Terapeut tenistů žije v limitu tří minut

  • 1
Ostrava - Namasírovat bolavé svaly, ovázat vymknuté kotníky či naordinovat správné léky, a to vše v pekelném časovém stresu, musí zvládat tenisový fyzioterapeut. Zatímco českou tenisovou školu zná celý svět dávno, český medicinman pronikl do tenisového světa teprve nyní. Osmadvacetiletý Michal Novotný se nejprve stal jedním z pěti fyzioterapeutů mužského turnajového okruhu ATP a poté ho angažoval i český tým na Davisův pohár. "Jsem zdravotní sestra, doktor, terapeut, dietolog a někdy i psycholog," popisuje svou práci mladý muž, který už třináct let žije ve Španělsku.

"Dostal jsem se tam s maminkou a oběma sestrami díky zaměstnání nevlastního otce." Když se rodina znovu stěhovala, on už zůstal. Ve Španělsku vystudoval obdobu sportovní fakulty a pak sportovní rehabilitaci, ke které vždy tíhnul. Působil u fotbalového klubu Sporting Gijon, na Mallorce jako sportovní lékař atletů a nakonec se usídlil na Tenerife. Uspěl i při turnaji nejlepších španělských tenistů a pak přišla ona nabídka od ATP.

"Začal jsem v lednu na turnaji v Chennai, pak jsem byl na Australian Open a znovu v Indii v Bengalúru," vypočítává Novotný, jinak rekreační hráč, první tenisové štace. Fyzioterapeut stráví ročně na turnajích asi třiadvacet týdnů. Do toho se Novotnému ještě naskytla šance u tenisové reprezentace, jejíž známý doktor Pavel Kolář letěl za olympioniky do Salt Lake City.

"Nejtěžší bylo naučit se, jak přistupovat k hráči ve chvíli, kdy ho musím na kurtě bleskově ošetřit. Obavy jsem měl z toho, jak všechno stihnu. Pravidla vymezují na práci fyzioterapeuta tříminutový limit. U fotbalu jsem byl zvyklý vzít si hráče stranou a dělat na něm, jak dlouho bylo potřeba. V tenise musím naklusat na kurt za obrovské pozornosti diváků a rychle dělat. Hráči jsou v takové situaci obvykle nervózní, ale naštěstí se v tenise ošetřuje jen asi pět základních věcí."

Další rozdíl mezi tenisty a fotbalisty vidí Novotný v jejich přístupu ke zdraví. "Ne, tenisté nejsou zhýčkanější. Jelikož dělají individuální sport, zvykli si starat se o sebe sami, kdežto fotbalisté mají v týmu všechno připraveno a někdy na to hřeší," srovnává Novotný.

"Sebemenší změnu na zdraví tenista okamžitě pozná a s problémem hned přijde. Zato fotbalista vytrvá, dokud ho něco opravdu hodně nebolí." Nejcennější, co fyzioterapeut má, je třicetikilogramový kufr plný speciálních propriet, léků a krémů. Přijít o něj by byla katastrofa.

"Musím hlavně znát složení léků a možnosti jejich kombinace. Antidopingová pravidla jsou stále přísnější," upozorňuje Novotný. Funkce fyzioterapeuta vyžaduje často neobvyklé zákroky. Matadora ATP Tour, Američana Billa Norrise, si loni vyžádal Andre Agassi na centrkurt ve Wimbledonu.

O zranění však nešlo. Agassiho totiž na sluníčku pálila holá hlava, a tak chtěl po fyzioterapeutovi namazat opalovacím krémem. Tenista by to sám neudělal, protože by mu pak v mastné dlani klouzalo držadlo rakety. "Nenajde se moc odvážlivců, kteří by byli ochotni takhle zapracovat na Agassim před zraky světa," komentoval to tehdy John McEnroe.

Podobný problém či závažnější zákrok zatím Novotný u českého týmu neřešil. "Před Davis Cupem je hlavní připravit svaly na velkou zátěž, protáhnout je a po tréninku preventivně šetřit," říká nový ranhojič.

Michal Novotný, fyzioterapeut českých tenistů, se baví před losem daviscupového utkání s Brazílií


Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga