejmě můžete najít i sami a do paměti uložit ručně. Příjem rozhlasu je dobrý.

Nahráváme z rádia, discmanu a přes mikrofon

Nejvyšší kvalita nahrávky je u všech zdrojů omezena datovým tokem 128 kbps. Iops nahrává do formátu WMA.  Při záznamu z externího zařízení iOps rozezná konce skladeb a písničky rozseká do jednotlivých souborů. Nastavit lze i automatické končení nahrávání po uplynutí časového intervalu.

  

Výsledná kvalita nahrávky z jakéhokoliv zdroje je, i vzhledem k bitrate 128 kbps,  velmi dobrá. Pouze při záznamu přes interní mikrofon výsledek šumí o trochu více než je obvyklé.

K nahrávání je potřeba využít přiložený kabel, protože linkový vstup není řešen tradičním 3,5 mm jackem, ale USB portem.

Veškeré přehratelné soubory včetně pořízených nahrávek lze přímo v přístroji mazat.

 

Propojení jedna radost ...teda rychlost

Jelikož USB 2.0 to jistí, pomalého přenosu dat se bát nemusíte. Přehrávač bude v prodeji pouze ve verzi s 512 MB nebo 1 GB paměti, rychlost je tedy poměrně podstatným faktorem.

Výdrž baterie nepatří k nejdelším, ale vzhledem k hmotnosti přehrávače (32 g včetně integrované Li - Pol baterie), jeho velikosti a způsobu určení (jedná se o klasický městský druh) považujeme 10 hodin za dostačující. Výrobcem uváděné maximum je 12 hodin. Nabíjení probíhá přes USB.

Koupit či nekoupit?

Odpověď na výše položenou otázku je tentokrát jednoduchá a zní: Určitě ano. Přehrávač iOps je kompaktní a multimediální záležitost, příjemně malých rozměrů, s přehršlí funkcí a elegantním vzhledem. V neposlední řadě je potřeba připomenout i podporu češtiny.

 

Stručná technická specifikace:

Proč ho koupit?

Exkluzivní design a dílenské provedení, nadstadardní funkce, čeština v ID3 tazích a české menu

Proč ho nekoupit?
Šum při nahrávání přes diktafon
Kdy?
Již v prodeji
Za kolik?

vyrábí se 512 MB a 1 GB - v prodeji 512 MB za 4790 Kč, 1 GB za 5990 Kč 

 • Přehraje formáty: MP3 (8 – 320 kbps, včteně VBR), WMA (31 – 192 kbps), OGG (64  500 kbps), MPEG4 po konverzi přiloženým programem
 • Displej: OLED barevný, 65 000 barev
  Vstupy/výstupy: sluchátka, integrovaný mikrofon, USB 2.0 je zároveň line-in, Mass storage
 • Napájení: integrovaný Li-Po akumulátor, nabíjení probíhá pouze přes USB
 • Výdrž baterie: 10 hodin (výrobce uvádí 12 hodin)
 • Rozměry: 25 x 55 x 14 mm
 • Hmotnost: 32 g (včetně baterie)

 

Autor:
 • Nejčtenější

Nový obrněnec z Francie pro 21. století. Průzkumný Jaguar má ničit i tanky

Vzhledem k historii své země, francouzská armáda musela a musí plnit úkoly i na jiných válčištích, než je...

I v Čechách existují anomálie, co se nedají snadno vysvětlit, popisuje ufolog

Premium Jednou z nejhezčích věcí na ufologii je, že se člověk pořád vzdělává, říká ufolog skeptik Vladimír Šiška. „Jednou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sonda přivezla vzorky z planetky, která by v budoucnu mohla narazit do Země

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír v neděli provedla jedinečný manévr. Ve výšce 102...

Šance na přežití se blíží nule. Sedm nejtragičtějších leteckých havárií

Letecká technika způsobila v dopravě ještě větší revoluci než železnice o století dříve. Letadla jí sice nemohla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Zbraně na obranu republiky. Vyhrajte knihu o největším českém esu

Znáte nejen letadla a tanky, ale i další zbraně československé armády, kterými na podzim 1938 mohla bránit ohroženou...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Podívejte se do světa opulentního luxusu, kde se nehraje na kompromisy

Komponenty za desítky milionů i promyšleně složené sestavy, které lze pořídit s průměrným českým platem. Na mnichovském...

Nad hlavami jim létají ruské rakety, s výrobou skvělých sluchátek nepřestali

Premium Otestovali jsme skvělá magnetoplanární sluchátka Verum 1 mk2, která vyrábí tým nadšenců v ruskými agresory devastovaném...

Jak dopadl experiment? S 55 let starým foťákem na výstavě aut

Na výstavu aut jsme vyrazili s fotoaparátem z roku 1967. Jak dnes vybrat a koupit film? Jak se s foťákem pracovalo? Na...

Tip na víkend: Dokonalost, kterou si dovolí málokdo, ale ohromí každého

První dva dny jsou jen pro novináře a specialisty v oboru, o víkendu však může přijít každý. Na čtyřicátém ročníku...

Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!
Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!

Jestli máte doma malé miminko a zároveň je pro vás důležitá starost o naši planetu, pak rozhodně otestujte nové kojenecké lahve NUK For Nature s...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...