Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Velký test fotoknih. Vykouzlíte je za 20 minut, jiné připomenou Windows 3.1

aktualizováno  15:15
Otestovali jsme šest služeb, které se liší cenou, kvalitou, funkcemi a ovládáním. Obvykle je možné využít automatického průvodce a připravené šablony. On-line služby fungují v prohlížeči a práci urychlí, instalované aplikace zase nabízejí více možností, šablon, stylů a nastavení.

Aktualizace 12.12. v 15:15: Do článku jsme doplnili informace o tom, do kdy je která firma schopna garantovat doručení do Vánoc.

Aktualizace 13.12.: Doplnili jsme informace o automatickém vytváření fotoknihy na základě komunikace se společností Piklio.

Ať už fotíte jednou v roce na dovolené, nebo taháte zrcadlovku i na procházku kolem baráku, máte zřejmě řadu fotek. Možná už jste je vystavili na Facebooku, nebo v on-line galerii, ale nejspíš ještě pořád leží někde na disku. Prach na ně nepadá, ale zase je nemůžete někomu dát jako dárek.

Přesně to řeší fotokniha. Je to taková novodobá verze fotoalba. Sestavíte si ji na počítači, vytisknete a máte pěkný osobní dárek. Není to sice žádné vysoké umění, ale pokud jsou to fotky, ke kterým máte vztah vy i obdarovaný, bude radost veliká.

Co jsme testovali: fotokniha snadno a rychle

V našem srovnávacím testu jsme hledali službu, která umožní i úplným začátečníkům rychle a jednoduše udělat vkusnou fotoknihu. Oceňujeme tedy všechny nástroje, které jsou intuitivní a na první pohled (nebo aspoň na druhý) pochopitelné.

Jak se dělá fotokniha

Kdo chce nasázet každý pixel své fotoknihy, ten sáhne po profesionálním sázecím programu a ve spolupráci s DTP odborníkem najde tiskárnu, která tiskne na fotopapír. Toto je článek pro amatéry, kteří dělají fotoknihu doslova jednou v roce na Vánoce. Z článku také vedou odkazy na testy a videonávody jednotlivých služeb.

Program, nebo on-line služba? Podle toho, co chcete

Mezi šesti testovanými službami jsou čtyři, u kterých musíte na disk instalovat poměrně rozsáhlé aplikace (ukousnou si každá kolem 300 MB na disku ). Dvě služby (Rajče a Piklio) naopak fungují přímo v prohlížeči. Nic tedy neinstalujete a tvorbu fotoknihy to znatelné urychlí.

Aplikace mají tu výhodu, že pracují s fotkami přímo na disku. To by ještě nedávno byla výhoda rozhodující, ale s tím, jak se zrychlují internetové přípojky a rostou možnosti webových prohlížečů, klesá i důležitost desktopové aplikace. Naopak, v našem srovnání vycházejí on-line služby lépe v rychlosti i jednoduchosti.

Poznámky k testu

Všechny služby jsme testovali na stejných fotografiích a věnovali jim srovnatelné množství času (viz tabulka). Jedna z testovaných služeb (Rajče.net) patří společnosti MAFRA, pod kterou spadá i iDNES. cz. Autor osobně zaručuje, že tento fakt neovlivnil podmínky ani výsledky hodnocení v tomto testu.

Náš velký test fotoknih vydáváme ve dvou částech. Některé společnosti totiž nebudou stíhat tisk a doručování knihy pod stromeček, pokud si zboží objednáte až příští týden. V první části tedy hodnotíme ovládání, funkce a snadnost použití obslužného softwaru/webu. V druhé části zhodnotíme kvalitu doručených fotoknih, rychlost a komfort doručení a vyneseme závěrečný verdikt, pro koho je podle nás která ze služeb optimální.

Testované služby:

Dojde vám kniha do Vánoc?

Bontia Několik pěkných šablon a možností tak akorát

Program Bontia Studio si zaslouží pochvalu za to, že se nesnaží imitovat zavedený způsob ovládání společný CEWE, HapyFotu i 24Printu a místo toho přichází s vlastním rozhraním, které využívá systémový vzhled známý třeba z prohlížeče fotografií ve Windows 7 nebo přehrávače Windows Media.

Mnohem více než v ostatních programech jste tu závislí na pravém tlačítku a procházení různých . Důležité funkce jsou vám skyryty a musíte si je postupně objevit.

Největší devizou této služby jsou zajímavé šablony. Je trochu těžší se v nich vyznat, protože jejich přehled je až v aplikaci, na webu najdete jen některé z nich. Líbily se nám šablony Progress, Romantic, Colora, Mosaic nebo Harmony. Dobrá byla práce s panoramatickými fotkami.

Pravé tlačítko vám umožní změnit šablonu stránky (tedy vybrat z několika rozložení fotek na dané stránce). 

Jak změnit výřez? Musíte kliknout na ručičku u rámečku, pak budete moci posouvat snímkem v rámečku.

Práce s textem je výborná, šablony dokonce mají doporučené styly písem, což si zaslouží pochvalu.

Ovládání softwaru považujeme za lepší průměr. Nastavili jsme, co bylo potřeba, šablona si držela svůj vzhled a nebylo radno do něj moc zasahovat (ale šlo to). Možností úprav bylo tak akorát. Funguje transparence boxíků (velmi pěkný efekt u popisků) a relativně dobrá je práce s ořezy. Automatické zaplnění fotoknihy fotkami je k dispozici, ale většinou stejně dokončíte fotoknihu manuálně. Nabídka formátů i provedení je dostatečná.

Pro koho? Službu Bontia doporučujeme těm, které zaujme některá z jejích šablon (některé jsou opravdu povedené), a také těm kteří vytvářejí fotoknihu s velkým množstvím textů. Pokud pospícháte, Bontia nenabídne moc automatických nástrojů, které vám šetří čas.

CEWE Bohaté možnosti pro začátečníky i hračičky

Z desktopových aplikací je CEWE fotokniha asi nejpropracovanější. CEWE patří již ke klasice, využívá ji několik fotolabů, řetězců nebo drogerií. Program je ve verzi 5.0.6 již skutečně rozsáhlý a nabízí celou řadu možností. Není jednoduché se v nich všech vyznat, ale když se vám to povede, dokážete vytvořit takřka libovolný vzhled fotoknihy.

Automatický průvodce vás nechá vybrat složku, se kterou budete pracovat. Ideálně si tedy všechny fotografie nakopírujte do jedné složky a pak je najednou přetáhněte do prostředního okna. Nastavit můžete počet fotek na stránku a tím ovlivnit, jak velké fotky budou nebo kolik stránek nakonec zaplatíte. To je velká výhoda - máte to od začátku pod kontrolou.

Program působí místy až příliš robustně. Po kliknutí pravým tlačítkem uvidíte doslova desítky možností, a stovky dalších se skrývají v různých podnabídkách a šablonách. Ale naštěstí je tu i automatický průvodce, který je opravdu schopen pomoci. Můžete si nastavit, kolik fotek na stránku chcete umístit, a on se s tím vcelku dobře popere.

Na výběr máte z desítek stylů, můžete i vytvářet vlastní nebo stahovat nové. Styly jsou rozdělené na obecné nebo příležitostné (rodina, cesta apod.)

Desítky dalších šablon lze stáhnout z webu. Vyhledávání mezi nimi není zrovna jednoduché, ale pokud máte čas, můžete najít i vkusné nebo velmi specifické exempláře.

V posledním kroku průvodce volíte typ vazby (má vliv na cenu) a knihu pojmenujete. 

Propracovaný program vás už od začátku zásobuje různými upozorněními na ořezy, na možnost automatických úprav, na možnost redukce efektu červených očí. Někdy je to otravné, ale obvykle se vyplatí si přečíst, co vlastně nabízí, nejsou to hloupé nápady. 

Pracovat můžete i s písmem. Výhodná je možnost upravit styl všech textů ve fotoknize. Jen pozor, neurčujte všem stejnou velikost - doplatí na to buď nadpisy, nebo obyčejné popisky. Naštěstí lze nastavit, čeho se úprava týká, zbytek zůstane podle šablony.

Manipulace s fotkami rozmístěnými po stránkách fotoknihy je velmi jednoduchá. A kdykoli můžete zabřednout do pokročilejších funkcí, využít jiné uspořádání fotek na stránce z dané šablony, nebo vše zcela přeházet podle sebe. U každého objektu, fotky či textu lze nastavit i transparenci (bez průběžného náhledu).

Mimochodem, CEWE si zaslouží pochvalu za podporu více operačních systémů, kromě Windows totiž jejich aplikace běží i na Mac OS a Linuxu.

Pro koho? Fotokniha CEWE výborně poslouží všem, kteří chtějí mít pod kontrolou každý detail a přitom mít možnost využít automatického průvodce. Chvíli ovšem trvá, než se zorientujete ve velkém množství funkcí. Velká tvůrčí svoboda také znamená, že můžete vytvořit i velmi nevkusné kombinace.

HappyFoto Velký výběr produktů, pár šablon, drobné mouchy

Fotokniha je jen jedním z produktů HappyFoto, k její tvorbě využijete desktopový program HF Designer. Nabízí v lecčems podobné možnosti jako CEWE, ale filozofie ovládání je trochu odlišná. Většinou ne k lepšímu.

Program ukazuje nahoře jednotlivé stránky, vlevo obrázky (a případně i možnosti rozložení stránek a další grafické doplňky) a vpravo možnosti úprav jednotlivých objektů.

Dobrý je ovšem průvodce, který už od začátku ukazuje náhledy toho, jak se vaše rozhodnutí projeví na výsledku. Třeba u umístění fotek na stránce je to obzvláště užitečné. Šablon je v nabídce osm, líbila se nám Tapeta, Ilustrace nebo Pastel, překvapivě minimalistická je i Svatba. Žádná ze šablon nebyla vysloveně kýčovitá.

Ve druhém kroku této části průvodce dostanete možnost ovlivnit počet fotek na stránku.

Některé šablony jsou pro více fotek na stránce vhodnější, jiné méně.

Automatické plnění pomáhá s uspořádáním fotek na stránkách.

Ne všechny šablony nabízejí všechny možnosti, což samozřejmě nezjistíte, dokud šablonu nevyzkoušíte. Takže třeba šablona Ilustrace neobsahuje rámečky, šablona Pastel zase nenabídne možnost zvolit různé možnosti rozložení fotek na stránce (i když jich evidentně má více). Velmi zvláštní je možnost kombinovat v jedné knize více šablon, můžete dokonce nastavit stránce vlevo jinou šablonu, než stránce vpravo. Asi není potřeba připomínat, že takto nejednotný vzhled lze málokdy doporučit.

Výběr ořezu snímku nebyl intuitivní. Je skokově řešen pomocí k tomu určených tlačítek, nelze jej tedy provést posunutím myší. Další výtku máme k prohazování fotografií. Místo prohození fotek se posouvaly rámečky, což přinejmenším zdržuje.

HF Designer umožňuje provést úpravy fotek přímo v editoru, včetně efektů nebo automatického vylepšení. Naopak vložit k fotkám popisky tak, aby to vypadalo nějak jednotně, byl zbytečně obtížný úkol, který by měl být u fotoknihy intuitivní.

Pro koho? Opět bych doporučil hlavně těm, kterým se líbí některá z nabízených šablon. Jinak nevyniká program nad konkurencí, ale ani za ní výrazně nezaostává. Především otravné maličkosti snižují jeho použitelnost tak, že jej nemůžeme doporučit tak srdečně, jako aplikace CEWE nebo Bontia.

Piklio Překvapivě mocný online nástroj, automatika chce vylepšit

Služba Piklio.cz má příjemně hravý design a i tvorba fotoknihy je celkem hravá. Jelikož je to čistě webová služba, nemusíte nic instalovat, a fotoknihu tak můžete začít vytvářet skutečně okamžitě. Vše běží ve webovém prohlížeči (Flash) a narazili jsme jen na málo zádrhelů. Ty však mohou být pro někoho podstatné.

S panoramatickými fotkami si Piklio poradilo výborně. Nabízí i řadu možností, jak fotky upravovat přímo online v prohlížeči. Volit můžete různé výřezy a vylepšení.

Mezi desítkou šablon narazíte na některé velmi povedené. Nám se líbila šablona "retro ruční papír" nebo "portfolio". Celkově jsou šablony vkusnější a méně infantilní než třeba u CEWE (ale ta jich má mnohem více). Příjemných překvapení bylo více. Třeba podporované služby při importu fotek: Facebook, Picasa, Rajče, a pak samozřejmě z počítače/foťáku. Načtení snímků bylo velmi rychlé, aplikace totiž pracuje s náhledy a snímky pak načítá na pozadí (to dělá i aplikace fotokniha Rajče).

Práce s ořezem je velmi plynulá a jednoduchá. Šablona také pamatuje na to, že ne vždycky chcete vkládat popisky.

Výhodou je, že můžete změnit šablonu i za běhu, uprostřed tvorby. Piklio vás jen upozorní, že pak musíte zkontrolovat popisky.

Automatické rozmístění fotek nepracuje s více fotkami na stránku, takže pokud nechcete mít ve fotoknize tolik stran jako fotek, nezbude vám než se s tím poprat ručně. To nás při tvorbě hodně zdrželo. Musíte vždy manuálně vybrat styl stránky s více fotkami a tyto fotky pak ručně umístit. Naštěstí je vidět, které fotky jste použili a které ještě ne (použité fotky skryjete tlačítkem s ikonkou očička).

Aktualizace: Zástupce společnosti Piklio se s námi spojil a ukázal nám, že služba obvykle umí pracovat s více fotkami na stránku při automatickém umístění. V našem případě k tomu nedošlo pouze kvůli chybě v systému. Na odstranění chyby programátoři pracují. S jinými fotkami se skutečně automatika poprala lépe a rozmístila jich na některé stránky více (dvě až čtyři), čímž ušetřila místo a snížila počet stránek.

Objednávka je jednoduchá a systém je přehledný. Má hodně možností, knihu třeba můžete někomu ukázat ještě před tím, než ji objednáte, nebo může více lidí pracovat na jedné knize (netestovali jsme).

Pro koho? Výhodou služby Piklio je okamžitá použitelnost bez stahování a také import fotek z řady fotoslužeb. Vše probíhá on-line a celkem intuitivně. Jen automatika by potřebovala vylepšit. Teď dala (v našem případě) jen jednu fotku na stránku, což u třeba 60 fotek knížku zbytečně prodlouží. Doporučujeme těm, kteří knihu dělají jen občas, ale přeci jen si s ní chtějí pohrát.

Rajče Nejrychlejší vkusná fotokniha, nejméně funkcí navíc

On-line služba Rajče.net nabízí tvorbu fotoknih nejen svým uživatelům, ale i všem ostatním. Práce probíhá pouze v prohlížeči, nemusíte nic instalovat. Rozhraní je jednoduché a umožní rychlé vytvoření fotoknihy. Moc funkcí navíc nečekejte, ale to bude pro řadu lidí spíše výhoda. Vytvoření fotoknihy za čtvrt hodiny tak nestojí nic v cestě. (Poznámka: Rajče.net patří do rodiny iDNES.cz. Na hodnocení služby tento fakt neměl vliv.)

Vzhled stránky je jednoduchý a po nahrání fotek jde vše velmi rychle. Jakmile si na ovládání zvyknete (což je otázka dvou tří pokusů), je úprava knihy opravdu blesková.

Na rozdíl od ostatních služeb nabízí Rajče pouze čtvercové formáty ve třech velikostech. Takové zjednodušení určitě nebude vyhovovat každému, ale výsledkem je méně voleb, a tím i méně rozhodnutí na straně uživatele. Pokud nechcete být zahlceni řadou rozhodnutí, Rajče vás zřejmě nadchne.

Nahrání fotek bylo velmi rychlé (stejně jako u Piklia se nahrávají pouze náhledy, zbytek si aplikace vyřeší na pozadí) a můžeme se hned pustit do práce. Pochvalu si zaslouží automatické zaplnění fotoknihy fotkami. Fungovalo spolehlivě a šetřilo místem. Výsledkem byla téměř hotová fotokniha, u které stačilo jen proházet pár fotek a upravit několik ořezů.

Ze začátku neumíte přidat více fotek na stránku přetažením. Jakmile o této možnosti víte, je velmi snadná a použitelná.

Po celou dobu vytváření fotoknihy vidíte nahoře, kolik vás bude objednávka stát.

Šablon je tu něco přes deset, jsou jednoduché i infantilní, většinou vkusné.

Objednávka byla jednoduchá, stejně jako proces tvorby knihy (nejrychlejší z testovaných služeb). Daní je samozřejmě malé množství funkcí navíc. Nejvíc nám chyběly ořezy fotek (lze ořezávat jen fotky umístěné na celou stránku) a možnost vložit panoramatickou fotku přes dvě stránky (ostatní služby to umožňují).

Pro koho? Rajče nabízí jen málo možností, ale výsledkem je velmi snadná tvorba fotoknihy. Lze jej tedy doporučit těm, kteří dělají fotoknihu poprvé. Nebudou muset vybírat z nepřeberného množství možností. Pokud se vám líbí čtvercový formát a některá z nabízených šablon, je to nejrychlejší cesta k fotoknize.

24Print Použitelná, ale zmatená tvorba fotoknihy

Poděbradská firma 24Print.eu tiskne řadu výrobků, fotoknihy jsou jen jedním z nich. Jejich program má po stažení 283 MB a při každém spuštění hledá na webu nové šablony. Jejich aplikace na sestavení fotoknihy se snaží být přehledná, ale výsledkem je poslepované rozhraní kombinující povedené moderní ovládací prvky s rozhraním, které na vás dýchne systémem Windows 3.1.

Podívejme se na rozložení programu: Vlevo jsou fotky (číslo ukazuje, kolikrát je použita v knize), nahoře jednotlivé stránky, dole styly, masky a rámečky, vpravo pak pás s manuálními úpravami fotek, objektů i textů.

V programu nic zásadního nechybí, ale jeho ovládání zkrátka není jednotné ani přehledné. Dá se na to zvyknout a pak vás může program i potěšit třeba možnostmi úprav fotek v aplikaci nebo několika celkem vkusnými rámečky.

Na obálku můžete dát jakýkoli snímek či snímky, jen na zadní straně je umístěn čárový kód. Práce s textem je celkem dobrá. 

Pod pravým tlačítkem a volbou "přizpůsobit rozpětí" se skrývá funkce roztažení fotky na pozadí obou protilehlých stránek.

Nabídka šablon je průměrná, nejvíce se nám líbila "fotokniha retro". Zcela chybí možnost automaticky knihu naplnit, takže vám program moc času neušetří. Také šablony jsou často zbytečně restriktivní a není možné je snadno upravit, třeba hromadně změnit styl stránek nebo rámečků. Některé šablony nemají rámečky nebo masky, a vy tak nemůžete spoustu úprav vůbec provést. Jiné šablony naopak hýří různými možnostmi (kruhové rámečky apod.).

Objednávka probíhá částečně přes web, částečně v programu, což může nezkušeného uživatele zmást. Rozumíme tomu, proč to programátoři takto vyřešili, ale pochválit je za to nemůžeme.

Pro koho? 24Print fotoknihu doporučujeme těm, které zaujme některá z šablon, nebo těm, kteří chtějí hodně fotek upravovat až při tvorbě fotoknihy a mají na to dostatek času. Chybí totiž automat či poloautomat, který by vám s tvorbou knihy pomohl.

Na co pamatovat při tvorbě fotoknihy?

Především na to, aby byl výsledek vkusný. Nemusíte použít každý efekt, který software nabízí. V jednoduchosti je síla.

Minimalismus - Pokud nejste zkušení grafici, nepouštějte se do složitých a překombinovaných grafických úprav a efektů. Srdíčkové a hvězdičkové rámečky využívejte s mírou, nebo vůbec.

Jednotný styl - Využijte šablonu, která se vám líbí, a její styl příliš neupravujte (i když software vám to většinou umožní). Zabráníte tak nejednotnému stylu, kde přílišná pestrost odvádí pozornost od fotografií.

Počet fotografií na stránku - Můžete dávat jen jednu fotku na stránku, nebo naopak naskládat čtyři až šest snímků vedle sebe. Kombinujte obě tyto možnosti, abyste nenudili a zároveň šetřili místem. Fotku na celou stránku (tisk bez okrajů) můžete využít buď výjimečně, nebo (pokud tomu odpovídá formát vašich fotek) naopak skoro výlučně.

Rozlišení fotografií - Pokud to jde, pracujte s fotografiemi v plném rozlišení. Desktopové i webové programy si s nimi poradí snadno, a rychlost uploadu už je v Česku obecně snesitelná. Výjimkou je případ, kdy opravdu spěcháte, pak snižte velikost snímků na 3 až 8 megapixelů podle výsledné velikosti fotoknihy pro rychlejší upload. Ale ušetříte pouze minuty až desítky minut, což za to zřejmě nestojí.

Text - Pokud jste psavci, můžete vložit popisek ke každé fotografii (některé šablony k tomu přímo vybízejí). Ale někdy je lepší nechat většinu snímků mluvit za sebe a omezit se na občasné upřesňující popisky ("Benátky, srpen 2013") nebo poznámky ("... a číšník mu ji zabalil a usek."). Vyhnete se tak snaze být vtipný za každou cenu, která bývá kontraproduktivní.

Grafické doplňky - desktopové programy nabízely doslova stovky různých ilustrací, klipartů a smajlíků. Nedoporučujeme se v nich moc hrabat, nestojí to za to a výsledku to podle nás spíše uškodí. Snad jen pokud děláte parodii nebo knížku pro děti, může se to hodit. Zajímavější je podle nás vložení mapy (nabízí CEWE), ale manuálně tuto možnost můžete využít i u ostatních knih. Vložit můžete i screenshoty, infografiky či jakékoli další doplňky, ke kterým bude mít obdarovaný nějaký vztah.

Vlastní design - Pokud chcete vytvořit vlastní design do krajů, obvykle si musíte pomoci v grafickém programu. Poskládejte fotografie v požadovaném poměru stran (např 1:1) do jednoho obrázku. Můžete využít třeba funkci Koláž v Picasa. Profesionálové, kterým sázení v grafických programech nečiní problém, pak spíše sáhnou po fotoknihách, které si mohou navrhnout sami (v Praze nabízí např. FotoŠkoda ).

Videa ve fotoknize - Zajímavým nápadem je možnost přidat do fotoknihy videa. Vytisknete QR kód, takže při prohlížení můžete jen cvaknout a na mobilu najít příslušné video. Nabízí to CEWE, ale podobný QR kód si samozřejmě můžete vygenerovat i vy a video dát třeba na YouTube.

Verdikt - 1. část: sestavení a objednání fotoknihy

Na základě první části našeho testu fotoknih sice nemůžeme vynášet definitivní verdikty. Ještě nevíme, jak dopadl tisk, ale abyste knihy stihli ještě objednat pod stromeček, přinášíme první část testu již nyní.

Dojde vám kniha do Vánoc?
SlužbaTypDo kdy objednat, aby došlo pod stromeček
Bontiaaplikacedo 5.12.(termín již vypršel)
CEWEaplikacedo 15.12., při vyzvednutí na prodejně až do 16.-17.12.
HappyFotoaplikaceuvedeno na stránkách u jednotlivých produktů
Piklioon-linezaplaceno do půlnoci 15.12.,u osobního vyzvednutí 17.12.
Rajčeon-linedo 19.12. do 1:00 hodin (více na stránkách)
24Printaplikaceod zaplacení po předání dopravci nyní 5 až 7 dní

Jaká služba je vás nejvhodnější? Závisí to na tom, jakou knihu plánujete a jaké jsou vaše grafické ambice. Ano, čtete správně: mezi testovanými není jediná služba, která by podle nás vyhovovala všem. Místo toho se tedy podívejte, jestli se poznáte v některém z následujících scénářů.

1. Chci fotoknihu jednoduše a rychle

Automatické vytvoření knihy nejlépe fungovalo u služeb Rajče a CEWE. Rajče je pro rychlou tvorbu výhodnější i proto, že vše probíhá v prohlížeči, takže knihu můžete mít skutečně hotovou už za 15 minut. Rajče dává na stránku více fotek a snaží se (často úspěšně) dát k sobě fotky související. Rajče nabízí jen čtvercový formát knihy, takže odpadá celá řada rozhodování.

Průvodce v programu CEWE má zase možnost nastavení "průměrného počtu fotek na stranku", což je vynikající nápad, i když napoprvé uživatel nemusí vědět, o co jde. Rajče nabízí jen desítku šablon, CEWE pak po instalaci nabízí šablon o poznání více (některé mají i více variant ). Pokud máte čas, můžete vybírat.

Také další fotoknihy se snažily tvorbu nejrůznějšími způsoby usnadňovat, ale vždy tomu něco chybělo. Piklio nabízí více funkcí, než bychom u on-line služby čekali, ale při automatickém vytvoření knihy dalo (v našem případě) šedesát fotek na šedesát stránek a snížit počet stránek bylo zdlouhavé a nikterak intuitivní. Opakované pokusy ukázaly, že v jiných případech si Piklio s fotkami poradilo lépe a více fotek na stránku automatiku dát umí.

24Print i HappyFoto se také snaží o průvodce, možná s ním budete spokojenější, než my. 

2. Mám přesnou představu, jak má kniha vypadat

Pokud cítíte, že máte cit pro grafiku, můžete si fotoknihu poskládat fotku po fotce, stránku po stránce, v podstatě pixel po pixelu. V takovém případě vám nejlépe poslouží desktopové aplikace. Všechny se snaží o to, aby nabízely širokou paletu funkci, ale ne ve všech je jejich dostupnost intuitivní, nebo dokonce patrná.

Na podobné úrovni jsou v tomto případě CEWE a Bontia, kousek za nimi HappyFoto a pak 24Print. Pokud máte čas, můžete je vyzkoušet a přiklonit se k té, která vám bude více vyhovovat.

3. Dělám fotoknihu poprvé

Pokud tvoříte svou první fotoknihu, doporučujeme držet fantazii na uzdě a odolat pokušení vyzkoušet všechny dostupné efekty, rámečky, písma a barvy. Místo toho se soustřeďte na výběr těch správných fotografií (bohatě stačí 25 - 60 fotek ). Vyřaďte fotky, které se opakují, zařaďte detaily i záběry celku. Fotky seřaďte tak, aby tvořily smysluplnou linku (obvykle stačí uspořádat je od nejstarší po nejnovější). Vyberte pěknou fotku na obálku, klidně ji pak můžete použít i v knize.

Protože práce s on-line službami nám přijde jednodušší, doporučujeme prvouživatelům Rajče nebo Piklio. Není potřeba nic instalovat a fotky se na web nahrají překvapivě rychle (obě služby si napřed nahraji náhledy a pak teprve fotky v plném rozlišení, takže s nimi mezitím už můžete pracovat). Dále lze doporučit služby Bontia, která se opravdu snaží být jednoduchá (ale ne vždy se jí to daří) a CEWE (když se vám bude líbit nějaká ze šablon, máte většinu práce hotovou ).

4. Skládám fotoknihu z on-line galerie

Pokud máte galerii na Rajče.net, tak můžete rovnou vytvořit fotoknihu u stejné firmy. Piklio umí navíc kromě Rajčete importovat fotky i z Facebooku nebo Picasy, takže vám ušetří trochu času při uploadování fotek, a má více možností úprav fotek. To se může hodit zvláště u fotek na Facebooku, které většinou trochu úprav potřebují.

5. Chci, aby můj dárek působil co nejvíc osobně

Tak netiskněte fotoknihu, ale kupte staré dobré fotoalbum a fotky do něj nalepte, dotvořte ilustracemi a vlastnoručně psanými vzkazy. To je teprve "retro fotokniha".

Autor:
  • Nejčtenější

Severoamerické kosatky nosí na hlavě mrtvé lososy. Už zase. Proč to dělají?

Kdybyste začali chodit po ulici s mrtvou rybou na hlavě, nejspíš by vás lidé považovali za blázny. Mezi kosatkami z okolí Pudgetova zálivu to zjevně neplatí. Nosí rybí klobouky už podruhé. Zoologové...

5. prosince 2024

Komáři se proměnili v létající injekční stříkačky s vakcínou

Štípnutí komárem tentokrát nepřenáší nákazu, ale člověku naopak zajistí odolnost vůči jedné z největších metel lidstva – malárii. Vědci cíleně poškodili dědičnou informaci prvoka tak, aby zahynul...

4. prosince 2024

Vybíráme nový televizor pod stromeček. Jak se vyznat v záplavě možností?

Televizor nepatří mezi nejmenší investice a zároveň jej neměníme příliš často. Je tedy dobré věnovat výběru patřičnou pozornost. V následujících kapitolách vás volbou televizoru stručně a přehledně...

2. prosince 2024

Výrobci TV utíkají od Googlu. Titan potěšil rychlostí, zaskočil reklamou

Vyzkoušeli jsme televizor s novým operačním systémem Titan, jenž postupně nahradí Google TV v televizorech Philips. V budoucnu se však může objevit i v přístrojích jiných značek. Je to v Evropě...

4. prosince 2024

Jak Sovětský svaz napadl neutrální Finsko a co byl mainilský incident

Zimní válka proti Finsku byla jednou z dobyvačných válek vedených Moskvou. Cílem zimní války bylo připojit menší část finského území k Sovětskému svazu a na té větší ustanovit loutkovou Finskou...

5. prosince 2024

Američané za druhé světové války ukázali cestu, po které se vydat s vrtulníky

Během druhé světové války se dočkaly operačního nasazení tři typy amerických vrtulníků. Nový druh vojenské letecké techniky se teprve rozvíjel, obecně se v té době jednalo o stroje lehké s malou...

8. prosince 2024

Před 100 lety se zrodila z blízkovýchodního chaosu Sýrie. Ve zmatku je dodnes

Před 100 lety, na začátku prosince 1924, se zrodil z blízkovýchodního chaosu způsobeného politikou velmocí, zejména Francie a Británie, „de facto“ stát Sýrie, „de iure“ byl ustanoven o pár dní...

8. prosince 2024

KVÍZ: Soutěžní kvíz o knihu: Boom AI začal před dvěma lety, co o něm víte?

Soutěž

Už dva roky se zžíváme se generativní umělou inteligencí. Vyzkoušejte se, zda si pamatujete, co vše nám přináší. Můžete vyhrát knihu „Proč se nebát umělé inteligence?“ Pravidla soutěží najdete...

vydáno 8. prosince 2024

Beneš nadbíhal bolševikům už před 100 lety. Podobně jako Mussolinimu

Před 100 lety se dostala na veřejnost informace o tom, že Československo začalo diplomaticky mnohem intenzivněji komunikovat se Sovětský svazem. Iniciativa ministra zahraničí Edvarda Beneše vzbudila...

7. prosince 2024

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková

Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování v taneční...

Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka

Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák, když je zrovna v akci,...

Hrála v pornu, tak skončila. Solfronk se v Bacheloru rozloučil s další účastnicí

Odhalení o minulosti soutěžící Denisy Veselé a jejím natáčení pornovideí výrazně zamávalo atmosférou v sídle Bachelora....

Obraz zmaru Volkswagenu. Tisíce elektroaut smutně čekají na kupce

„Pacient Autoland Deutschland je nejen nemocný, má vysokou horečku,“ píše německý Bild. A jako důkaz diagnózy ukazuje...

Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod

Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj obchod v pražském...