Zaplněné hlediště přihlíží boxerskému zápasu mezi Američanem Jackem Dempseym a...

Zaplněné hlediště přihlíží boxerskému zápasu mezi Američanem Jackem Dempseym a Francouzem Georgesem Carpentierem. | foto: Profimedia.cz

STALO SE 2. ČERVENCE: První milionový zápas. Padouch Dempsey skolil letecké eso

  • 0
„Je čas,“ uslyšeli oba borci a vstoupili do parného dne. Zatímco kráčeli k ringu, více než devadesát tisíc fanoušků hlasitě tleskalo a očekávalo náramnou podívanou. Bylo 2. července 1921, když se odehrála jedna z boxerských bitev století. Američan Jack Dempsey se v zápase, který jako první v historii vydělal přes milion dolarů, utkal s Francouzem Georgesem Carpentierem.

Byl to jeden z prvních opravdu velkých zápasů. Takových, které upřeně sleduje celý svět a netrpělivě čeká, jak si povede jejich oblíbenec. Vždyť ho také média nazývala „Soubojem století“.

Za vší tou pozorností stál hlavně jistý Tex Rickard, promotér, bývalý kovboj a zlatokop na Aljašce, budoucí zakladatel hokejových New York Rangers.

V zápase mezi šampionem těžké váhy Jackem Dempseym a vyzyvatelem Georgesem Carpentierem, mistrem světa v lehkotěžké váze, viděl obrovský potenciál. Musel ho využít.

Boxerům nabídl na svou dobu nevídané peníze. Prvnímu jmenovanému 300 tisíc dolarů, Carpentierovi 200 tisíc. K tomu spustil masivní reklamní kampaň. „Souboj dobra proti zlu“, „Hrdina proti padouchovi“ lákal fanoušky.

Tím hrdinou nebyl Američan, ale Francouz Carpentier.

Populární kreslíř Neysa McMein ho nazýval Pýchou Paříže. Nosil pečlivě střižené vlasy, padnoucí oblek. „Michelangelo by omdlel radostí, kdyby ho měl malovat,“ tvrdil.

Carpentier byl už před první světovou válkou velice populární. V Evropě prakticky neměl konkurenci, vyhrával jeden duel za druhým a stýkal se se smetánkou společnosti.

Během války pak nastoupil k francouzskému letectvu a za své služby obdržel dvě vyznamenání - Válečný kříž a Vojenskou medaili. Stal se z něj národní hrdina. Idol.

To Dempsey tehdy platil za pravý opak.

Nedávno se rozvedl s manželkou, během soudních tahanic ho žena nařkla, že nebyl vzorným manželem a otcem. Prý se přátelil s pochybnými existencemi a lehkými děvčaty.

Bulvární novináři také řešili, že nenarukoval do armády. Odklad, který dostal, prý nebyl oprávněný. A spíš než jeho obrovské kvality rozebírali, že býval bezdomovec a bil se po barech.

O duel se strhl obrovský zájem. Každý chtěl být svědkem historické události.

Speciálně pro tento zápas nechal Rickard postavit na pláni v New Jersey stadion. Že devadesátitisícová kapacita bude stačit? Kdepak. Zanedlouho byla aréna vyprodaná a promotér litoval, že lístky nebyly dražší.

Na vstupném organizátoři utržili 1,7 milionu dolarů. Bylo to první utkání, které pokořilo milionovou hranici. Do té doby nejvýdělečnější duel mezi Jimem Jeffriesem a Jacksem Johnsonem vybral jen 270 tisíc.

Ačkoliv souboj začínal až odpoledne, už od rána před vstupy postávaly tisíce lidí. Někteří nedočkavci dokonce před stadionem nocovali.

„Z New Yorku jezdil jeden přívoz za druhým. Všechny byly plné fanoušků,“ vzpomínal Carpentier. „K aréně nás musela doprovodit policejní eskorta.“

Zápasem žila celá Amerika. Byla to jedna z prvních velkých akcí, kterou přenášel rozhlas. Lidé se shromáždili v barech, restauracích, na Times Square prý jenom kvůli duelu dorazilo deset tisíc nadšenců.

„Podobně to žilo i ve Francii,“ líčil Carpentier. „Bulvár Champs-Élysées byl plný. Nad městem létala letadla, která měla pomocí světlic sdělit výsledek. Jedna barva značila mé vítězství, druhá Dempseyho.“

„Lidé také postávali před budovami velkých deníků, které o výsledku věděly nejrychleji. Dokonce samotný prezident Alexandre Millerand nařídil, ať ho co nejrychleji informují, jak mač dopadne.“

Dynamitem proti obrovi

„Je čas,“ oznámil moderátor. Bylo 2. července 1921, tři hodiny odpoledne. Očekávaný duel byl tady.

Stalo se před lety

Historický seriál sportovní redakce iDNES.cz

Všechny díly seriálu najdete přehledně ZDE.

Když oba boxeři nastupovali do rozpáleného ringu, fanoušci bouřili. I přes kontroly u vstupu se na stadion údajně dostalo víc než 90 tisíc lidí. Některé zdroje hovoří až o 120 tisících.

Carpentier, kterému se přezdívalo Orchidejový muž, kráčel s úsměvem a na krku se mu pohupoval věnec z květin. Dempsey byl neoholený, vlasy rozcuchané a na sobě zašlý svetr.

Kontrast mezi nimi nemohl být větší.

Rozdíl byl také v tělesných proporcích. Američan, obhájce titulu v těžké váze, byl vyšší, silnější, namakanější. Carpentier byl oproti němu o 7 kilo lehčí, v porovnání s Dempseym prý vypadal jako klučina.

„Ale nenech se zmýlit,“ upozorňoval trenér Dempseyho. „Ten Francouz je nebezpečný. V pravé ruce má dynamit, dokáže s ní uzemnit každého.“

Zazněl gong a bijci se do sebe pustili. Carpentier na soka ihned vystartoval a zasypal ho sérií rychlých úderů, jenže Američan se v pohodě ubránil.

„Skončilo první kolo, šel jsem do svého rohu a cítil jsem obavy,“ popisoval Francouz. „Potvrdilo se totiž to, co jsem tak trochu čekal: Dempsey není jen velký, ale i hrozně rychlý. Rychlejší než kdokoliv s kým jsem dosud bojoval.“

Přesto se mu povedlo ve druhé části Američana dostat do úzkých. Dempsey se napřáhl k tvrdému úderu pravačkou, Carpentier se však vyhnul a soupeři vší silou zasadil ránu do obličeje.

Obr se skácel do provazů. „Kdybych ho ještě trefil do brady, byl by konec,“ vyprávěl Carpentier. Jenže netrefil. Dempseyho navíc udeřil tak nešikovně, že si pochroumal palec.

„Bravo, už jsi ho skoro měl, to je ono,“ chválil po konci kola francouzský trenér. Boxer už však takovým nadšením nezářil. „Moje ruka. Pravý palec. Bolí jako čert,“ vysoukal ze sebe.

Dempsey brzy odhalil soupeřovo zranění. A svou převahu ještě znásobil. Ve čtvrtém kole Carpentier poprvé spadl k zemi, sice se mu ještě podařilo vstát, jenže zanedlouho už ležel znovu.

Tentokrát se už nevzpamatoval.

Američan ho srazil pravým hákem do žeber a levým na bradu. Když byl Carpentier počítán, nehnutě ležel s tváří na podložce. Byl v bezvědomí.

Dempsey sportovně pomohl svému soupeři vstát. Jeho první myšlenky po zápase patřily rodině. „Drahá matko, vyhrál jsem ve čtvrtém kole. Budu doma, co nejdříve to půjde. S láskou, Jack,“ napsal telegram.

Dempsey poté ještě dvakrát titul v těžké váze obhájil. Ve dvacátých letech byl jedním z nejlépe placených sportovců a ikonou boxu. V roce 1928 ukončil kariéru, zemřel v roce 1983, když mu bylo 87 let.

Carpentier ztratil rok po zápase v New Jersey svůj titul v lehkotěžké váze, do sportovního důchodu odešel v roce 1927 a zemřel v 81 letech v roce 1975.

Jak Francouz s odstupem let vzpomínal: „Ten zápas proti Dempseymu byl zlomový. Psala se při něm historie.“


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž