Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 21. února 2024 Lenka

Chcete si vytisknout fotky z mobilu doma? Jde to jednoduše a kvalitně

Fotografie si dnes lze pohodlně vyrobit i doma. Stačí si pořídit některou z fototiskáren. Otestovali jsme dvě z nich a výsledek nás mile překvapil. Dnešní mobily už umějí velmi slušné fotografie a s domácí fototiskárnou je budete mít na papíře za pár minut.

Na trhu je dnes již několik megapixelových mobilů a za nedlouho se začnou prodávat i fotomobily s dvoumegapixelovým čipem, případně i sedmimegapixelovým (podrobnější informace viz První telefon, který fotí jako slušný fotoaparát). Kvalita pořízených fotografií není špatná, dnešní test ale není o porovnávání jednotlivých fotomobilů, ale o možnosti rychlého vytištění jimi pořízených fotografií. Přeci jen, mnoho lidí si stále potrpí na papírové fotografie a ne každému se chce kvůli jedné, či několika málo fotografiím chodit do fotolabu. A nebo jenom prostě nechce čekat. Nehledě na to, že ne v každém fotolabu je možné fotografii z mobilu přímo stáhnout. A ne každý má doma počítač...

Vytiskněte si fotky přímo z digitálu nebo mobilu

Dvě dnes testované tiskárny to umějí bez problémů – lze do nich fotografie přímo stáhnout a ke svému provozu nepotřebují počítač. Samozřejmě, že je lze použít i pro tisknutí fotografií pořízených digitálním fotoaparátem, a to buď přímo, nebo z paměťové karty.

Tiskárny Epson Picture Mate a Sagem Photo Easy 155 patří v nabídce výrobců mezi nejjednodušší modely. Mají jen monochromatický displej a ani jedna nemá integrovaný Bluetooth adaptér. Každá z tiskáren používá i jinou technologii tisku. Epson je inkoustová tiskárna, Sagem termosublimační. Naopak společné mají rozlišení fotografií, které vytisknou. V obou případech je možné použít jen papír s rozlišením 10 x 15 centimetrů.

 

Obě tiskárny používají speciální kity, takže se majitel nemusí starat, jestli má dost inkoustu nebo papíru. U Epsonu je k dispozici jen kit pro 100 fotografií, u Sagemu pro 40 a 120 fotografií. Přímo s tiskárnou pak zákazník v obou případech obdrží kit pro 20 fotografií. Kit vždy obsahuje zásobník barev a uvedený počet papírů. Jejich instalace je jednoduchá jak u Epsonu, tak u Sagemu. Samotné papíry dokoupit nelze, i když u Epsonu by asi bylo možné nějaké jiné fotopapíry konkrétního formátu použít. Nemá to ale význam, v našem testu vydržela tisková náplň o něco méně než pro 100 papírů dodávaných s ní. U Sagemu, pak, díky potřebě speciálních papírů, ani není možné jiné použít.

Instalace obou tiskáren je snadná, stačí se řídit návodem. Obě tiskárny nepotřebují pro svou práci počítač, fungují zcela samostatně. Samozřejmě je ale lze k počítači připojit a tisknout přímo z něj. Obě tiskárny mají standardní USB konektory (velký a malý), mají integrovanou čtečku paměťových karet s podporou všech formátů karet (Sagem u některých formátů přes dodávanou redukci). K oběma tiskárnám lze připojit Bluetooth adaptér a Sagem má i infraport. zde

Sagem Photo Easy 155: Jednoduchá, ale spolehlivá

Sagem Photo Easy 155 plně dostojí svému jménu.

Sagem Photo Easy 155 na druhý pohled

Ovládání Sagemu není zdaleka tak komfortní jako u konkurenčního Epsonu Picture Mate. Informace na displeji se zobrazují v podobě nejasných číselných kódů a použití manuálu je ze začátku nutností. Mírné problémy však omlouvá nižší cena tiskárny.

Sagem umožňuje tisk náhledů, ze kterých lze posléze jednoduše vybrat snímky do tisku. Sagem má velmi dobré podání barev. Patrné je to zejména v podání pleťové barvy. U Sagemu se mi pouze nelíbily odtrhávací okraje papírů, po nichž zůstává na fotografii vroubkovaní. Kladně hodnotím fakt, že Sagem na rozdíl od Epsonu fotografie neořezává (v režimu s bílým okrajem). Tisk je jemný a prostý výraznějšího rastrování. Celkově mi kvalita fotografií připadla lepší než u konkurečního Epsonu.

K posouzení jsem využil fotografie z testu minilabů, který vyšel na Technetu a naleznete jej zde.

Obsluha této tiskárny je opravdu velmi jednoduchá. Testovali jsme ji s telefony Sagem X8, Nokia 6630, Motorola V635 a Siemens S65. Vyzkoušeli jsme i několik Bluetooth adaptérů. Ve všech případech jsme nenarazili na jediný problém. Bluetooth adaptér stačí připojit a je připraven k použití. Pak stačí na telefonu najít zařízení a odeslat fotografii. U megapixelového snímku to trvá v průměru 20 sekund. Následně stačí potvrdit tisk fotografie a za 2,5 minuty je papírová fotografie na světě. Stejné je to i s odesíláním fotografie přes infraport. V tomto případě je ale nutné být trpělivý, přenesení jedné fotografie trvá zhruba dvě minuty. Poslat lze jen jednu megapixelovou fotografii, víc se jich do paměti tiskárny nevejde (maximálně 600 Kb).

Žádný problém jsme nezaznamenali ani při tisku fotografií z paměťové karty a přímo z počítače. V jeho případě je nutné nainstalovat program, který ale nenabízí žádné obslužné funkce, jen zprostředkovává komunikaci tiskárny s počítačem. Tisknout pak lze třeba přímo z prohlížeče obrázků.

 

Tiskárna Sagem Photo Easy 155 je opravdu velmi jednoduchá. To platí především o obslužném monochromatickém displeji. Zobrazuje jen čísla a znaky, na poprvé je tedy nutné mít v ruce manuál. Tisknout lze indexprint, dva a čtyři obrázky na jeden papír a fotografii s okraji a bez nich. Do zásobníku se vejde 20 papírů, další je pak nutné ručně doplnit.

 

Díky technologii termosublimačního tisku je kvalita fotografií velmi dobrá. Předložili jsme je několika osobám (laické veřejnosti) a ani jedna nepoznala, že se jedná o fotografii z domácí tiskárny a nikoliv z fotolabu. Profesionál by ale jistě drobné nedostatky našel. Zhruba na polovině fotografií se objevil různobarevný bod, vždy ale někde jinde. Někomu nemusí vyhovovat, že dodávaný fotopapír má odlamovací okraje, po kterých zbude ostrý okraj na fotografii.

 

Mile nás překvapila i kvalita fotografií pořízených mobilem. U některých fotografií, především v případě Sagemu X8, je ale nutné počítat s tím, že na displeji mobilu se zdají mnohem jasnější a světlejší, než ve skutečnosti jsou. Pro dokonalý výsledek se je vyplatí stáhnout do počítače, upravit a až pak vytisknout.

Epson Picture Mate: Více možností a kvalitní tisk

Velmi snadnou obsluhu má i tiskárna

Epson Picture Mate na druhý pohled:

Na Epsonu jsem ocenil velmi jednoduché uživatelské rozhraní. Díky Print Wizardu (průvodci tiskem) si s vytisknutím fotografie poradí i uplný začátečník. Picture Mate vás vede doslova krok za krokem. Tiskárna je především určena k domácímu tisku fotografií bez použití počítače. Barevný displej, který by zobrazoval jednotlivé fotografie, tiskárna nemá. Tuto funkci supluje tisk očíslovaných náhledů, ze kterých si jednoduše podle čísla vyberete fotografie k vytištění. Tisknout lze jednotlivé snímky, více snímků najednou nebo všechny snímky na kartě.

Kvalita tisku v 95 % zcela vyhovuje nárokům rodinné fotografie. Při podrobnějším zkoumání jsou však na snímcích patrné nedostatky. Asi nejrušivějším prvkem jsou linky, které zanechává tisková hlava. Uvidíte je zejména ve světlejších barvách jednolitých ploch, kde připomínají hrubší rastr. Naopak černá barva je dokonalá. Z běžné pozorovací vzdálenosti však uvedené vady téměř nepostřehnete. Fotografie jsou po delší straně oříznuté a to i v případě, že použijete tisk s okraji.

Největší potíže dělala tiskárně červená barva. Nepředvídatelně přecházela do žluté až fialové. Problém jsem nakonec odstranil několikerým vyčištěním tiskových hlav. Na tomto místě musím ocenit spolupráci s Help linkou společnosti Epson, kde ochotně pomohli.

K posouzení jsem využil fotografie z testu minilabů, který vyšel na Technetu a naleznete jej zde. Rozdíl mezi fotografií z opravdového minilabu a z tiskárny Epson Picture Mate byl samozřejmě patrný, i když v některých případech Epson dosáhl lepších a hlavně stabilnějších výsledků.

Picture Mate od Epsonu. Pro jednoduchý tisk fotografií ji stačí zapnout, přidat do zásobníku papír a zasunout paměťovou kartu. Nejprve tiskárna nabídne tisk indexprintu a posléze, nebo ihned, lze zadat tisk fotografií. Tiskárna je o něco pomalejší než konkurenční Sagem a je i, díky odlišné technologii, o trochu hlučnější.

Epson má mnohem širší nabídku dalších funkcí, než Sagem. Výhodou je i přehlednější displej, i když opět jen monochromatický. Oproti Sagemu ale umí zobrazit i text, takže je navigace v menu tiskárny mnohem snazší. Epson nabízí například černobílý tisk, nebo sépiový efekt, dvě varianty vylepšení obrazu, datové a časové razítko, tisk s rámečkem a funkce EXIF print a DPOF. První funkce využívá informace „přiložené“ k fotografii, druhá umožňuje připravit tisk fotografií s předem zvoleným pořadím a počtem konkrétních snímků.

Tisk fotografií z mobilu není tak pohodlný, jako u Sagemu. Tiskárna nemá infraport a u této verze lze, stejně jako u Sagemu, připojit Bluetooth adaptér. Existuje ale i vyšší verze této tiskárny, která má již Bluetooth adaptér přímo implementovaný. S Bluetooth jsme měli u Epsonu drobné problémy. Originální adaptér (v prodeji za přibližně 1 500 Kč) fungoval bez problémů, ale některé jiné adaptéry si s tiskárnou nerozuměly. Oproti Sagemu je v menu tiskárny Epson položka pro Bluetooth a telefon je nutné se zařízením spárovat.

 

Jelikož je Epson inkoustová tiskárna, nechybí v jejím menu ani funkce vyčištění tiskové hlavy a kontrolu trysek. Tiskárna také informuje o docházejícím inkoustu. Kvalita fotografií je opět velmi dobrá, pokud tedy nedochází inkoust a také u první fotografie po výměně zásobníku. Výrobce doporučuje nechat fotografii 24 hodin schnout, ale ihned po vytištění je s ní možné bez problémů manipulovat.

     

Kterou si pořídit?

Obě testované tiskárny se hodí pro tisk fotografií z mobilů. Pohodlnější je Sagem, který má jednodušší ovládání a infraport. Bluetooth bohužel nenajdete ani na jedné z testovaných tiskáren, k oběma jej ale lze připojit.

Cena tiskárny

Náklady na tisk

 jedné stránky

Picture Mate 5700 Kč s DPH cca 10,3 Kč s DPH
Photo Easy 155 5990 Kč s DPH cca 14,9 Kč s DPH

Sagem nabízí jednodušší ovládání, Epson zase více možností pro pokročilejší uživatele. Kvalita fotografií je u obou tiskáren vysoká, o trochu lepší se nám zdály fotografie vytištěné tiskárnou Sagem. U ní jsou ale mnohem vyšší náklady na tisk, téměř dvojnásobné než u Epsonu. A to může být pro většinu zákazníků ten nejpodstatnější rozdíl při výběru.    

  • Nejčtenější

Světová premiéra sluchátek, co jsou tak pohodlná, že je v uchu zapomenete

v diskusi je 35 příspěvků

16. února 2024  11:19

Světovou premiéru si dnes odbyla první open-ear sluchátka společnosti Bose, nazvaná Ultra Open...

Lepší než terapie. Tato sluchátka skvěle zahrají ticho i muziku

v diskusi je 20 příspěvků

14. února 2024

Ani jedna z těchto sluchátek nejsou šlápnutím vedle. Jsou mezi nimi však velké rozdíly a každý se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lodní výzbroj na pásech. Sturmtiger používal náboje o hmotnosti 350 kg

v diskusi je 12 příspěvků

19. února 2024

Německý vůdce Adolf Hitler byl známý megaloman. V řadě případů nebyla při zavádění techniky do...

Firma OpenAI ukázala generátor dechberoucích videí, nyní zkoumá bezpečnost

v diskusi je 57 příspěvků

15. února 2024  22:09

Jmenuje se Sora a je to nová služba firmy OpenAI, která se svým chatbotem ChatGPT zbláznila svět do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dokonalejší kus elektroniky nekoupíte. Prozkoumali jsme Apple Vision Pro

v diskusi je 157 příspěvků

17. února 2024

Vyzkoušeli jsme nejvíc high-tech zařízení, které si dnes můžete koupit, headset Apple Vision Pro....

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Vědci objevili nejrychleji rostoucí černou díru a nejsvítivější objekt

v diskusi je 18 příspěvků

21. února 2024  9:33

Pomocí dalekohledu Very Large Telescope (VLT) v Evropské jižní observatoři (ESO) v Chile byl...

Dočkáme se letos Windows 12? Patrně ne, protože to nedává smysl

v diskusi je 14 příspěvků

21. února 2024

Microsoft se připravuje na uvedení další dávky novinek v systému Windows. Zatímco dřív se...

Pravda o mobilech. Profesor Vrba vysvětluje vliv záření na lidské zdraví

20. února 2024

Premium Francouzi vloni zakázali prodej celé série mobilních telefonů iPhone 12. Podle nich z přístrojů...

Generativní umělá inteligence změní vyhledávání, to klasické čeká propad

v diskusi je 13 příspěvků

20. února 2024  19:43

Řada odborníků i běžných uživatelů si všímá, že výsledky vyhledávání přes dominantní Google se...

České univerzity vyvinuly pro policii systém, kterým zastaví auto na dálku

Pražská ČVUT a brněnská VUT se chlubí unikátním systémem vyvinutým na základě poptávky policie, která chce umět...

Tak dokonalý, že tu můžete propadnout alkoholu. Čech žil v karibském ráji

Po studiu na vysoké škole ekonomické Tomáš Šapovalov cítil, že nastal ideální čas vystoupit ze zaběhlého stereotypu a...

Sexuálních scén je zbytečně moc, míní Cavill. Omlouval se kolegyni za erekci

Britský herec Henry Cavill (40) se nedávno podělil o svůj názor na filmové scény, které vyobrazují sex. Podle něj je...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Nikdy už nebudu hubená. Selena Gomezová se smířila s přibíráním po lécích

Selena Gomezová (31) na sociálních sítích sdílela srovnání dvou svých fotografií. Na snímku z roku 2013 je v plavkách a...