Jan Micka

Jan Micka | foto: ČSPS - Martin Sidorják , iDNES.cz

Plavec Micka je poprvé ve finále na mistrovství světa v krátkém bazénu

• 0
Plavec Jan Micka se poprvé v životě dostal do finále mistrovství světa v krátkém bazénu na 1500 metrů volným způsobem. V čínském Chang-čou obsadil v rozplavbě časem 14:33,15 osmou příčku. Anika Apostalonová individuální finále nevybojovala. V semifinále kraulařské padesátky skončila dvanáctá, Barbora Seemanová vypadla.

Vytrvalec Micka byl před dvěma lety v Kanadě i v roce 2014 v Dauhá na své hlavní trati desátý. Na tomto šampionátu v krátkém bazénu tento výsledek vylepší. V rozplavbě sice zaostal o více než osm sekund za vlastním českým rekordem, který nedávno výrazně vylepšil v Plzni, ale uhájil postupovou osmou příčku o 67 setin před Rusem Jaroslavem Potapovem.

„Už jsem nevěřil, že postoupím. Byl jsem smířený, že skončím devátý. Přijde mi neuvěřitelné, že se to podařilo a rozbrečel jsem se štěstím. Měl jsem deset minut knedlík v krku a nemohl štěstím mluvit,“ uvedl Micka v tiskové zprávě.

S výkonem ale spokojený nebyl. „Chtěl jsem rozjet závod jako při českém rekordu v Plzni, což znamená čtyřstovku kolem 3:45 a osmistovku okolo 7:40. Myslel jsem, že plaveme rychle, ale pocitově to nebylo dobré. Zítra bude potřeba se pořádně soustředit, rozjet závod ve svém tempu, jít do bolesti jako dneska a bojovat,“ plánoval na nedělní finále Micka.

Plavkyně Anika Apostalonová individuální finále na mistrovství světa v krátkém bazénu nevybojovala. V semifinále kraulařské padesátky byla v Chang-čou o dvanáct setin pomalejší než v dopolední rozplavbě a výkon 24,30 sekundy ji zařadil na dvanáctou pozici.

K postupu do finále potřebovala Apostalonová atakovat hranici 24 sekund, kterou zatím nikdy v životě na této trati nepokořila. Za vlastním českým rekordem 24,09, který překonala před necelými dvěma měsíci v Brně, americká rodačka v semifinále zaostala o 21 setin.

Čtvrtý titul na tomto MS získala Maďarka Katinka Hosszúová, která suverénně ovládla polohový závod na 200 metrů. Zkompletovala tak „polohový hattrick“, předtím zvítězila i v závodech na 100 a 400 metrů. Druhou Američanku Melanii Margalisovou za sebou dnes nechala o více než sekundu.

Dvojnásobná finalistka šampionátu v Chang-čou Seemanová byla o 58 setin pomalejší než Apostalonová v rozplavbě a skončila osmnáctá. Od postupu do semifinále ji dělilo čtrnáct setin.

V rozplavbě polohového závodu na 200 metrů vypadly Kristýna Horská i Barbora Závadová, které se seřadily za sebou na 13. a 14. pozici. Lucie Svěcená obsadila na 100 metrů motýlek 23. příčku.