V Evropské unii budou kluby platit víc. O dost

  • 32
Praha - Vstup do Evropské unie sportovní dění v Česku ovlivní, i když drastické změny se nečekají. Zmizí hranice, ale fotbalisté nebo hokejisté zřejmě do ciziny výrazně častěji přestupovat nebudou. Na tenisových turnajích či atletických mítincích v Česku už se prémie v eurech vyplácejí teď. Sportu se zamlouvá, že národ řekl v referendu ano. „Je to pro nás veliké pozitivum, už nebudeme solitéři,“ prohlásil František Dvořák, místopředseda Českého olympijského výboru.

Zdá se, že referendum vydatně pomohlo hlavně olympijské myšlence. Praha chce pořádat letní olympijské hry v roce 2016 či 2020.

„Z pozice člena EU to bude o hodně snazší,“ říkal Dvořák. „Že není vybudovaná infrastruktura, že Praha nemá dostatek sportovišť? Ale z finančních fondů Evropské unie bychom na ně mohli čerpat. Podívejte se na Atény: za rok tam bude olympiáda, ale Řecko samo by ji nezaplatilo...“

Česko bude od 1. května 2004 členem Evropské unie, ale dramatický posun v práci většiny sportovních federací se nečeká, ty si dál budou řídit svůj sport. A co dva nejsledovanější sporty?

Fotbal: úprk nenastane
Anglie vpouští do své fotbalové ligy jen reprezentanty, Itálie je nyní pro Čechy skoro uzavřená, Belgie či Nizozemsko stanovily podmínky, kterým drtivá většina českých hráčů nemůže vyhovovat. Fanoušky tedy zajímá: nastane od příštího května úprk Čechů do ciziny?

„Úprk určitě ne, ale šance hráčů dostat se do nejvyspělejších soutěží stoupnou,“ myslí si fotbalový agent Zdeněk Nehoda.

Pro fotbalistu mimo EU například v Anglii platí drsné zákony: aby získal pracovní povolení, musí odehrát za poslední dva roky nejméně 75 procent všech reprezentačních zápasů. Možné jsou sice také výjimky, ale ty se udělují zřídka.

„Zjednoduší nám to práci,“ soudí Viktor Kolář ze společnosti SportInvest, která stojí za největšími přestupy posledních měsíců. Příklad? Mladý ostravský útočník Michal Papadopulos si dnes vyzvedne řecký pas, o který požádal kvůli možnosti odejít do slavného Arsenalu. Jako Čech by do Anglie mohl bez pasových tahanic až příští rok, nyní přestoupí jako Řek.

Ve fotbale se čekají desítky hodin jednání, než se sladí status hráče nebo přestupový řád po celé Evropě. Jisté je, že v Česku dojde k zásadnímu předělu. Dosud jsou hráči placeni jako „osoby samostatně výdělečně činné“, v unii budou muset být zaměstnanci, za které daně odvádí zaměstnavatel čili klub. „Náklady klubů vzrostou tak o třetinu,“ předvídá Nehoda.

Hokej: uzavře se liga?
Stejná je situace v hokeji. Pokud hokejisté přejdou ze soukromého podnikání do závislé činnosti, klubům o 30 až 40 procent stoupnou náklady o odvody na zdravotní a sociální pojištění. Důsledky takové změny mohou být dalekosáhlé. Finanční tlak by mohl vést k uzavření extraligy!

„Může se stát spousta věcí včetně této,“ přikývl Zbyněk Kusý, manažer pardubického týmu i reprezentace. Oddíly by v tom případě nestresovala hrozba sestupu do nižší soutěže, a tudíž by nebyly existenčně závislé na výsledcích.

Ale jak to dopadne? To dnes nikdo neví.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž