Vítězem Vuelty se stal domácí Heras

M a d r i d - Cyklistický závod Kolem Španělska vyhrál domácí Roberto Heras. Šestadvacetiletý kapitán stáje Kelme uhájil v závěrečné časovce na 38 kilometrů v Madridu první místo v celkové klasifikaci před krajanem Angelem Caserem, který dnes dojel druhý a umazal z Herasova náskoku téměř dvě minuty. Třetí ve Vueltě skončil Rus Pavel Tonkov. Časovku vyhrál Španěl Santos Gonzalez. Český olympionik Jan Hruška před odletem do Sydney nenavázal na skvělé výsledky z úvodního prologu a královské horské etapy, v nichž vystoupil na stupně vítězů, a dojel dvanáctý se ztrátou bezmála dvě a půl minuty na vítěze. Celkově obsadil 75. místo.

Dvanácté místo v časovce Hrušku trochu rozladilo. "Tři týdny jsem se těšil do cíle proto, že mu předcházela časovka v Madridu," přiznal se k vyšším ambicím jezdec. Celou Vueltu však Hruška bral především jako přípravu na olympijské hry. "Hlavou jsem v Sydney už měsíc," uvedl skvělý časovkář a postěžoval si, že jej v závěrečné etapě závodu začaly bolet nohy. "Zrovna dneska... Nohy mi ztěžkly a ne a ne chytit obvyklý rytmus. Víc než jindy jsem vnímal diváky, silný vítr a kupodivu i kopce, které itinerář neavizoval," divil se.

Vedle vlastního výsledku v časovce Hrušku zklamalo, že jeho stáj Vitalicio Seguros v posledním dnu přišla o první místo v týmové soutěži. "Měli jsme smůlu skoro k nevíře. Nejdříve nám kameraman na motorce sestřelil Galdeana, takže musel vzdát na dohled od cíle. A pak nikdo z týmu nebyl rychlejší než já, takže celkové prvenství jsme museli pustit týmu Kelme," litoval.

V pondělí bude Hruška odpočívat a v úterý se vydá přes Paříž do Sydney. "Vuelta byla výborný předolympijský trénink. Věřím, že z únavy se vyspím," dodal český cyklista. Heras v Madridu oslavil první velké vítězství v kariéře. "Hodně dlužím kolegům z týmu, kteří mi pomohli," prohlásil Španěl, jenž navíc vyhrál bodovací soutěž a v hodnocení vrchařů jen těsně podlehl krajanovi Carlosi Sastremu.

Výsledky - 21. etapa (časovka na 36,8 km)

1. S. Gonzalez 45:26 min., 2. Casero -6, 3. Olano (všichni Šp.) -1:01, 4. Gončar (Ukr.) -1:05, 5. Tonkov (Rus.) -1:19, 6. Justo -1:28, 7. Gutierrez (oba Šp.) -1:50, 8. Hvastija (Slovin.) -1:58, 9. Heras -1:59, 10. Laiseka (oba Šp.) -2:03,... 12. Hruška (ČR) -2:27.

Konečné pořadí:
1. Heras 70:26:14, 2. Casero -2:33, 3. Tonkov -4:55, 4. S. Gonzalez -5:52, 5. Rumšas (Lit.) -7:38, 6. Laiseka -10:16, 7. Escartin -11:17, 8. Sastre (oba Šp.) -12:16, 9. Gentili (It.) -13:10, 10. Zubeldia (Šp.) -13:14,... 75. Hruška -1:57:34.