PROČ NEJSOU KOMPENZACE? Američan John Isner patří mezi osmičku tenistů, která 1. kolo Australian Open nedohrála. Počet skrečí by podle něj snížily finanční kompenzace pro hráče, kteří k zápasu vůbec nenastoupí.

PROČ NEJSOU KOMPENZACE? Američan John Isner patří mezi osmičku tenistů, která 1. kolo Australian Open nedohrála. Počet skrečí by podle něj snížily finanční kompenzace pro hráče, kteří k zápasu vůbec nenastoupí. | foto: Reuters

Vražedné Melbourne: osm skrečí na úvod. Proč hrají i zranění tenisté?

  • 11
Štěpánek, Isner, Tomic, Haas... Dosud nikdy v tzv. open éře neskrečovalo v 1. kole grandslamu tolik mužů jako letos na Australian Open - osm. Řada z nich přitom šla do zápasu již se zdravotními problémy, s touhou nepřijít o prémii za účast. Podle Isnera by řešením mohly být finanční kompenzace pro hráče, kteří do 1. kola kvůli zranění nenastoupí.

Měl to být jeden z vrcholů parného úterý v Melbourne Parku. Ve večerním programu se utkala světová jednička Rafael Nadal s domácím ranařem Bernardem Tomicem. Jenže jejich zápas trval jen 41 minut, pak australský tenista k nelibosti publika duel vzdal.

Simon přemohl zranění i mečboly

Opačným příkladem oproti Isnerovi a spol. byl výkon francouzského tenisty Gillese Simona. I jeho trápil kotník, ještě v sobotu chodil o berlích. V úterý však předvedl obdivuhodnou bojovnost: odvrátil sedm mečbolů
a po čtyřech a půl hodinách porazil Daniela Brandse 6:7 (4), 6:4, 3:6, 6:3, 16:14. "Moje šance na výhru přitom byla tak jedno procento," řekl Simon.

"Cítil jsem bolest už včera. Po turnaji v Sydney jsem si dal den volna, pak jsem si šel zatrénovat a bolela mě levá noha," přiznal 21letý tenista.

Na kurt zkrátka šel s vědomím, že možná nedohraje. A nebyl sám. Američanu Isnerovi se obnovilo zranění kotníku z Hopmanova poháru, a tak Slováku Kližanovi dokázal vzdorovat jen dva sety, než zápas vzdal.

Extrémním případem byl zápas Slovinky Hercogové. Proti Francouzce Cornetové bojovala jen 10 minut, pak skrečovala. Přesto i za jepičí účast v 1. kole získala prémii 30 tisíc australských dolarů (přes 540 tisíc korun).

Proč se tenisté pouštějí do předem beznadějných bitev? Jistě, leckdy prostě doufají, že zdravotní trable přemůžou. Jindy je ale motivace jiná: nechtějí přijít o prémii, kterou by v případě nenastoupení k zápasu nedostali.

I proto Isner navrhuje, aby finančně netratili ani tenisté, kteří odstoupí ze zápasu předem: "Myslím, že v takových situacích by mohlo platit pravidlo, že odhlášení hráči dostanou kompenzaci ve výši například 75 procent prize money pro poraženého v prvním kole, nebo 80 procent, nebo dokonce 100 procent."

Skrečují hlavně muži

Prakticky všechny skreče nastaly v mužské části pavouku. Odstoupilo osm tenistů a jen jedna tenistka. Celkový počet 9 skrečí během jednoho kola je vyrovnáním rekordu z US Open 2011.

Místo v hlavní soutěži a příslušnou prémii si podle americké jedničky vybojovali tenisté na základě předchozích výsledků a žebříčku. "Pak může přijít lucky loser a hrát o body a možné prémie za druhé kolo," nastínil Isner svou vizi.

Jestli se jeho návrh někdy stane realitou, to zatím nelze odhadovat. Zklamání, které zažili návštěvníci Rod Laver Areny po odstoupení Tomice ze zápasu s Nadalem, ale tenisové show neprospívají.


Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga