Sportovní manažer Miroslav Černošek

Sportovní manažer Miroslav Černošek | foto: Petr Janeček, MAFRA

Na Fed Cupu letos proděláme, mrzí Černoška. Sezona stojí 30 milionů

  • 53
Z tažení českých tenistek ve Fed Cupu se manažer Miroslav Černošek přirozeně raduje. Letos však na něm tratí. „Na třicetimilionové náklady si nemáme jak vydělat,“ říká.

Podobně jako kdysi Černošek lákal k reprezentaci Tomáše Berdycha, vysvětloval její výhody loni na podzim Karolíně Plíškové. „Titul z turnaje v Číně nikdy doma nevzbudí takový ohlas jako vítězství ve Fed Cupu proti Rusku. To je úplně jiná kategorie úspěchu.“

Černoškova firma Česká sportovní organizačně i marketingově zajišťuje daviscupový a fedcupový tým. Ženy o minulém víkendu popáté v posledních šesti ročnících postoupily do finále. Trofej získaly čtyřikrát.

Tradiční soutěži dominují nevídaným způsobem, čímž udělaly dojem na fanoušky v různých koutech světa. Plíšková čerstvě pocítila její kouzlo na popularitě i na zájmu sponzorů.

„Dorazily za ní peníze, které pro ni předtím byly nedosažitelné,“ říká Černošek. „Když prodáváte hráčku, prodáváte i úspěchy ve Fed Cupu. Kája, která hraje s nášivkami ČEZ a Eurovia, v něm navíc našla zalíbení. Dokázala, že je silnou týmovou hráčkou.“

Zapadla do party, která se lehce obměňuje, přesto to v ní stále klape. „Holky to nevnímají stylem: Zaplaťpánbůh, že to mám za sebou! Rády se vracejí. Komunikují, gratulují si, mají zájem.“

Své zemi dělají znamenitou reklamu a odvděčují se tak sponzorům, agentuře Czech Tourism nebo ministerstvu školství, které na provoz přispívají. „Bez téhle podpory bychom to nezvládli,“ tvrdí Černošek, podle něhož fedcupová sezona 2016 stojí 30 milionů korun. Je totiž zvlášť nevděčná, neb Češky všechna tři kola podstoupí v cizině.

„Všechny náklady, včetně letenek nebo ubytování, jdou za námi,“ říká Černošek. „Nemáme ani centimetr reklamy, ani korunu ze vstupného. Jediný příjem je z odměn, které jsou poloviční v porovnání s Davis Cupem a trapné ve srovnání s penězi za bod, který Sparta nebo Plzeň získá v evropských fotbalových pohárech.“

Fedcupové šampionky berou 350 tisíc dolarů hrubého, čili 8,4 milionu korun. Poražené finalistky utrží 180 tisíc dolarů (4,3 milionu korun), což je na tak velké a slavné klání pro více než 100 zúčastněných zemí spíš almužna.

Ekonomicky výhodnější pro Českou sportovní jistě bude červencové čtvrtfinále Davis Cupu proti Francii v Třinci.

„Tamní železárny dlouhodobě podporují náš tenis. Halu mají excelentní, takže jsme do ní zápas směřovali, když nás o to požádali,“ vysvětluje protřelý promotér. „Cena pronájmu je nadstandardní. Podle propočtů to vyjde dobře. Navíc s sebou francouzští mušketýři nesou zajímavý příběh. Soupeř bude opravdu atraktivní.“

Češi by Francii mohli čelit v nejsilnější sestavě, tedy také s Tomášem Berdychem. „Jsme předběžně domluveni,“ říká Černošek. „Je velká naděje, že hrát bude.“

V bitvě Francie - Česko se posléze utkají též ženy. V listopadovém finále Fed Cupu.


Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga