Kudějová přišla v poslední bráně o medaili, deblkanoisté jsou čtvrtí

Kateřina Kudějová na mistrovství Evropy v Liptovském Mikuláši. | foto: Ivana Roháčková

15 2016
Liptovský Mikuláš (Od našeho zpravodaje) - Mistryně světa Kateřina Kudějová je ve finále kajakářek na evropském šampionátu v Liptovském Mikuláši pátá, o stupně vítězů se připravila až v poslední bráně závodu. Deblkanoisté Ondřej Karlovský a Jakub Jáně obsadili čtvrté místo, olympionici Jonáš Kašpar s Markem Šindlerem skončili sedmí.

Dlouho to byla v podání Kudějové medailová jízda, sice s jedním šťouchem, ale povedená a rychlá.

Až přišla úplně poslední brána. Ta s pořadovým číslem 24.

A v ní šťouch, který byl zbytečný.

„Za ten jsem na sebe naštvaná,“ svěřovala se za cílem. „Celá jízda byla jinak docela v pohodě. Čekala jsem, že na tak hrozně těžké trati budu dělat spoustu chyb, ale nedělala jsem je. První šťouch na osmičce jsem sice zachránit nemohla, ale ten druhý jsem vážně dát nemusela.“

Trenér Jiří Prskavec starší, který loni v Londýně slavil se svým synem a s Kudějovou zlaté světové double, pokrčil rameny: „Už se viděla v cíli.“

Kajakářka Kateřina Kudějová  na mistrovství Evropy v Liptovském Mikuláši.

DOBOJOVÁNO. Tak málo chybělo Kateřině Kudějové k medaili.

Přesto na tváři Kudějové brzy zase zářil úsměv.

Předně: svůj jednoznačně nejdůležitější cíl jara si splnila už před třemi týdny, když v české nominační sérii porazila Štěpánku Hilgertovou a vybojovala si poprvé start na olympijských hrách.

„Trochu jsem pak porušila i životosprávu,“ prozradila na sebe.

Navíc: před evropským šampionátem nebyla zdravá.

„Po dubnovém soustředění v Liptovském Mikuláši mi bylo tři dny mizerně, měla jsem horečku a bála se, aby mi nezačínala angína. Doktorka mi dala preventivně antibiotika. Naštěstí šlo jen o virózu, ustála jsem to.“

Nažhavení, které měla při domácí kvalifikaci, však už přece jen bylo pryč. Teď myšlenkami míří k olympijskému Riu. Už v úterý tam s Prskavcem a dalšími českými olympioniky odlétají na přípravný kemp.

„Mám strašnou radost, že na olympiádu se mnou poletí i Jířa, také kvůli trenérovi, který po tom hodně toužil. V týmu teď bude pohoda,“ těšila se. „Ale všichni naši kluci kajakáři jsou skvělí, všem moc fandím.“

Kudějová zaostala za svou semifinálovou jízdou, v níž zajela třetí nejlepší čas. Od vítězné Němky Melanie Pfeiferové, která jako jediná zvládla finále bez doteku branky, ji dělilo 3,04 sekundy, od medaile jen 83 setin.

Pfeiferová přitom do finále pronikla až jako desátá, poslední postupující ze semifinále a startovala proto do souboje o medaile jako první.

Karlovský s Jáněm dlouho věřili v medaili

Titul v závodě deblkanoistů zůstal na Slovensku zásluhou Tomáše Kučery a Jána Bátika. Ze dvou českých posádek si vedla lépe ta, která se v domácí kvalifikaci neprobojovala na hry do Ria, tedy Ondřej Karlovský a Jakub Jáně.

Ze čtvrté pozice je 1,35 vteřiny dělilo od medaile.

„Chtěli jsme si napravit chuť po olympijské nominaci,“ vykládal Karlovský. „Když jsme dojeli do cíle, byl jsem spokojený. Byly tam sice drobné chybičky, ale ta trať je docela obtížná. Jirka Prskavec coby její stavitel neváhal a stvořil fakt pekelně těžkou trať, což nám vyhovuje, i proto jsme do závodu nastupovali s takovou grácií a klidem. Mám radost, jak jsme ho zvládli, ale zároveň mě hrozně mrzí, že to je čtvrté místo.“

Deblkanoisté Jonáš Kašpar a Marek Šindler na mistrovství Evropy v Liptovském...
Deblkanoisté Ondřej Karlovský a Jakub Jáně na mistrovství Evropy v Liptovském...

Po osmém čase v semifinále vyjížděli do finále relativně brzy. Po dojetí finále drželi průběžně druhé místo za Němci Schröderem a Bettgem.

„Říkal jsem si v tu chvíli, že skončíme někde kolem pětky,“ povídal Jáně. „Nakonec je to ta nepopulární čtyřka, ale tři debly byly prostě lepší než my.“

Druhá česká dvojice Jonáš Kašpar a Marek Šindler, už jistí olympionici pro Rio, nasbírala čtyři šťouchy a skončila sedmá.

Závod rozuzlil také slovenskou olympijskou kvalifikaci. Do Ria se po součtu bodů neprobili ani noví evropští šampioni Kučera-Bátik, ani legendární sourozenci Hochschornerovi, majitelé tří olympijských titulů. Vůbec poprvé okusí olympijskou atmosféru bratranci Škantárové.

V kategorii žen postupuje ze Slovenska na olympiádu Jana Dukátová na úkor veteránky 44letá Eleny Kaliské, šampionky z Atén 2004 i Pekingu 2008.

Hilgertová skončila v semifinále

Do evropského finále kajakářek neprošla další čtyřicátnice Štěpánka Hilgertová, která obsadila v semifinále s jedním šťouchem čtrnácté místo.

Fotogalerie

„Jelo se mi překvapivě dobře. Tedy na to, jak je ta trať ošklivá, jak je tady voda studená a jak je brzy po ránu,“ říkala po deváté hodině, když s kajakem vylezla z vody.

„Snažila jsem se na časný start semifinále připravit, rozcvičila jsem se, byla odpočatá. Měla jsem sice hodně zkřehlé prsty a trošku jsem neovládala pádlo, ale jízda byla nakonec překvapivě lepší, než jsem očekávala.“

Problém, který připravil 48letou českou legendu o finále, nastal po obtížném skoku. „Nepodařilo se mi srazit loď do rovné jízdy, abych překonala ty bubláky na trati. Tam jsem se hodně nadřela a hodně ztratila. Ale celkově mi dnešek dodal chuti do dalších závodů. Nepřipadala jsem si na vodě marná. Jen se potřebuju v sezoně trochu rozjezdit.“

Štěpánka Hilgertová na mistrovství Evropy v Liptovském Mikuláši.

CHCE SE RVÁT DÁL. Semifinálová jízda dodala Štěpánce Hilgertové chuť do další sezony

Hilgertová se letos poprvé po 24 letech neprobojovala na olympijské hry, kde může každou zemi reprezentovat jen jedna loď na kategorii. Zajistila si však opět místo v tříčlenné reprezentaci pro mistrovství Evropy a ve čtyřčlenném týmu kajakářek pro závody Světového poháru.

Jelikož některé z pohárových klání vynechají kvůli přípravě na olympiádu Jiří Prskavec i Kateřina Kudějová, zaskočí za ně v kategorii kajakářů z pozice náhradníků syn Luboš Hilgert a neteř Amálie Hilgertová. Tak rozhodly výsledky české kvalifikační série.

„Potkáme se s Lubošem i s Amálkou na poháru v Ivreji a v Pau a hrozně si to užijeme,“ těší se na sraz klanu Hilgertových ta nejslavnější z nich.

Mistrovství Evropy ve vodním slalomu

v Liptovském Mikuláši

Muži:
C2: 1. Kučera, Bátik (SR) 112,70 (2 tr. sekundy), 2. Božič, Taljat (Slovin.) -0,46 (2), 3. Schröder, Bettge (Něm.) -0,53 (0), 4. Karlovský, Jáně -1,88 (0), ...7. Kašpar, Šindler (všichni ČR) -6,46 (8).
3xC2: 1. Slovensko (Pavol Hochschorner, Peter Hochschorner/L. Škantár, P. Škantár/Kučera, Bátik) 139,94 (4), 2. Polsko -0,99 (10), 3. Rusko -1,75 (4), ...5. Česko (Karlovský, Jáně/Kašpar, Šindler/Koplík, Vrzáň) -2,51 (6).

Ženy:
K1: 1. Pfeiferová (Něm.) 108,86 (0), 2. Krageljová (Slovin.) -0,58 (2), 3. Dukátová (SR) -2,27 (4), ...5. Kudějová -3,10 (4), v semifinále 14. Hilgertová (obě ČR).
3xK1: 1. Velká Británie (Pennieová, Woodsová, Neaveová) 124,28 (2), 2. Německo -4,28 (2). 3. Slovensko -9,15 (8), ...5. Česko (Galušková, Kudějová, Hilgertová) -10,82 (4).

Autor:

Sport v roce 2019

7. - 28. 7. (Brusel - Paříž)
31. 8. - 15. 9. (Čína)
27. 9. - 6. 10. (Dauhá, Katar)
20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)

Nejčtenější

Stanciu je zpět, Slavia dominovala a Sparta zabrala. Výhru má i nováček

Rumunský záložník Nicolae Stanciu střílí v Teplicích svůj první soutěžní gól za...

VIDEO Nicolae Stanciu už zase hraje českou ligu. Rumunský reprezentant pomohl Slavii k suverénnímu...

Teplice - Slavia 1:5, snadná práce pro mistra, trefil se i Stanciu

Gólová radost fotbalistů Slavie v duelu s Teplicemi, vpravo je střelec Jaromír...

VIDEO Také druhé utkání nové sezony fotbalová Slavia, úřadující ligový šampion, zvládla. O svém vítězství...

Proč sportovce zabíjí srdce? Jak Messi prožívá odběr krve? Lékař vypráví

TRAGÉDIE NA TRÁVNÍKU. Fotbalisté lisabonské Benfiky volají pomoc k Miklósi...

Půlka bratislavské kavárny, kde jsme seděli, zpozorněla. Takové zvuky nečekala a nejspíš ani nikdy...

Alaphilippe ztratil, ale žlutý dres udržel. Yates má vítězný double

TRPĚL, ALE ŽLUTÝ DRES UDRŽEL. Julian Alaphilippe v cíli patnácté etapy Tour.

Čtyři dny cyklisté na letošní Tour strávili v Pyrenejích. Vyvrcholení tohoto horského testu...

Francie na nohou. Pinot vládl na Tourmaletu, Alaphilippe dojel druhý

Francouzský cyklista Thibaut Pinot se raduje z vítězství ve 14. etapě Tour de...

Už celkem 83krát figuroval v itineráři Tour de France. Pouze dvakrát ale končila etapa přímo na...

Další z rubriky

Skokan Navrátil útočí na další světovou medaili, patří mu třetí místo

Český skokan do vody Michal Navrátil

Obhájce stříbra Michal Navrátil je na mistrovství světa v Koreji po polovině soutěže v extrémních...

Seemanová na MS opět vylepšila český rekord na kraulové čtyřstovce

Barbora Seemanová v rozplavbě na 400 metrů volný způsob na světovém šampionátu...

Už potřetí letos posunula český rekord na 400 metrů volný způsob, v rozplavbě na světovém...

Pacquiao znovu vyhrál svůj boj. Zdolal neporaženého Thurmana

Manny Pacquiao (vpravo) trefuje Keitha Thurmana v souboji o titul mistra světa...

Legenda pokračuje, Manny Pacquiao zvítězil v dramatickém souboji o titul mistra světa organizace...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz