Škola sázení: Naučte se sázet na golf, snooker a šipky

Když sázíte na golf, můžete najít vysoké value. | foto: AP

26 2010
Ty sporty na první pohled vypadají jako pro důchodce, v případě šipek dokonce pro opilé důchodce. Přesto - hlavně v Anglii - patří mezi oblíbené sázkařské cíle. Naučte se sázet na golf, snooker nebo šipky.

Angličané se při sledování a sázení jejich profesionálních odnoží rádi baví a tudíž se často, především na sázkových burzách, dá objevit obrovská hodnota. Ostatně s golfem se pojí pravděpodobně největší sázkařská value posledních dekád.

Golf

V roce 1991 vypsali angličtí bookmakeři kurzy v rozmezí 50 až 100 ku 1 na to, že v turnajích Majors nepadne hole-in-one (jamka na jeden úder). Zdálo se to jako pěkná marketingová sázka, experti ovšem poněkud odbyli matematiku. Dva sázkaři z Essexu nikoliv a přišli si na necelého půl milionu liber (vyšší risk sázkovky nevzaly).

Škola sázení

Nový pravidelný seriál na serveru iDNES.cz navazuje na podzimních deset dílů, ve kterých jste se s kurzovými sázkami seznamovali. -čtěte zde

V jarní části vám expert přibližuje, jak sázet na jednotlivé sporty.

Už vyšlo:
fotbal, tenis, házená, basketbal, americký fotbal, zimní sporty na olympiádě, hokej

Dnešní díl:
Jak sázet na anglické trio (golf, šipky, snooker)?

V dalších týdnech:
volejbal, speciální sázky

Pravděpodobnost "dokonalého úderu" byla zhruba 45procentní, správný kurz bez marže měl být 2,25.

Doba takových value bohužel asi skončila. Golf nicméně i tak má své zákonitosti, díky jejichž pochopení lze při dlouhodobém zájmu o tento sport objevit v kurzech hodnotu k vsazení.

Především kurzy na celkového vítěze turnaje obvykle nabízejí velmi vysoké cifry i na hráče, kteří pak v posledním dnu bojují o vítězství.

Jak tedy takového hráče najít?

Základní stavební kameny analýzy jsou podobné jako jinde. Jaká je hráčova forma? Přináší si do turnaje nějaké zranění? Umí hrát v očekávaných klimatických podmínkách? Jaké je jeho "head-to-head"?

U poslední otázky není myšlena úspěšnost hráče proti jeho soupeřům jako spíš úspěšnost na daném hřišti.

Jiní hráči zase mají během roku pravidelné periody, kdy jejich výkonnost kulminuje nebo naopak klesá, jiní jsou pověstní tím, jak si na jeden turnaj jedou jen zatrénovat z plezíru, aby na tom následujícím uplatnili tento trénink útokem na top deset.

Zatřepat, nemíchat a vítěz v kurzu, který obvykle vidíte jen na konci velmi dlouhé akovky, může být váš.

Šipky

Suverén

"Na vítěze se nevyplatí sázet. Ty opravdu velké turnaje totiž většinou končí vítězstvím Phila "The Powera" Talyora."

Zatímco golf je především o vítězi, u šipek se doporučuje koncentrovat se na head-to-head. Alespoň v posledních několika letech. Ty opravdu velké turnaje totiž většinou stejně končí vítězstvím Phila "The Powera" Taylora, v patřičně nízkém kurzu.

Sázkařům tak obvykle zbývá na výběr z duelů těch méně známých v počátečních fázích turnajů. I zde se dá vyjít z tradičních rozhodovacích faktorů. Aktuální forma, dlouhodobá úspěšnost na daném turnaji i proti danému protivníkovi, motivace nebo psychologická odolnost.

Specifikem, které může u šipek hodně ovlivnit, je také místo konání zápasu. Pro řadu hráčů je daleko obtížnější předvádět dobré výkony v závěrečných fázích turnaje, kde místo v davu na palubovce hrají svůj duel na pódiu před zraky zuřivě fandících diváků.

Snooker

A na závěr to nejobtížnější. Sázení na snooker vyžaduje opravdu detailní pochopení hry stejně jako systému, jakým snookerová federace staví svůj turnajový kalendář a turnaje samotné.

Snooker: O´Sullivan a Robertson

Ačkoliv se situace v posledních letech v tomto směru zlepšuje, nepravidelnost jednotlivých turnajů a jejich posloupnost v různě intenzivních sériích dělá z vyhodnocení základního ukazatele – totiž formy jednotlivých hráčů – úkol pro Alberta Einsteina. Stejně tak hrací systém, který v různých fázích turnajů nasazuje hráče odstupňovaných kvalit.

K proniknutí do snookerového sázení se tak doporučuje především proniknout do head-to-head porovnávání kvalit zúčastněných, kde vedle už zmíněné formy opět hraje velký part motivace, dlouhodobá úspěšnost na daném turnaji a především odhad aktuálního psychologického rozpoložení daného hráče. Protože snooker se ještě víc než ostatní sporty vyhrává hlavou.

Až po zvládnutí téhle disciplíny se pak doporučuje pokročit na turnajové sázení, kde se lze řídit jednoduchým pravidlem. Na každém stupni turnaje proti svému favoritovi nasaďte toho nejobtížnějšího možného soupeře v dané části turnajového pavouka a pokud vám po vítězném finále vyjde na celé akovce nižší kurs, než je k dispozici na jeho celkovou výhru v turnaji, objevili jste value.

Autor:
Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Státu z nelegálních sázek uniká na daních až miliarda ročně

Nelegální provozovatelé on-line loterií a sázek připraví stát ročně o víc než miliardu korun na daních. Český sport tak...

Favority jsou obhájci Rusové. Sázkaři však bezmezně věří českému týmu

Pohár pro mistry světa si z Prahy odvezou hokejisté Ruska, věří bookmakeři největších sázkových kanceláří. Jejich...

Sázkové kanceláře před fotbalovým šampionátem nejvíc věří Brazílii

Fotbalové mistrovství světa v Brazílii vyhraje podle bookmakerů domácí výběr. Za druhého největšího favorita šampionátu...

Sázkařské aféry ve sportu nejsou novinkou. Týkala se i Hadamczika

Zní trochu podivně, když se někdo k současné kauze údajného pokusu o ovlivnění zápasu v juniorském hokeji vyjádří tak,...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz