Čtvrtek 12. prosince 2019, svátek má Simona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Českému volejbalu chybějí výrazné osobnosti, tvrdí Pakosta

Marek Pakosta ještě jako aktivní hráč. | foto: Profimedia.cz

5 2017
Zpronevěra 20 milionů korun. Nejasnosti kolem využívání dotací z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. To jsou problémy, které „zviditelnily“ český volejbal více než výsledky. Prestiž českého volejbalu by rád pozvedl Marek Pakosta, někdejší úspěšný reprezentant v klasickém i plážovém volejbalu. Rozhodl se, že na květnové valné hromadě bude kandidovat na předsedu Českého volejbalového svazu.

Bude však mít silné protivníky – nynějšího předsedu Zdeňka Haníka a někdejší sociálnědemokratického hejtmana Karlovarského kraje Josefa Novotného. A také Zdeňka Meitnera, který je člen správní rady svazu a předseda hospodářské komise, a někdejšího místopředsedu svazu Jiřího Gottwalda.

„O návratu do volejbalu jsem uvažoval delší dobu,“ řekl sedmačtyřicetiletý Pakosta, pocházející z České Třebové, volejbalovou profesí blokař, který minulých deset let pracoval mimo volejbal zejména na manažerských postech.

Co vás ke kandidatuře vede?
Sledoval jsem všechny ty finanční průšvihy. Stávající vedení postrádá sebereflexi a nebylo schopno reakce. To urychlilo moje rozhodování. Navíc moje dcera před dvěma roky začala hrát volejbal, takže vidím, jak funguje nejnižší úroveň barevného volejbalu, práce s dětmi. Poznávám ty bezejmenné dobrovolníky, trenéry a trenérky, kteří dělají ve volném čase a zadarmo, často v dost mizerných podmínkách.

Když se loni provalilo, že za ekonoma svazu Roberta Urbánka zmizelo zhruba 20 milionů korun, šéf svazu Haník řekl, že to český volejbal nepoloží. Vážně si svaz může dovolit přijít o takovou částku?
Ty peníze zpronevěřil účetní Tomáš Beránek, tedy alespoň prozatím je to oficiální verze. Ale Robert Urbánek byl ve své době místopředsedou pro ekonomiku než následně opustil vedení svazu. Opticky se může zdát, že to volejbal ustojí, rozpočet pro letošek bude výrazně přes sto milionů korun. Jenže zhruba osmdesát pět procent jsou dotace z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, které funkcionáři v minulosti libovolně přerozdělovali či dokonce převáděli jinam. Tady svaz musí plnit pouze roli správce peněz v souladu s dotačními pravidly. Teprve v tom zbytku rozpočtu bude svaz hledat v dalších letech úspory.

Byl kvůli nim letos zrušen turnaj Světové série v plážovém volejbalu v Praze?
Ano, což je velká škoda. Fungoval jako reklama na volejbal, mohl k němu přilákat další adepty.

Nejasnosti ohledně dotací jsou ve výši bezmála 42 milionů korun. Bude svaz muset peníze vrátit?
To vnímám jako závažnější problém, než ztrátu dvaceti milionů. Jde o porušování principů správy dotací. Je možné, že svaz bude muset peníze vrátit, případně zaplatí penále. Zásadním dopadem na fungování svazu by však bylo ohrožení čerpání dalších dotací. To si samozřejmě nepřeje nikdo.

Bude těžké zpronevěřené peníze získat zpátky? Usilují o to činovníci svazu?
Šance je nulová. Jaké konkrétní kroky lidé na svazu podnikají, nevím, detailní informace jako řadový člen nemám. Hodně obecné závěry se ale začínají objevovat až nyní před volbami nového vedení, což je zhruba jeden a půl roku po zjištění problému.

Jak moc obě kauzy poškozují český volejbal?
Je to hodně nepříjemné, ale další škoda vznikne, pokud volejbal neprojde obrodou při letošních volbách v květnu. Volejbalovému svazu chybí transparentnost, a to především v ekonomických záležitostech. Jsem však optimista a věřím, že ke změnám dojde.

Kdo za nynější problémy podle vás zodpovídá?
Ta zodpovědnost je manažerská a trestně právní. Tu manažerskou má z mého pohledu stávající vedení, především jeho předseda (Zdeněk Haník – pozn. red.). Částečně pak některé komise. Překvapuje mne, že pan Haník tuto situaci takto nevyhodnotil. Jeho přínos pro volejbal či sport obecně může být v akademické úrovni. Ve vedení velké sportovní organizace však selhal.

Marek Pakosta ještě jako aktivní hráč.

A trestně právní?
To nedokážu posoudit, protože nemám přístup k detailním informacím. Kompletní zápisy správní rady či komisí jsou neveřejné a zástupci svazu mi nedovolili nahlédnout do archivu.

Co můžete českému volejbalu nabídnout?
Sportovní minulost a erudici, respekt na mezinárodní úrovni, zkušenosti z manažerských pozic mimo sport. Pod vedením pana Haníka se volejbalové hnutí rozštěpilo na dvě části, z větší části teritoriálně. Považuji se za nezávislého kandidáta a věřím, že i pro některé kraje nebo kluby, které mají obavu z upřednostňování určitých skupin, budu, přijatelný kandidát. Volejbal potřebuje sjednotit a k tomu mám z kandidátů na post předsedy nejlepší předpoklady.

Jak chcete zařídit, aby se vedení svazu chovalo transparentně?
Po těch pochybeních musí proběhnout nezávislý audit. Ekonomiku by alespoň přechodně měl řídit profesně specializovaný člověk ideálně se zkušenostmi s dotacemi a neziskovými společnostmi. Standardem musí být přehledná a srozumitelná struktura rozpočtu. Máme duben a členové výboru, což je orgán nadřízený správní radě jako exekutivnímu orgánu, zatím neobdrželi rozpočet na rok 2017. Schválení dotací vybraných neinvestičních programů z ministerstva, na které čekaly všechny sportovní svazy při tvorbě svých rozpočtů, jsou přitom už měsíc a půl k dispozici. To jsou zásadní věci.

Mezi vaše vize patří snaha udržet u volejbalu talentovanou mládež. Jak toho chcete dosáhnout?
Poměrně dobře funguje barevný volejbal pro ty nejmladší. Následně musí sehrát roli dobře nastavený systém středisek či center mládeže. Riziková místa jsou přechod mezi základní a střední školou a potom odchod ze střední školy s možností ve volejbale pokračovat. Ideální by bylo zajistit návaznost až do 23 let To je téma na širší a odbornou diskusi, máme tady radu mládeže, kde sedí právě trenéři z oblasti mládeže.

Úspěchy jste dosáhl v hale i na písku. Jaká je vaše představa o spolupráci klasického volejbalu a plážového volejbalu?
Pro správné naučení se volejbalu jsou šestky nezbytné. Takže děti a mládež, kteří si vyberou na začátku beach, by měli mít časem možnost zapojit se do systému šestkového volejbalu. Pro šestkaře může beach fungovat jako vhodný doplněk mimo soutěžní období. Když vybíráme hráče do šestkové reprezentace kadetů a juniorů, měli bychom pracovat s vybranými talenty i v beachi. Nevidím to jako kanibalizaci, ale spíše možnost pro ty, kteří mají talent ale „nevejdou“ se například do šestkového výběru. Plná specializace hráče na beach mi dává smysl až od takových devatenácti let. Pak ale musí mít zaštítění a ekonomickou podporu svazu.

Co českému volejbalu chybí?
Výrazné osobnosti. Ideálně hráči a trenéři se zkušenostmi ze zahraničí, a to z mladší generace. A také peníze. Ty ale chybějí celému sportu v republice. Díky koncepci sportu na období do roku 2025, na které se spolupodíleli představitelé Českého olympijského výboru a České unie sportu, se ale situace postupně zlepšuje.

Jak si stojí volejbal v republice v porovnání se srovnatelnými sporty basketbalem a házenou?
Výsledkově dobře, mediálně jsme mezi těmito dvěma sporty. Důležité pro nás je, že jsme mezi TOP 5 kolektivních sportů bráno dle výsledků, členské základy, historií a tím, že se jedná olympijské sporty.

Volejbal býval v Česku masovou zábavou. Pořád je po celé republice spousta turnajů, ale ubývají s tím, jak klesá počet hráčů. Jak mladé hráče k volejbalu přitáhnout?
Trend posledních pěti let je, že lehce klesá počet dospělých registrovaných hráčů. Naproti tomu výrazně roste počet registrované mládeže, což je pozitivní a na tom stavějme. Mládež, či spíše děti, se nám daří přivést, důležité bude je v systému udržet. Hodně dospělých hraje po celé republice amatérskou volejbalovou ligu. Ta má pružně organizované soutěže, hrají ji společně ženy i muži, a to je možná důvod poklesu členské základy mezi dospělými.

Haník: Ztráta milionů se už nemůže opakovat

Zdeněk Haník

Zdeněk Haník, předseda Českého volejbalového svazu, který chce ve funkci pokračovat, tvrdí, že situace se ztracenými miliony korun se už nemůže opakovat.

„Příčina, ten zločinný živel, je pryč a posílíme kontrolu,“ prohlásil Haník. Zároveň podotkl, že nechápe, proč se půl roku po tom, co se problém objevil, kauza znovu otvírá. Jenže ona stále trvá a připomínat ji budou Haníkovi protikandidáti na post předsedy svazu.

Nového šéfa budou členové valné hromady volit v květnu. A jak i sám Haník připustil, ztracené peníze svaz už těžko dostane zpátky, byť viníka, účetního svazu Tomáše Beránka, který přiznal, že je gambler, policisté obvinili.

Haník uvedl, že svaz nechal renomovanou právní kanceláří vypracovat posouzení případu, které naznačilo míru zodpovědnosti jednotlivých pracovníků a kontrolních orgánů.

A výsledek? „Selhala především kontrola,“ prohlásil Haník. Ten už několikrát přiznal svou manažerskou zodpovědnost. „A přiznávám ji znovu,“ prohlásil. „Ale nemohu přiznat tu přímou, protože jsem neměl šanci tomu zabránit – vše probíhalo na etáži, kam jsem nedohlédnul a byl jsem některými kontrolními orgány mylně informován. Ve svazu máme dostatek kontrolních mechanismů, které tomu měly zabránit. Selhali však lidé.“

Zdeněk Haník tvrdí, že pracovníci svazu udělali opatření, aby se taková situace už neopakovala.

„Získali jsme externí účetní kancelář, zásadním způsobem jsme posílili systém kontroly a hlavně mám jeden instrument, který umožní členům hnutí kontrolovat stav hospodaření a naplňování rozpočtu. Jak, to řeknu jako svůj volení plán,“ připomněl Zdeněk Haník, že bude opět kandidovat na post předsedu.

Dodal, že už udělal personální opatření na svazu a další chystá. „Potřebujeme kvalitní lidi a je to i otázka jejich zaplacení, protože v některých komisích pracují dobrovolníci, což se při výši našeho rozpočtu ukazuje jako nemožné. Ale selhali i profesionálové, placení lidé,“ podotkl Zdeněk Haník.
̈
A jak je to s nejasnostmi kolem státních dotací ve výši kolem 42 milionů korun? „S tím, co nám ministerstvo financí vyčítá, my nesouhlasíme, brojíme proti tomu, protože je to v rozporu s Národním kontrolním úřadem,“ odpověděl Zdeněk Haník.

Autor:
  • Nejčtenější

PROGRAM: Přehled závodů biatlonové sezony 2019/2020

V sobotu 30. listopadu startuje ve švédském Östersundu biatlonová sezona 2019/2020 a o čtyři měsíce později v norském...

Senzace v Lake Louise. Ledecká při prvním startu v sezoně ovládla sjezd

Famózní vstup do sezony! Ester Ledecká hned svůj první start v nové zimě přetavila v nečekané vítězství ve sjezdu v...

Televizní reportérka ze Slovenska dostala pukem. Bojuje o oko a mimiku

Podle svědků ten moment vypadal hrozivě a přiložená fotografie to jen potvrzuje. Slovenská televizní reportérka Barbora...

Trest potvrzen. Rusko bylo kvůli dopingu vyloučeno z olympijských her

Rusko bylo kvůli dopingu na čtyři roky vyloučeno z olympijských her a mistrovství světa. V pondělí o tom rozhodl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvě setiny od pódia. Ledecká končí ve druhém sjezdu v Lake Louise čtvrtá

Tak blízko dalšímu skvělému úspěchu. Den po premiérovém vítězství ve Světovém poháru sahala Ester Ledecká ve druhém...

  • Další z rubriky

Volejbalistky VK Brno a Olomouce si připsaly v extralize hladké výhry

Oba suverénně nejlepší týmy extraligy volejbalistek si připsaly ve 14. kole hladké výhry. Vedoucí hráčky VK Brno...

Parádní zkušenost, těší se Ondrovič s Budějovicemi na nejlepší tým planety

Nejlepší tým planety. Mužstvo, které snad nemá slabinu. To je italská Civitanova, obhájce vítězství v evropské Lize...

Volejbalisté Liberce uhráli v Istanbulu proti Galatasarayi jen set

Volejbalisté Dukly Liberec dokázali sebrali tureckému favoritovi Galatasarayi Istanbul v úvodním duelu Poháru CEV na...

Karlovarští volejbalisté se vítěznou ligovou bitvou naladili na Minsk

Karlovarští volejbalisté vyhráli pětisetovou bitvu s Ostravou a mohli slavit s fanoušky Mikuláše. Už zítra hrají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz