Javier Fernández ve volné jízdě na mistrovství světa v Bostonu.

Javier Fernández ve volné jízdě na mistrovství světa v Bostonu. | foto: Reuters

Fernández porazil Hanjua, kdo by to čekal? Březina se vrátil do Top 10

  • 4
Vedl po dechberoucím krátkém programu o dvanáct bodů, přesto se Juzuru Hanju mistrem světa v krasobruslení nestal! Famózní volná jízda se třemi čtvernými skoky vynesla znovu na trůn španělského obhájce titulu Javiera Fernándeze. Michal Březina si po bojovném vystoupení polepšil o dvě příčky a skončil devátý.

Kdo jiný než Juzuru Hanju? Taková byla výchozí situace před finálovým večerem mužů. Jedenadvacetiletý krasobruslař se měl stát podruhé v kariéře světovým šampionem. Jenže Japoncova volná jízda měla v Bostonu předaleko k dokonalosti čtvrtečního vystoupení.

Úvodní čtverný salchow se zaváháním, při dalším pád. Později problémy s dopadem po trojitém axelu i lutzu.

Stále to byla velmi dobrá jízda, ale...

„Vytratila se genialita jeho krátkého programu,“ podotkla v přenosu České televize mezinárodní rozhodčí Kateřina Kamberská.

Hanju opět jednou bojoval s vlastní psychikou. Po skončení programu zaťal rty, v předklonu zpytoval svědomí. Malý velký muž, jenž v letošní sezoně posunul světový rekord až do „nadoblačných výšin“ nad hranicí 320 bodů, se najednou musel spokojit s výslednými 295,17 body.

Otevřel tak dveře k titulu soupeřům.

A Javier Fernández jimi bez bázně suverénně vešel. Španělova jízda byla naprostým vrcholem celé soutěže. Tři čtverné skoky, kaskáda trojitých, pohybové kreace na hudbu Franka Sinatry, radost ze života vyvěrající z každého pohybu.

Javier Fernández ve volné jízdě na mistrovství světa v Bostonu.
Javier Fernández se zlatou medailí na mistrovství světa v Bostonu.

Javier Fernández se zlatou medailí na mistrovství světa v Bostonu.

„To byla zábava,“ pronesl kouč Brian Orser, který vede nejen jeho, ale také Hanjua. V závěru jízdy si Fernández vysloužil od vyprodané haly ovace vestoje, obličej skryl nevěřícně do dlaní.

216,41 bodu za volnou jízdu a celkově životní maximum 314,33 bodu, včetně dvou absolutních desítek za choreografii a interpretaci, se staly poukazem na zlatou medaili. Vyhrál rozdílem 19 bodů.

„Obhájit titul není vůbec jednoduché a poslední měsíce byly pro mě opravdu těžké. Dnešní výkon, s Frankem Sinatrou před všemi těmi diváky, to bylo cosi neuvěřitelného,“ svěřoval se šampion. „Nekalkuloval jsem před jízdou, kolik je na zlato potřeba bodů. Ale když jsem šel na led, tušil jsem, že budu mít šanci vyhrát.“

Tréninkový sparingpartner Hanju se musel spokojit se stříbrem. Japonec s úsměvem poklekl před Španělem a poklonil se mu.

Bronz putuje zásluhou Ťin Po-janga do Číny, premiérově v dějinách šampionátu tak Čína slaví medaili ze závodu mužů. Kanaďan Patrick Chan, trojnásobný mistr světa z let minulých, naopak po sérii chyb třetí pozici neuhájil, sestoupil na pátou příčku a jen kroutil hlavou.

Ťin Po-jang naopak jakožto první krasobruslař v historii mistrovství zaznamenal čtyři čtverné skoky ve volné jízdě, včetně lutzu, byť dva z nich byly s drobnými vadami na kráse. Společně s krátkým programem má v Bostonu dokonce na kontě šest skoků se čtyřmi otáčkami. A právě tato skokanská ekvilibristika mu navzdory nedostatkům v předvedení pomohla na stupně vítězů.

Březina bojoval až do konce

Michal Březina předvedl ve svém devátém a nejdůležitějším závodě od loňského září svoji nejkvalitnější volnou jízdu sezony - a to i přesto, že úvodní čtverný salchow opět zakončil pádem.

Českého mistra na rozdíl od lednové Bratislavy tentokrát počáteční nezdar psychicky nepoložil. Naopak, v roli korzára se rval, skočil dvakrát krásného trojitého axela a celkem ukázal sedm zdařilých trojitých skoků.

Ze skladby programu před vystoupením vyškrtl druhý pokus o čtverný salchow, šlo však o taktický krok správným směrem.

„Ta volná jízda už zase vypadala jako volná jízda, byl to komplexní program. Michal bojoval až do konce a nehroutil se z toho, že zase neskočil čtveráka,“ ocenila Kateřina Kamberská v přenosu České televize.

Michal Březina ve volné jízdě na mistrovství světa v Bostonu.

Po dokončení programu byly v jeho tváři vepsány spokojenost i úleva a kouč Karel Fajfr se usmíval. Zisk 158,70 bodu za volnou jízdu a 237,99 celkově znamená Březinovo sezonní maximum. Na mistrovství Evropy v Bratislavě by taková volná stačila na medaili. V Bostonu mu vynesla deváté místo.

Na světovém šampionátu sice skončil v minulosti i dvakrát čtvrtý a jednou šestý, jenže v posledních letech přišel pokles: 10. místo na mistrovství světa 2013, znovu 10. místo na olympiádě v Soči 2014, nedokončený světový šampionát 2014 a až patnáctá pozice loni.

Nyní tedy dosáhl na své nejlepší umístění od roku 2012 a vrátil se do světové Top Ten, přičemž v závodě byl třetím nejlepším Evropanem za Fernándezem a Rusem Koljadou. Zároveň zajistil pro příští mistrovství světa dvě místa pro české muže. Příležitost se tak otevře mladému Jiřímu Bělohradskému či jinému českému krasobruslaři.

Překvapení: dvojicím zatím vládnou Číňané

Překvapením vrcholil krátký program sportovních dvojic. Na první příčce jsou po něm bývalí trojnásobní juniorští mistři světa, Číňané Suej Wen-ťing, Chan Cchung. S bezchybným programem si svěřenci bývalého mistra světa Čena vytvořili nový osobní rekord 80,85 bodu a vedou o 2,67 bodu před obhájci titulu Duhamelovou a Redfordem z Kanady.

Až třetí jsou s drobnými chybami bruslící olympijští šampioni Volosožarová-Traňkov, vracející se na světovou scénu po roční absenci. Hned za nimi je další navrátilec této sezony, Němka Savčenková s partnerem Massotem.

Český rodák Ondřej Hotárek, startující v italských službách s Valentinou Marcheiovou, je po pokaženém trojitém twistovaném lutzu průběžně třináctý.

Mistrovství světa v krasobruslení v Bostonu

Muži - konečné pořadí: 1. Fernández (Šp.) 314,93, 2. Hanju (Jap.) 295,17, 3. Ťin Po-jang (Čína) 270,99, 4. Koljada (Rus.) 267,97, 5. Chan (Kan.) 266,75, 6. Rippon (USA) 264,44, ...9. Březina (ČR) 237,99.

Sportovní dvojice - po krátkém programu: 1. Suej Wen-ťing, Chan Cchung (Čína) 80,85 bodu, 2. Duhamelová, Radford (Kan.) 78,18, 3. Volosožarová, Traňkov (Rus.) 77,13, 4. Savčenková, Massot (Něm.) 74,22, 5. Stolbovová, Klimov 73,98, 6. Tarasovová, Morozov (všichni Rus.) 72,00.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž