Serena Williamsová

Serena Williamsová | foto: AP

Nejsme v tom sami. I Serena Williamsová ztrácí v izolaci nervy

  • 50
Ze všech vzkazů, které sportovní esa poslední dobou sdílela, patří tento k nejvýstižnějším. Ukazuje, že jsme v tom všichni společně. I se Serenou Williamsovou. Izolace se jistě lépe přečkává v rozměrné vile než v garsonce. Ale na její podstatě se mnoho nemění. Je úmorná.

„A ujíždějí mi nervy,“ vypsala se nejslavnější tenistka planety z pocitů, které s ní patrně sdílejí desítky až stovky milionů dalších.

Také na ni dopadl Wildeův aforismus o tom, že když nás chtějí bohové potrestat, vyslyší naše modlitby.

„Nejdřív jsem si myslela, že mě koronavirus nijak neovlivní. Když se zrušil turnaj v Indian Wells, říkala jsem si: O. K., O. K., budu mít trochu volného času a užiju si to,“ napsala třiadvacetinásobná grandslamová šampionka na sociální síť TikTok.

Klasicky si už plánovala volnější turnajový režim. Těšila se na americké obří akce v Indian Wells a Miami, a pak by jistě přiletěla na grandslam do Paříže.

Slastné plány. Mrzutá realita.

A pokud jste poslední dobou také zvýšili hlas na svoje ratolesti a pak toho litovali, vězte, že nejste sami.

V obýváku, na zahradě, s přítelkyní. Jak sportovci trénují v izolaci

„Když dcera zakašlala, naštvala jsem se a hodila po ní zlý pohled. Ten výraz naštvané Sereny,“ pokračuje. „Pak mi bylo smutně. Je malá v pořádku? Je jí něco? Můžu jí pomoci? Prostě nevím, co dělat. Takže místo toho, abych byla uvolněná, mě tíží stres. Když někdo kýchne nebo zakašle, šílím z toho. Nevídám se s nikým kromě dcery. Už dva týdny. Je to k zbláznění.“ 

I pro sportovce platí, že najednou kormidlují skrz nepoznané vody. Že vymýšlejí věci, které by normálně zavdávaly k úvahám o jejich narušené psychice, ale oni si jimi paradoxně mysl čistí. 

Jako když australský kriketista Matthew Renshaw svůj zaprášený dvorek přebarvil na zeleno a proměnil ho vizuálně v prvotřídní golfový pažit.

Klasikou je vaření, cvičení, sledování filmů a seriálů.

Fotbalisté žonglují s ruličkami toaletního papíru.

Francouz Elisha Nochomovitz se rozhodl, že uběhne maraton na balkoně - dlouhém sedm metrů (stihl to pod sedm hodin).

Elisha Nochomovitz jako maratonec:

A lze v tom slyšet ozvěnu nedávných týdnů a měsíců, neboť přesně tak nedávno bojovali s nečinností sportuchtiví lidé v Číně. Pandemie COVID-19 ovšem už přeskočila jinam, hlavně do Evropy a USA.

„Pro každého z nás je izolace těžká. Proto se ostatně užívá jako trest i ve vězení,“ vysvětlil sportovní psycholog Michal Noetel z Australské katolické univerzity. „Ale pro sportovce může být obzvlášť mimořádná a devastující. Jsou zvyklí na přesně stanovený režim, na život ve větším kolektivu. Také se připravují směrem k jednoznačným cílům - a tyto opěrné body se jim najednou vypařují před očima.“

Na sto roků samoty to snad ještě pořád nevypadá, každým týdnem se však věci táhnou čím dál víc. A globální ikona Williamsová je hořkým důkazem koronavirové demokracie: prakticky všechny to štve (čest výjimkám).

Co s tím? „Takhle to teď prostě je. Ale překonáme to. Musíme,“ napsala Serena.

Čím dřív, tím lépe.


Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga