Karolína Plíšková

Karolína Plíšková | foto: Profimedia.cz

Má grandslamová favoritka hrát i čtyřhru? Plíšková se jí zatím nevzdá

  • 4
Melbourne (Od našeho zpravodaje) - Prima přivýdělek. Užitečný trénink. Pročištění mysli od singlového stresu. Tím vším může být čtyřhra pro favoritku na grandslamu. Jenže v účasti v doprovodné soutěži se skrývá taky řada nástrah, které mohou tenistce pokazit pouť za snem, dobývání toho hlavního titulu na jednom ze čtyř nejslavnějších tenisových podniků.

„Pro tenhle rok, nebo aspoň půlrok, jsem se rozhodla, že debla nezruším. Pořád si v něm můžu procvičit servis, return, voleje,“ řekla Karolína Plíšková v Melbourne.

Na Australian Open se třeba podle Tipsportu nebo amerického odborníka Brada Gilberta zařadila mezi tři nejvážnější kandidátky na trofej. A navíc se s Němkou Julií Görgesovou přihlásila i do turnaje dvojic.

„Beru ho taky jako odreagování. Moje parťačka je v pohodě,“ líčila čtyřiadvacetiletá Češka. „Když to nejde, tak to nejde, no.“

Co je na největších akcích lepší? Rytmus zápas - den volna - zápas - den volna...? Nebo plnější program s utkáními ve čtyřhře?

„Pro mě je pořád lepší si ťuknout debla než trénovat,“ vysvětlila Plíšková. „Zkusím si pár ostrých bodů. Když je nějaká důležitější chvíle, zkoncentruju se na ni a zahraju ji jako v singlu. V tréninku se do zápasového módu nikdy nedostanu.“

A co prémie? Jak silnou motivací mohou být? Pár utrží za titul 660 tisíc australských dolarů, čili asi 12,5 milionu korun hrubého. A třeba za dvě výhry přes 850 tisíc. „Jo, jsou to určitě slušné peníze, ale kvůli nim debla nehraju,“ tvrdila Plíšková.

Loni v Melbourne s Görgesovou postoupily až do semifinále. Letos se poroučely už v prvním kole a tím zažehnaly jakékoliv úvahy o možné kolizi hlavní a vedlejší soutěže. Plíšková, která v posledních měsících povýšila mezi hvězdy WTA Tour, se s ní však může setkat v příštích měsících v Paříži, Londýně či New Yorku.

Zná příběh Lucie Šafářové, která se předloni na Roland Garros protloukla do finále dvouhry i čtyřhry: „Kdo ví, jestli pak Šafi nechyběla troška sil proti Sereně.“

Její krajanka si myslí, že nikoliv. Jízdu s americkou kamarádkou Bethanií Mattekovou-Sandsovou vnímala jako rozptýlení od humbuku, který kolem ní rostl, když v antukových bitvách kosila jednu sokyni za druhou.

„Bylo to fyzicky náročné. Přesto si myslím, že mi debl spíš pomohl. Byla jsem pořád v rytmu,“ vybavila si Šafářová.

Přitom si uvědomuje, jaká rizika dvojboj přináší. Déšť může způsobit prodloužení programu, zdržet hráčky v areálu, zkrátit odpočinek a nabourat přípravu na důležitější partii. Čtyřhru provází hrozba zranění, byť třeba jen drobného, které se poté projeví v nejnevhodnější okamžik. Může se také protáhnout na dvouapůlhodinovou řež, která odčerpá příliš velkou porci energie.

„Je pravda, že mě únava z Paříže pak dohnala ve Wimbledonu, kde jsem neměla z čeho brát,“ uznala Šafářová.

Pakliže se Plíšková udrží v úzké špičce, soustředí se asi, stejně jako její přímé konkurentky, na dvouhru, což by jí doporučil i fedcupový kapitán Petr Pála.

Ten tvrdí: „V deblu si může testovat nějaké herní prvky. Nebo se může s partnerkou domluvit, že si v jednom nebo dvou utkáních osahají podmínky a pak se s lehkým srdcem odhlásí. Dlouhodobě ale dvojitý zápřah nedává smysl. Ubírá síly i čas.“


Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga