Tomáš Berdych na turnaji ve švédském Bastadu

Tomáš Berdych na turnaji ve švédském Bastadu | foto: AP

Berdych měl pomalejší rozjezd, ale vyhrál. Nadal senzačně vypadl

• 57
Tenista Tomáš Berdych postoupil na turnaji v Montrealu do třetího kola. V úvodním zápase po téměř měsíční pauze český hráč otočil utkání s Ukrajincem Alexandrem Dolgopolovem, kterého porazil 4:6, 6:2, 6:3. Radek Štěpánek naopak vypadl. V Torontu své úvodní zápasy zvládly jak Petra Kvitová, tak Lucie Šafářová, naopak vypadla Iveta Benešová.

Příštím soupeřem turnajové sedmičky Berdycha bude Chorvat Ivo Karlovič, který po boji a třech tie-breacích vyřadil Němce Philippa Petzschnera.

Štěpánek, jehož zápas byl v úterý přerušen, nezvládl dohrávku prvního kola a se Španělem Felicianem Lópezem prohrál 4:6, 6:4, 4:6.

Překvapení na vlastní účet se dočkala světová tenisová dvojka Rafael Nadal, který  ve druhém kole  nečekaně nestačil na Ivana Dodiga z Chorvatska, který je zdolal 1:6, 7:6, 7:6.

Do třetího kola naopak postoupil Švýcar Roger Federer. Čerstvý třicátník porazil kanadského potomka českých emigrantů Vaska Pospisila 7:5 a 6:3. Nyní se Federer utká s Francouzem Jo-Wilfiedem Tsongou, s kterým letos prohrál na trávě ve čtvrtfinále Wimbledonu, i když už vedl 2:0 na sety.

Novak Djokovič zvládl svůj první zápas po triumfu ve Wimbledonu a v pozici světové jedničky. Srb sice prohrával v prvním setu s bývalým třetím hráčem světa Nikolajem Davyděnkem 1:4 a Rus měl za stavu 4:5 i podání, ale Djokovič se zvedl a ve zbylém průběhu utkání už dovolil soupeři uhrát jen jednu hru.

Turnaj mužů v Montrealu

Dvouhra - 1. kolo
Verdasco (15-Šp.) - Kamke (Něm.) 5:7, 6:3, 6:3
2. kolo:
Berdych (7-ČR) - Dolgopolov (Ukr.) 4:6, 6:2, 6:3
López (Šp.) - Štěpánek (ČR) 6:4, 4:6, 6:4
Dodig (Chor.) - Nadal (2-Šp.) 1:6, 7:6 (7:5), 7:6 (7:5)
Fish (6-USA) - López (Šp.) 6:2, 6:3
Troicki (12-Srb.) - Isner (USA) 6:4, 3:6, 6:2
Tipsarevič (Srb.) - Verdasco (15-Šp.) 6:4, 6:7 (5:7), 6:3
Čilič (Chorv.) - Del Potro (16-Arg.) 6:3, 6:4
Gulbis (Lot.) - Llodra (Fr.) 6:4, 1:0 skreč.
Djokovič (1-Srb.) - Davyděnko (Rus.) 7:5, 6:1
Federer (3-Švýc.) - Pospisil (Kan.) 7:5, 6:3
Monfils (5-Fr.) - Bogomolov (USA) 6:2, 7:6 (7:5)
Almagro (8-Šp.) - Stachovskij (Ukr.) 6:2, 7:6 (7:5)
Gasquet (10-Fr.) - Bellucci (Braz.) 6:1, 6:4
Tsonga (13-Fr.) - Tomic (Austr.) 6:3, 7:6 (7:1)
Wawrinka (14-Švýc.) - Russell (USA) 6:3, 6:2
Karlovič (Chorv.) - Petzschner (Něm.) 6:7 (0:7), 7:6 (7:2), 7:6 (8:6)

Kvitová své prvním utkání po triumfu ve Wimbledonu vyhrála. Na turnaji v Torontu porazila Španělku Anabel Medinaovou 7:6, 6:3.

Do třetího kola prošla i Lucie Šafářová po výhře nad Rumunkou Simonou Halepovou 6:2 a 6:4.

Jednadvacetiletá Kvitová se vrátila na kurty po více než měsíční zápasové pauze, ve které léčila zranění stehenního svalu a nabírala fyzickou kondici.

Kvitová se v utkání druhého kola v Torontu s Medinaovou pomaleji rozjížděla. V čtvrté hře přišla o podání, ale ztracený servis získala vzápětí zpět. První set rozhodl až tie-break, který Češka vyhrála poměrem 7:3.

Ve druhém setu Kvitová, letos vítězka čtyř turnajů, rychle vzala španělské antukářce podání. Za stavu 4:2 byl zápas na čtyřicet minut přerušen kvůli dešti, ale pauza českou hvězdu z rytmu nevyvedla a zápas už z rukou nepustila.

O postup do čtvrtfinále bude Kvitová hrát buď s Němkou Andreou Petkovocovou, nebo s Maďarkou Gretou Arnovou. Šafářová narazí na turnajovou osmičku Francesku Schiavoneovou z Itálie.

Druhé kolo bylo konečnou pro Ivetu Benešovou, která prohrála s Anou Ivanovičovou ze Srbska hladce 3:6, 2:6.

Zápas Ivanovičové s Benešovou, jež se do hlavní soutěže dostala z kvalifikace, byl krátce před koncem prvního setu zhruba na hodinu a půl přerušen a přeložen na jiný kurt, když vítr rozbil reflektor a sklo se vysypalo na plochu.

S turnajem se nečekaně rozloučila světová jednička Caroline Wozniacká. Dánka ve druhém kole nestačila na Italku Robertu Vinciovou a prohrála 4:6, 5:7.

Druhý zápas po wimbledonském triumfu dnes čeká Petru Kvitovou, jejíž soupeřkou ve 3. kole bude jedenáctá nasazená Andrea Petkovicová z Německa. Semifinalistka předchozího turnaje v Carlsbadu porazila ve druhém kole 6:4 a 7:5 přemožitelku Kláry Zakopalové Gretu Arnovou z Maďarska.

Všechny tři předchozí vzájemné zápasy na tvrdém povrchu, na němž se hraje i v Torontu, vyhrála Kvitová. Petkovicová byla naopak úspěšná dvakrát na trávě a antuce.

Čtvrtý triumf v řadě po Eastbourne, Wimbledonu a naposledy Carlsbadu nepřidají v Torontu Peschkeová se Srebotnikovou, které v druhém kole vyřadila po vítězství 3:6, 6:4 a 14:12 španělská dvojice Nuria Llagosteraová, Arantxa Parraová.

Světové jedničky odvrátily v dramatickém dvacetiminutovém supertiebreaku tři mečboly a samy měly za stavu 11:10 šanci zápas vyhrát, nakonec se však z nečekané výhry radovaly jejich soupeřky.

Šarapovová (5-Rus.) - Jovanovská (Srb.) 6:1, 7:5
S. Williamsová (USA) - Görgesová (Něm.) 6:1, 7:6 (9:7)
Petkovicová (11-Něm.) - Arnová (Maď.) 6:4, 7:5
Voskobojevová (Kaz.) - Pennettaová (It.) 2:6, 6:3, 6:2

Čtyřhra - 1. kolo:
Kopsová-Jonesová, Spearsová (USA) - Benešová, Záhlavová-Strýcová (7-ČR) 3:6, 7:5, 10:7
Duševinová, Hradecká (Rus./ČR) - Hantuchová, A. Radwaňská (SR/Pol.) 6:3, 6:3.

2. kolo:
Llagosteraová, Parraová (Šp.) - Peschkeová, Srebotniková (1-ČR/Slovin.) 3:6, 6:4, 14:12.