Francie a Rusko jsou krok od finále Davis cupu

Praha - Obhájci titulu Francouzi a tenisté Ruska vyhráli obě dnešní dvouhry v semifinále Davisova poháru a k tomu, aby se utkali o týmovou trofej, jim chybí poslední bod. Rozhodnout zápasy v Paříži se Spojenými státy a v Moskvě s Argentinou mohou domácí reprezentanti už v sobotní čtyřhře. Na kurtech Rolanda Garrose dostal francouzský výběr do vedení Arnaud Clément, který ukončil neporazitelnost Andyho Roddicka v Davis Cupu díky svým antukovým finesám.

V třetím setu odvrátil pět setbolů a silovému pojetí Američana čelil chytrostí. "Takové utkání se vyhrává srdcem, je třeba urvat každý míč," pronesl Clément po výhře 4:6, 7:6, 7:6 a 6:1.

O druhý bod se postaral Sébastien Grosjean, který porazil Jamese Blakea rovněž 3:1 na sety. Na koberci v moskevské hale nejprve Marat Safin hodil za hlavu skutečnost, že mu někdo krátce před zápasem ukradl terénní BMW v hodnotě téměř tří milionů korun, a porazil Juana Ignacia Chelu.

Mnohem více se ale poté nadřel Jevgenij Kafelnikov, který odvrátil dva mečboly a zvítězil nad Gastonem Gaudiem až po pětisetovém boji s vypětím všech sil. V posledním dějství rozhodla zápas čtrnáctá hra, v níž Kafelnikov zvítězil 8:6.

Baráž Slovensko - Rumunsko
Stav utkání o udržení ve Světové skupině Davisova poháru v Prešově je po prvním dnu 1:1. Domácí daviscupová jednička Dominik Hrbatý splnil roli favorita a porazil rumunskou dvojku Adriana Voineu za dvě hodiny a šest minut po čtyřech setech 6:3, 6:4, 3:6 a 6:3.

Oba hráči těžili zejména ze svého podání a přesných forhendů. Čtyřiadvacetiletý Hrbatý v šestém gamu prvního setu prolomil podání o šest let staršího soupeře, vzápětí brejk potvrdil a úvodní set za 26 minut vyhrál 6:3. I druhý set byl plně v režii slovenského tenisty: zlomil se v sedmém gamu, kdy Voinea prohrál servis a nedokázal jej už získat zpět. Hrbatý prvním setbolem druhé dějství za 36 minut vyhrál 6:4.

V třetím setu ztratil Hrbatý koncentraci a sérií nevynucených chyb dovolil soupeři vrátit se do hry. Voinea po dvou čistých hrách za sebou prolomil v šesté hře podání Hrbatého, svůj servis pak udržel a dostal se do vedení 5:2. Slovenský reprezentant už nedokázal odpovědět a set za 25 minut prohrál 3:6. Čtvrtý set začal Voinea brejkem, ale Hrbatý se dokázal vrátit do hry za stavu 2:3, když prolomil podání soupeře. Pak se Rumunem nenechal zatlačit do defenzívy a získal čtyři hry v řadě. Za stavu 5:3 už Hrbatý nezaváhal a při svém podání dokráčel k vítězství.

"Začal jsem dobře servírovat, což byl základ výher v úvodních setech. Již ve druhém setu jsem ztrácel cit v podání, ve třetím jsem měl chvilkovou úderovou krizi. Voinea začal riskovat a zkrátil délku úderů, čímž hru hodně zrychlil a já jsem nestíhal. Naštěstí jsem ve čtvrtém setu našel svůj rytmus," zhodnotil Hrbatý svůj výkon při dvacátém vystoupení v Davisově poháru.

Rumunská jednička Andrei Pavel porazil slovenskou dvojku Karla Kučeru za dvě hodiny a 51 minut po čtyřech setech 6:0, 6:3, 6:7 (3:7), 6:2 a vybojoval vyrovnávací bod pro hosty.

Kučera měl katastrofální vstup v prvním setu. Nedokázal svému soupeři odolávat, jeho úderům chyběla přesnost a Pavel jej za 36 minut doslova smetl z dvorce. Od druhého setu se začal slovenský tenista lepšit a s favorizovaným 32. hráčem žebříčku ATP dokázal držet krok. Za stavu 3:3 však dvakrát prohrál svůj servis a celý set za 31 minut 3:6.

Třetí set přinesl nečekaný obrat. Za stavu 1:4 se Kučera vrátil do hry a otočil vývoj, srovnal na 5:5 a za 67 minut si vynutil tie-break, který vyhrál 7:3. Ve čtvrtém setu ale Kučera prohrál za stavu 2:2 dvakrát v řadě své podání, jeho soupeř mu už nedovolil vzít jej zpět a vítězstvím 6:2 srovnal stav utkání.

Do sobotní čtyřhry od 14:00 nahlásili nehrající kapitáni dvojice ve složení Kučera, Beck a Pavel, Trifu.