Novozélandský útočník Aaron Cruden (uprostřed) se snaží o prokop mezi

Novozélandský útočník Aaron Cruden (uprostřed) se snaží o prokop mezi australskými rojníky Rocky Elsom (vlevo) a Radike Samoem v semifinále mistrovství světa. | foto: Reuters

Pil pivo na tribuně, teď povede jako šéf Nový Zéland do boje o zlato

  • 3
Na první pohled to byla obyčejná fotka: fanoušci v amerických vlajkách a vedle nich rozjařený chlapík ve svetru s pivem v ruce. Jenže muž, který si užíval na tribuně, byl Aaron Cruden - novozélandský ragbyový reprezentant. Ničím se neprovinil, jen ve svém volnu sledoval, jak si jeho kamarádi vedou na mistrovství světa proti USA, a plánoval, že si takhle užije celý šampionát.

Sportovec míní, ragby mění. Teď je z Crudena ústřední postava celého týmu a v neděli povede "All Blacks" v boji o zlato! "O něčem takovém jsem snil jako malý kluk," líčí Cruden.

Jak se to stalo? Nový Zéland kvůli zranění přišel o oba hráče na královský post číslo 10 včetně své megahvězdy Dana Cartera, a tak byl "pivní fanoušek" Cruden dodatečně povolán do mužstva. A zvládá to výtečně, včetně prestižní semifinálové bitvy proti Austrálii.

Situace je o to pikantnější, že Cruden hraje útokovou spojku, která spolu s mlýnovou spojkou (pozice 9) tvoří hru. Jakkoli mají ragby a fotbal společného pramálo, spojuje je právě post "desítky", rezervované pro vůdčí typy.

Dostat se do této role jako náhradník, pod tlakem domácího šampionátu a v pouhých 22 letech? Zapeklitá pozice, Cruden však tvrdí: "Na svůj věk jsem už zažil dost na to, abych to zvládl."

Fotogalerie

A nepřehání ani trochu. Když mu bylo 19 let, ocitl se na hranici smrti - lékaři mu diagnostikovali rakovinu varlete, o které pak přišel. Cruden to však neřekl ani spoluhráčům, neboť je nechtěl rozptylovat před důležitým zápasem, a po operaci se dokonce bleskově chystal na návrat. Musel jej však odložit, neboť se nádor rozšířil do plic a ragbyová hvězdička musela na chemoterapii. Naštěstí úspěšnou. "Bylo to jako na horské dráze. O to víc jsem vděčný, že můžu zase sportovat," říká.

Proto si užíval už to, když při mistrovství světa seděl na tribuně a fandil. Být přímo na hřišti, to je pro Crudena pohádka - zvlášť když jej srovnávají s novozélandskou legendou Danem Carterem. "Nový Zéland našel dědice králova postu," napsal bývalý kapitán australských ragbistů Nick Farr-Jones.

Teď už Crudenovi chybí jediné. Dát celému příběhu zlatou tečku.

I režisérovi Francouzů pomohla na hřiště až shoda náhod

Třikrát zvedl oči, třikrát kopnul do šišky - a třikrát ji poslal přesně tam, kam měl. Jak krásný pocit! Jestli někdo dostal ragbisty Francie do finále světového šampionátu, je to právě Morgan Parra, jehož stoprocentní trestné kopy zařídily všech devět semifinálových bodů týmu.

A je to právě Parra, na němž (a na jeho kopačkách) bude zase záležet, zda budou mít Francouzi aspoň nějakou šanci proti Novému Zélandu, jemuž se v duelu o zlato postaví v neděli v 10 hodin.

"Semifinále patřilo možná k nejošklivějším zápasům mé kariéry, ale vyhráli jsme. Víme však, že to od nás dosud nebylo ideální," připomíná Parra udřený postup přes Wales. Podobný scénář je nejspíš jediná možnost i pro finále: těžko čekat, že by Francouzi domácí přehráli. "Do boje o zlato nás dostal týmový duch a naše tvrdá obrana."

Díky ní Francie šokovala na minulém MS, kde Zéland ubránila ve čtvrtfinále. Parrovým úkolem je však jiná věc. Je - tak jako Cruden, o němž je vedlejší text - útokovou spojkou, "desítkou", režisérem.

A s Crudenem jej spojuje víc věcí. Oběma je 22 let, oba nejsou žádní pořízci a měří jen okolo 180 centimetrů (což ale na "desítce" tolik nevadí). A oba se dostali na svůj post na MS víceméně náhodou.

HRDINA. A tak hlavní postavou boje o finále byl Morgan Parra, který při kopech nezaváhal, a všech devět bodů získala Francie díky němu.

Francie se dlouho trápila a hráči slyšeli, že jsou mdlí a neúspěšní jako francouzští fotbalisté. A tak kouč Lievremont zkoušel a zkoušel. Třeba postavit Parru na jeden z nejdůležitějších postů – poprvé právě proti Novému Zélandu, jenž ve skupině soka zválcoval 37:17. Pak byl Parra i u ostudné prohry s Tongou, přesto mu trenér dál věřil.

Vyplatilo se. Pod Parrovou taktovkou Francie v play-off vítězí. "Těší mě, jak se mi daří, ale týmová vítězství jsou daleko důležitější," říká vzorňácky Parra, ač postup do finále svými body zařídil právě on.

Mimochodem, i to byla náhoda. Normálně by totiž trestné kopy zahrával hvězdný Dimitri Yachvili, jenže se zraněnými třísly by tím riskoval. A tak zažil svou chvíli slávy Parra. Ragbyovou optikou střízlík a také "vědátor", neboť navzdory mládí trénuje ve Francii ve 4. lize, aby získal i pohled z lavičky.

Ať dopadne finále jakkoli, bude mít svému týmu o čem vyprávět.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž