Martina Sáblíková

Martina Sáblíková | foto: AP

Sáblíková byla v Calgary devátá na trati 1500 metrů, Erbanová vyhrála divizi B

• 5
Rychlobruslařka Martina Sáblíková si v závodě Světového poháru v Calgary dojela pro deváté místo na trati 1500 metrů. Dosáhla času 1:55,44 minuty. Účast na olympiádě ve Vancouveru si zajistila Karolína Erbanová, která vyhrála divizi B.

Dvaadvacetiletá Sáblíková si na olympijské dráze z roku 1988 zajela na patnáctistovce svůj druhý nejlepší čas v kariéře. Rychlejší byla pouze před dvěma a půl lety právě na tomto kanadském oválu, kde v březnu 2007 vytvořila český rekord 1:54,55.

Vedoucí žena SP na dlouhých tratích Sáblíková ztratila 1,09 sekundy na vítěznou Kanaďankou Kristinou Grovesovou, jež triumfovala podruhé za sebou a celkově vede.

Druhá o pouhých osm setin skončila další domácí závodnice Christine Nesbittová, třetí byla Nizozemka Elma de Vriesová.

Erbanová vyhrála divizi B na 1500 m a má jistou účast na OH

Karolína Erbanová vyhrála závod divize B na 1500 metrů a zajistila si pro příště nejen start v áčku, ale i definitivně účast na olympijských hrách ve Vancouveru.

Členka NowiS týmu si na rychlé dráze zajela osobní rekord 1:55,80 i přesto, že v cílové rovince upadla.

Erbanová svým časem zaostala o pouhých 36 setin za slavnější kolegyní Martinou Sáblíkovou, jež skončila v elitní skupině A devátá.

Mladá rychlobruslařka přitom doklouzala po pádu do cíle rukama napřed a pak až nohama, které jsou při měření času rozhodující.

Program SP v Calgary zakončí dnešní závody na 1000 metrů a družstva, příští týden se bude bojovat o body v Salt Lake City.

výsledky

Muži:
500 m:

1. I Kjo-hjuk (Korea) 34,28, 2. Poutala (Fin.) 34,38, 3. Fredricks (USA) 34,50.
Průběžné pořadí SP (po 6 z 12 závodů): 1. Poutala 395 b., 2. I Kang-sok (Korea) 383, 3. Fredricks 348.

5000 m: 1. Kramer (Niz.) 6:11,11, 2. Skobrev (Rus.) 6:13,19, 3. De Jong (Niz.) 6:13,80, ...v divizi B 34. Kulma (ČR) 6:46,39.
Průběžné pořadí SP (po 4 ze 6 závodů): 1. Kramer 400 b., 2. De Jong 300, 3. Bökko (Nor.) 255.

Ženy:
500 m:
1. Wolfová (Něm.) 37,21, 2. Wang Pej-sing (Čína) 37,60, 3. I Sang-hwa (Korea) 37,64.
Průběžné pořadí SP (po 6 z 12 závodů):
1. Wolfová 580, 2. Wang Pej-sing 500, 3. I Sang-hwa 365.

1500 m
: 1. Grovesová 1:54,35, 2. Nesbittová (obě Kan.) 1:54,43, 3. De Vriesová (Niz.) 1:54,55, ...9. Sáblíková (ČR) 1:55,44.

1500 m - divize B
: 1. Erbanová (ČR) 1:55,80.
Průběžné pořadí SP (po 4 ze 7 závodů): 1. Grovesová 330, 2. Nesbittová (obě Kan.) 260, 3. Wüstová (Niz.) 225, 4. Sáblíková (ČR) 192, ...18. Erbanová 57