Pátek 23. července 2021, svátek má Libor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 23. července 2021 Libor

Českému volejbalu chybějí výrazné osobnosti, tvrdí Pakosta

  6:59
Zpronevěra 20 milionů korun. Nejasnosti kolem využívání dotací z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. To jsou problémy, které „zviditelnily“ český volejbal více než výsledky. Prestiž českého volejbalu by rád pozvedl Marek Pakosta, někdejší úspěšný reprezentant v klasickém i plážovém volejbalu. Rozhodl se, že na květnové valné hromadě bude kandidovat na předsedu Českého volejbalového svazu.

Marek Pakosta ještě jako aktivní hráč. | foto: Profimedia.cz

Bude však mít silné protivníky – nynějšího předsedu Zdeňka Haníka a někdejší sociálnědemokratického hejtmana Karlovarského kraje Josefa Novotného. A také Zdeňka Meitnera, který je člen správní rady svazu a předseda hospodářské komise, a někdejšího místopředsedu svazu Jiřího Gottwalda.

„O návratu do volejbalu jsem uvažoval delší dobu,“ řekl sedmačtyřicetiletý Pakosta, pocházející z České Třebové, volejbalovou profesí blokař, který minulých deset let pracoval mimo volejbal zejména na manažerských postech.

Co vás ke kandidatuře vede?
Sledoval jsem všechny ty finanční průšvihy. Stávající vedení postrádá sebereflexi a nebylo schopno reakce. To urychlilo moje rozhodování. Navíc moje dcera před dvěma roky začala hrát volejbal, takže vidím, jak funguje nejnižší úroveň barevného volejbalu, práce s dětmi. Poznávám ty bezejmenné dobrovolníky, trenéry a trenérky, kteří dělají ve volném čase a zadarmo, často v dost mizerných podmínkách.

Když se loni provalilo, že za ekonoma svazu Roberta Urbánka zmizelo zhruba 20 milionů korun, šéf svazu Haník řekl, že to český volejbal nepoloží. Vážně si svaz může dovolit přijít o takovou částku?
Ty peníze zpronevěřil účetní Tomáš Beránek, tedy alespoň prozatím je to oficiální verze. Ale Robert Urbánek byl ve své době místopředsedou pro ekonomiku než následně opustil vedení svazu. Opticky se může zdát, že to volejbal ustojí, rozpočet pro letošek bude výrazně přes sto milionů korun. Jenže zhruba osmdesát pět procent jsou dotace z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, které funkcionáři v minulosti libovolně přerozdělovali či dokonce převáděli jinam. Tady svaz musí plnit pouze roli správce peněz v souladu s dotačními pravidly. Teprve v tom zbytku rozpočtu bude svaz hledat v dalších letech úspory.

Byl kvůli nim letos zrušen turnaj Světové série v plážovém volejbalu v Praze?
Ano, což je velká škoda. Fungoval jako reklama na volejbal, mohl k němu přilákat další adepty.

Nejasnosti ohledně dotací jsou ve výši bezmála 42 milionů korun. Bude svaz muset peníze vrátit?
To vnímám jako závažnější problém, než ztrátu dvaceti milionů. Jde o porušování principů správy dotací. Je možné, že svaz bude muset peníze vrátit, případně zaplatí penále. Zásadním dopadem na fungování svazu by však bylo ohrožení čerpání dalších dotací. To si samozřejmě nepřeje nikdo.

Bude těžké zpronevěřené peníze získat zpátky? Usilují o to činovníci svazu?
Šance je nulová. Jaké konkrétní kroky lidé na svazu podnikají, nevím, detailní informace jako řadový člen nemám. Hodně obecné závěry se ale začínají objevovat až nyní před volbami nového vedení, což je zhruba jeden a půl roku po zjištění problému.

Jak moc obě kauzy poškozují český volejbal?
Je to hodně nepříjemné, ale další škoda vznikne, pokud volejbal neprojde obrodou při letošních volbách v květnu. Volejbalovému svazu chybí transparentnost, a to především v ekonomických záležitostech. Jsem však optimista a věřím, že ke změnám dojde.

Kdo za nynější problémy podle vás zodpovídá?
Ta zodpovědnost je manažerská a trestně právní. Tu manažerskou má z mého pohledu stávající vedení, především jeho předseda (Zdeněk Haník – pozn. red.). Částečně pak některé komise. Překvapuje mne, že pan Haník tuto situaci takto nevyhodnotil. Jeho přínos pro volejbal či sport obecně může být v akademické úrovni. Ve vedení velké sportovní organizace však selhal.

Marek Pakosta ještě jako aktivní hráč.

A trestně právní?
To nedokážu posoudit, protože nemám přístup k detailním informacím. Kompletní zápisy správní rady či komisí jsou neveřejné a zástupci svazu mi nedovolili nahlédnout do archivu.

Co můžete českému volejbalu nabídnout?
Sportovní minulost a erudici, respekt na mezinárodní úrovni, zkušenosti z manažerských pozic mimo sport. Pod vedením pana Haníka se volejbalové hnutí rozštěpilo na dvě části, z větší části teritoriálně. Považuji se za nezávislého kandidáta a věřím, že i pro některé kraje nebo kluby, které mají obavu z upřednostňování určitých skupin, budu, přijatelný kandidát. Volejbal potřebuje sjednotit a k tomu mám z kandidátů na post předsedy nejlepší předpoklady.

Jak chcete zařídit, aby se vedení svazu chovalo transparentně?
Po těch pochybeních musí proběhnout nezávislý audit. Ekonomiku by alespoň přechodně měl řídit profesně specializovaný člověk ideálně se zkušenostmi s dotacemi a neziskovými společnostmi. Standardem musí být přehledná a srozumitelná struktura rozpočtu. Máme duben a členové výboru, což je orgán nadřízený správní radě jako exekutivnímu orgánu, zatím neobdrželi rozpočet na rok 2017. Schválení dotací vybraných neinvestičních programů z ministerstva, na které čekaly všechny sportovní svazy při tvorbě svých rozpočtů, jsou přitom už měsíc a půl k dispozici. To jsou zásadní věci.

Mezi vaše vize patří snaha udržet u volejbalu talentovanou mládež. Jak toho chcete dosáhnout?
Poměrně dobře funguje barevný volejbal pro ty nejmladší. Následně musí sehrát roli dobře nastavený systém středisek či center mládeže. Riziková místa jsou přechod mezi základní a střední školou a potom odchod ze střední školy s možností ve volejbale pokračovat. Ideální by bylo zajistit návaznost až do 23 let To je téma na širší a odbornou diskusi, máme tady radu mládeže, kde sedí právě trenéři z oblasti mládeže.

Úspěchy jste dosáhl v hale i na písku. Jaká je vaše představa o spolupráci klasického volejbalu a plážového volejbalu?
Pro správné naučení se volejbalu jsou šestky nezbytné. Takže děti a mládež, kteří si vyberou na začátku beach, by měli mít časem možnost zapojit se do systému šestkového volejbalu. Pro šestkaře může beach fungovat jako vhodný doplněk mimo soutěžní období. Když vybíráme hráče do šestkové reprezentace kadetů a juniorů, měli bychom pracovat s vybranými talenty i v beachi. Nevidím to jako kanibalizaci, ale spíše možnost pro ty, kteří mají talent ale „nevejdou“ se například do šestkového výběru. Plná specializace hráče na beach mi dává smysl až od takových devatenácti let. Pak ale musí mít zaštítění a ekonomickou podporu svazu.

Co českému volejbalu chybí?
Výrazné osobnosti. Ideálně hráči a trenéři se zkušenostmi ze zahraničí, a to z mladší generace. A také peníze. Ty ale chybějí celému sportu v republice. Díky koncepci sportu na období do roku 2025, na které se spolupodíleli představitelé Českého olympijského výboru a České unie sportu, se ale situace postupně zlepšuje.

Jak si stojí volejbal v republice v porovnání se srovnatelnými sporty basketbalem a házenou?
Výsledkově dobře, mediálně jsme mezi těmito dvěma sporty. Důležité pro nás je, že jsme mezi TOP 5 kolektivních sportů bráno dle výsledků, členské základy, historií a tím, že se jedná olympijské sporty.

Volejbal býval v Česku masovou zábavou. Pořád je po celé republice spousta turnajů, ale ubývají s tím, jak klesá počet hráčů. Jak mladé hráče k volejbalu přitáhnout?
Trend posledních pěti let je, že lehce klesá počet dospělých registrovaných hráčů. Naproti tomu výrazně roste počet registrované mládeže, což je pozitivní a na tom stavějme. Mládež, či spíše děti, se nám daří přivést, důležité bude je v systému udržet. Hodně dospělých hraje po celé republice amatérskou volejbalovou ligu. Ta má pružně organizované soutěže, hrají ji společně ženy i muži, a to je možná důvod poklesu členské základy mezi dospělými.

Haník: Ztráta milionů se už nemůže opakovat

Zdeněk Haník

Zdeněk Haník, předseda Českého volejbalového svazu, který chce ve funkci pokračovat, tvrdí, že situace se ztracenými miliony korun se už nemůže opakovat.

„Příčina, ten zločinný živel, je pryč a posílíme kontrolu,“ prohlásil Haník. Zároveň podotkl, že nechápe, proč se půl roku po tom, co se problém objevil, kauza znovu otvírá. Jenže ona stále trvá a připomínat ji budou Haníkovi protikandidáti na post předsedy svazu.

Nového šéfa budou členové valné hromady volit v květnu. A jak i sám Haník připustil, ztracené peníze svaz už těžko dostane zpátky, byť viníka, účetního svazu Tomáše Beránka, který přiznal, že je gambler, policisté obvinili.

Haník uvedl, že svaz nechal renomovanou právní kanceláří vypracovat posouzení případu, které naznačilo míru zodpovědnosti jednotlivých pracovníků a kontrolních orgánů.

A výsledek? „Selhala především kontrola,“ prohlásil Haník. Ten už několikrát přiznal svou manažerskou zodpovědnost. „A přiznávám ji znovu,“ prohlásil. „Ale nemohu přiznat tu přímou, protože jsem neměl šanci tomu zabránit – vše probíhalo na etáži, kam jsem nedohlédnul a byl jsem některými kontrolními orgány mylně informován. Ve svazu máme dostatek kontrolních mechanismů, které tomu měly zabránit. Selhali však lidé.“

Zdeněk Haník tvrdí, že pracovníci svazu udělali opatření, aby se taková situace už neopakovala.

„Získali jsme externí účetní kancelář, zásadním způsobem jsme posílili systém kontroly a hlavně mám jeden instrument, který umožní členům hnutí kontrolovat stav hospodaření a naplňování rozpočtu. Jak, to řeknu jako svůj volení plán,“ připomněl Zdeněk Haník, že bude opět kandidovat na post předsedu.

Dodal, že už udělal personální opatření na svazu a další chystá. „Potřebujeme kvalitní lidi a je to i otázka jejich zaplacení, protože v některých komisích pracují dobrovolníci, což se při výši našeho rozpočtu ukazuje jako nemožné. Ale selhali i profesionálové, placení lidé,“ podotkl Zdeněk Haník.
̈
A jak je to s nejasnostmi kolem státních dotací ve výši kolem 42 milionů korun? „S tím, co nám ministerstvo financí vyčítá, my nesouhlasíme, brojíme proti tomu, protože je to v rozporu s Národním kontrolním úřadem,“ odpověděl Zdeněk Haník.

Autor:
  • Nejčtenější

Nechcete covid? Kloktejte ústní vodu. Kdo je nakažený lékař v Tokiu

Premium Jeho tvář nejspíš tenisoví fanoušci znají. Dlouhá léta totiž sedí s českým fedcupovým týmem při zápasech v hledišti....

Rapid - Sparta 2:1, obrat během sedmi minut, start do pohárů nevyšel

Sparťanští fotbalisté do nového ročníku nevykročili pravou nohou. V úvodním utkání 2. předkola Ligy mistrů na stadionu...

Pandořina skříňka, kterou Češi otevřeli cestou do Tokia. Co se ví, a co ne

Zdálo se to jako velmi dobrý nápad. Část české olympijské výpravy poletí na hry charterem z vojenského letiště...

Podivné zvuky na Tour. Mechanický doping, nebo rýžový nákyp?

Nebyla by to pořádná Tour de France, kdyby se v jejím průběhu nevyrojily spekulace ohledně dopingu. Tentokrát o tom...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nausch Sluková a Schlegel, další nakažení čeští sportovci v Tokiu

Plážová volejbalistka Markéta Nausch Sluková a cyklista Michal Schlegel jsou třetím a čtvrtým českým sportovcem na...

Ze sbírky na pohřeb Roma pozůstalí nedostali nic. Byl to podvod

Premium Měl mít velkolepý pohřeb. Balzamování, bíle lakovaná rakev z Ameriky, kočár tažený vraníky... Rodina Roma, který zemřel...

Klaus: Volby nic nepřinesou. Kolem covidismu a genderismu se bude chodit po špičkách

Premium Každý z nás by se měl sám rozhodnout, jakou míru opatrnosti vůči nákaze covidem chce zvolit, říká přesvědčeně bývalý...

Česko formuje domobranu. Výcvik může podstoupit každý, kdo má zbrojní průkaz

Premium Stát zakázal ozbrojené skupiny a lidem nabídl alternativu: absolvujte speciální kurz a můžete Česku pomáhat se zbraní....

  • Další z rubriky

Ostravské volejbalistky budují družstvo, ale už znají soupeřky v poháru

Volejbalistky TJ Ostrava zatím netuší, v jakém složení půjdou do příští sezony, ale už znají své soupeřky v Challenge...

Volejbalisté Ústí zbrojí na poháry, přichází posila z Nizozemska

Volejbalové Ústí nad Labem má zahraniční posilu. Do týmu, který si po letech zahraje evropské poháry, přichází...

Volejbalisté zahájí domácí Euro proti obhájcům stříbra Slovincům

Čeští volejbalisté zahájí domácí skupinu mistrovství Evropy proti obhájcům stříbra Slovincům. Zápas v Ostravar Aréně se...

Trnková znovu míří za hranice, volejbal bude hrát za nováčka italské ligy

Reprezentační blokařka Veronika Trnková opouští extraligu a míří na své druhé zahraniční angažmá. Po domácích titulech...

Zemřel slovenský herec Milan Lasica, zkolaboval přímo na jevišti

Ve věku 81 let zemřel slovenský herec Milan Lasica. Web sme.sk uvedl, že vystupoval se skupinou Bratislava Hot...

Možná neadoptujeme. Příprava s psycholožkou byla škola, říká Viktor Vincze

Viktor Vincze (30) promluvil o plánované adopci dítěte i návštěvách psycholožky, které absolvovali s manželkou Adélou...

Petr Rajchert si změnil příjmení a potřetí se oženil, manželka je těhotná

Zakládající člen kapely Chinaski Petr Hradil (rodným příjmením Rajchert) se v třiapadesáti letech potřetí oženil. Po...

Holanová: Rozvod s Šípem? Do vztahu se nám vloudila mlaďounká chybička

Rozhovor s Marcelou Holanovou vznikal v Chateau Šanov na soustředění s finalisty soutěže Muž roku 2021. Zpěvačka, která...

Zemřel František Nedvěd. Folkové legendě se vrátila rakovina plic

V třiasedmdesáti letech zemřel v neděli folkový muzikant František Nedvěd. Prohrál boj s rakovinou plic. Úmrtí na...