Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Budoucnost televize je interaktivní a donutí vás nakupovat

Sedíte pohodlně u televizní obrazovky a líbí se vám telefon, který právě herec ve filmu používá. Stačí jenom stisknout to správné tlačítko na ovladači a již nakupujete.To je jedna z představ tvůrců systému interaktivní televize, kterou příští rok vyzkouší i Česká televize. Ebay na to jde přes aplikace.

Teletext HD bude pilotní službou na bázi hybridní televize. | foto: www.ct24.cz

Interaktivní televize není nic, čeho by se měl člověk bát. Ve své podstatě sdružuje internetové služby s televizními, avšak s jednou specialitou. Tou je propojení vysílaného obsahu s doplňkovými službami. V průběhu sportovního vysílání se tak může třeba objevit skrytá nabídka na sázku na výsledek, která se zobrazí po stisku k tomu určenému tlačítka.

Pokusů udělat z televizního přijímače více než jen hloupý zobrazovač již bylo několik. Zcela nový systém v ČR hodlá spustit na jaře 2012 Česká televize. Tzv. hybridní vysílání (HbbTV) začne veřejnoprávní televize nabízet nejdříve na satelitu v podobě HD teletextu.

Přijímače

Pro zobrazení multimediálních aplikací ze systému HbbTV musí být divák vybaven DVB digitálním přijímačem s podporou HbbTV a připojením k internetu. Seznam dostupných přijímačů je zde.

Na to ještě nebude potřeba připojení televize k internetu, ale jen hybridní set-top-box. Po připojení televize k internetu umožní HD teletext zobrazovat i složitější grafiku, obrázky či videa.

Kromě teletextu ve vysokém rozlišení zvládne později hybridní televize například hlasovat přes ovladač v televizních anketách nebo ohodnotit hosta pořadu Hyde Park ČT24.

"Pohodlí je také jedna z hlavních výhod. Co dostáváte z počítače, budete moci dostat i při ležení na gauči u televize," uvedla nedávno při prezentaci nového systému Pavlína Kvapilová, která má v ČT na starosti nová média. Pokud se na obrazovce rozsvítí červený čtverec, bude stačit zmáčknout odpovídající tlačítko na ovladači a zobrazit si aktuální nabídku služeb navíc.

Sportovní fanoušky potěší při vysílaných zápasech tabulky, přehledy, sestavy týmů i informace o jednotlivých sportovcích.

Přes dálkové ovládání hybridní televize bude přístupný i televizní archiv iVysílání, který už nyní na internetu obsahuje zdarma zhruba pět let odvysílaných pořadů.

"Dnes chceme vyslat silný signál, že hybridní televize HbbTV je cesta, kterou chceme jít. Je to platforma, kterou podporuje i Evropská vysílací unie," uvedla v rozhovoru na ČT24 Kvapilová.

Hybridní televize není jediná

Už na přelomu tisíciletí testovala Česká televize podobný systém, který však využíval tehdy populární systém MHP.

Ten ve své době sliboval plnohodnotné internetové zpravodajství, účast na hlasování do nejrůznějších žebříčků, anket a hitparád, nákup ve virtuálních obchodech, hraní her nebo třeba pátrání po ukradených autech. K tomu všemu stačil dálkový ovladač, který se až na pár tlačítek nelišil od klasického. U nás zůstalo jen u testu, v některých evropských zemích se dostal i do řádného provozu. Úspěšný však příliš nebyl.

Mnohem větší rozmach nyní zažívají tzv. chytré televize. Tedy televizní přijímače doplněné o programovou nadstavbu, která umožňuje spouštět různé aplikace. Takové systémy ale nejsou obecně standardizované a liší se výrobce od výrobce. Z toho důvodu se jen těžko mohou ucházet o přízeň vysílatelů a televizních stanic, aby mohly překročit hranici mezi televizním vysíláním a interaktivním obsahem.

A právě tam chce vstoupit relativně nový formát HbbTV. Ten umožní mimo jiné propojit speciální data, či chcete-li kódy, vysílané souběžně s právě běžícím programem, s informacemi k nim přidruženými, které mohou být získávány z internetu.

Ebay zkusí nakupování v televizních programech přes iPad

 Aukční portál eBay na to jde jinou cestou. Nová aplikace pro tablet iPad má rozpoznat věci v pořadech, které právě běží v televizi.

"Cílem je vytvořit novou formu sledování televize, při níž bude možné nakupovat a objevovat zajímavé produkty, k nimž by se lidé jinak nedostali," řekl agentuře Reuters Steve Yankovich ze společnosti eBay, která aplikaci vyvinula.

"Zjistili jsme, že když muži sledují sportovní přenos, dostávají chuť koupit si vesty, které nosí jejich oblíbený tým," řekl Yankovich. U žen platí totéž například pro šaty vystupujících v zábavních pořadech.

Nová aplikace vychází z dohody s televizními sítěmi. Věci spojené s jednotlivými pořady, herci nebo sportovními týmy budou označeny a uživatel je najde při sledování televize ve svém tabletu.

Zatím ještě není možné určit pomocí aplikace věc, která se objevila v jedné konkrétní scéně. V budoucnosti by se to ale podle Yankoviche mělo změnit.

Každému záběru by se podle něj mělo přiřadit označení, které aplikace rozpozná a dokáže v něm pak rozpoznat věc, kterou chce divák koupit.

  • Nejčtenější

Hackerský průlom. Z peněženky, k níž zapomněl heslo, získal miliony dolarů

v diskusi je 55 příspěvků

28. května 2024  18:02

V roce 2013 přišel Michael při poruše pevného disku o heslo k digitální peněžence, ve které měl...

Spotify končí s „věcí do auta“, posluchači mají zánovní zařízení vyhodit

v diskusi je 46 příspěvků

26. května 2024  13:28

Je to jak z příručky „jak naštvat zákazníky“. Spotify ukončuje podporu svého jediného fyzického...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Druhá světová válka měla i své dinosauří oběti

v diskusi jsou 4 příspěvky

25. května 2024

Psal se 24. duben roku 1944 a nacistická válečná mašinérie už nebyla schopna zabránit konečné...

KVÍZ: Znáte letadla československých pilotů?

v diskusi nejsou příspěvky

24. května 2024

Typů letadel, do kterých usedali českoslovenští letci, bylo nepřeberné množství. Zlomkové množství...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi je 17 příspěvků

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

Hackerský průlom. Z peněženky, k níž zapomněl heslo, získal miliony dolarů

v diskusi je 55 příspěvků

28. května 2024  18:02

V roce 2013 přišel Michael při poruše pevného disku o heslo k digitální peněžence, ve které měl...

Deset věcí, které by měl znát každý uživatel úložiště myšlenek OneNote

v diskusi jsou 3 příspěvky

28. května 2024

Zajímavý pomocník v každodenním životě OneNote disponuje velkou paletou funkcí. Osvojte si...

Hokej byl zátěžovým testem pro český internet, padaly rekordy

v diskusi je 11 příspěvků

27. května 2024  14:57

V síti společnosti O2, která přímé přenosy po internetových linkách pro Českou televizi...

Ladislava Chudíka si diváci pamatují hlavně jako laskavého primáře Sovu

v diskusi jsou 3 příspěvky

27. května 2024  14:05

Slovenský herec Ladislav Chudík, který se narodil 27. května 1924, byl v Česku známý a oblíbený...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...