Čtverná smršť? Je to i popírání gravitace a zákonů fyziky, soudí Březina

Michal Březina ve volné jízdě na mistrovství světa v Helsinkách. | foto: Reuters

4 2017
Počet čtverných skoků se v budoucnu vrátí do sfér, na které jsme byli zvyklí, domnívá se po letošní explozi čtverných pokusů krasobruslař Michal Březina.

Vlastně na tomto mistrovství světa krasobruslařů vůbec ani nemusel být. Měsíc před šampionátem si natrhl vaz v kotníku odrazové nohy. „Navíc mi na magnetické rezonanci zjistili, že mám obraženou kost na odrazové noze,“ vyprávěl Michal Březina v Helsinkách.

Přesto jste s tím závodil?
Naštěstí šlo o jeden z vnitřních vazů, který k pohybu při odrazu až tak moc nepotřebuju. Vnější vazy a svaly mě na ledu podržely.

Po dlouhé době jste ve volné jízdě zvládl i čtverného salchowa. Přitom trenér Arutunian ani nechtěl, abyste ho riskoval, že?
To je pravda. Tři týdny jsme ho nedělali, trenér si nebyl jistý, jestli mi půjde. Tak mi říkal, ať ho radši nezařazuju. Přece jen, z té nohy jsem se ještě před 14 dny vůbec nemohl odrazit a ani na mistrovství jsme čtveráka v tréninku nezkoušeli. Ale poté, co jsem nastoupil na led, spontánně jsem se rozhodl: Když už jsem tady, pojedu se vším, i kdybych měl při tom čtverákovi spadnout.

Vůbec byl úvod vaší volné jízdy skvělý, chyby přišly až ve druhé polovině. Chyběla vám kvůli předchozímu zranění fyzička?
Možné to je. Ale i během té doby jsem se snažil pracovat s kondičním trenérem - tak, abychom kotník moc nepřetěžovali. Udělal jsem 100 procent pro to, abych byl připravený.

Jak si tedy vysvětlujete dva nepovedené skoky v závěru?
Snažil jsem se je až příliš kontrolovat, to se často nevyplácí. Měl jsem do nich prostě jen jít a zabalil je automaticky, jak to mé tělo dělá každý den na tréninku.

Konečné 18. místo na světě není umístěním, na které byste byl zvyklý. Přesto, co si z tohoto šampionátu můžete odnést do budoucna pozitivního?
Pozitivní náboj do další sezony mi dodá ten skočený čtverák. Také teď vím, že i s menším zraněním dokážu odjet závod i se slušným výsledkem. Není to perfektní výsledek, ale místo na olympiádu vyjeté je.

Jak závod vyhodnotil váš trenér Arutunian?
Byl rád, že jsem to nezabalil a překonal sám sebe, i když jsem byl zraněný a mohl trénovat jen na nějakých 80 procent. Řekl mi: Na to, že jsme se tři týdny nemohli pořádně připravovat, tak jsi zajel líp, než jsem čekal. Protože když se ti to přihodilo s tím kotníkem, myslel jsem, že mistrovství světa možná ani nepojedeš.

Michal Březina ve volné jízdě na mistrovství světa v Helsinkách.

Po své jízdě jste z tribuny sledoval až neuvěřitelný festival čtverných skoků v podání nejsilnější skupiny. Jakoby se najednou bruslilo v jiné dimenzi, nemyslíte?
Je to tak. Ale pořád jde jen o čtyři bruslaře, kteří skáčou tři nebo i více rozdílných čtverných skoků (Juzuru Hanju, Šoma Umo, Ťin Po-jang a Nathan Chen). Ostatní mají „jen“ čtverné salchowy a toeloopy. Ono mít třeba pět čtveráků ve volné je opravdu náročné. Ale když je vám 17 nebo 19 let, tělo funguje jinak než v pětadvaceti.

Fotogalerie

Sedmnáctiletý Nathan Chen se pokusil dokonce o šest čtverných skoků, z nichž ustál čtyři.
Přitom pro něj jsou dva pády při čtveráku docela propad. Na tréninku skáče jednoho za druhým.

Je vašim sparingpartnerem ve skupině kouče Arutuniana. Není pro vás až demotivující sledovat ho, jak jsou pro něj čtverné skoky samozřejmostí?
Naopak, pomáhá mi to. Sám pak přemýšlím nad tím, jestli má cenu zkoušet nějaký nový čtverák.

Ono je ale sporné, co provede přemíra čtverných skoků s lidským tělem. Následkem mohou být operace kyčle i jiná zranění, jak naznačil na tiskové konferenci Patrick Chan.
Nathan Chen už má po operaci kyčle. Těmi všemi čtvernými skoky vlastně ti kluci tak trochu popírají gravitaci a zákony fyziky. Musíte předvést čtyři otočky za méně než vteřinu ve vzduchu - a při dopadu je pak zátěž na nohu sedmkrát větší než je váha celého těla člověka. Myslím, že to bude trvat tak tři roky, než se s počtem čtveráků vrátíme do sfér, na jaké jsme byli zvyklí.

K maximálně třem ve volné jízdě? Vyznáváte tedy názor sesazeného mistra světa Fernándeze, že by počet čtverných pokusů a kvalitní bruslení měly zůstat v rovnováze?
Určitě. Čtveráky k bruslení patří. Ale dávat jich do volné sedm s tím, že pak budu jezdit už jen od skoku ke skoku a kromě toho se nebude pořádně na co koukat? To už by pak nebylo krasobruslení.

Po své porážce na hrách ve Vancouveru 2010 se Jevgenij Pljuščenko vztekal, jak může být šampionem Američan Lysacek, když na rozdíl od něj nezařadil čtverný skok. Reakcí funkcionářů bylo navýšení bodů za čtverné skoky. I to mohlo vést k současné explozi jejich počtu?
Je to možné. Ale na olympiádě ve Vancouveru skákalo čtveráka ve volné tak šest kluků. A tady je předvádějí i v nejslabší rozjížďce. Navíc jsou už i u sportovek. Bruslení se posunuje. Uvidíme, jak dlouho tento trend vydrží.

Také Ruska Medveděvová se svým drobným tělem hovoří o čtverném slachowu.
Zrovna ona má na něj dobrý odraz i rychlou rotaci. Bude záležet, jak ho zvládne technicky a kolik bude mít síly, aby ho vyjela.

Co nyní čeká vás? Chvíle klidu po sezoně a příprava svatby?
Do svatby máme měsíc a půl, musíme ještě doladit spoustu věcí. Kromě toho už poslechnu doktory a dám si tak 14 dní pauzu, aby se kotník spravil a ta obraženina mohla konečně slézt dolů. Potom začnu pomalu s přípravou na olympijskou sezonu. Měl bych měnit i oba programy.

Už jste se rozhodl, zda budete po olympiádě končit?
Asi až po příštím mistrovství světa v Miláně se rozhodnu, jestli tomu dám ještě rok, nebo jestli už stačilo. Teď o tom nechci uvažovat. Chci se připravit na olympiáídu a na celou příští sezonu, abych v ní byl ve 100procentní formě a bez zranění.

Autor:

Sport v roce 2019

20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)
  • Nejčtenější

Česko - Anglie 2:1, senzační triumf fotbalistů trefil Ondrášek

Čeští fotbalisté se parádně předvedli. V kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2020 jako první obrali o body dosud...

Program MS v ragby 2019. Japonsko poprvé v play off

Mistrovství světa v ragby začalo 20. září, finále je na programu 2. listopadu. Jasně nejdelší a podle mnohých také...

Čínská odveta? Financování Slavie má být zastaveno, řekl prezident Zeman

Vzájemné vypovězení sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem by mohlo silně ovlivnit i český fotbal. Čína má v rámci...

Kurz 430, že dá gól. A on ho dal. Sázejícím tak vystřelil desítky tisíc

V souboji s Třebíčí vstřelil gól, který prakticky nic neřešil, ovšem hned v několika domácnostech po celé republice je...

Česko - S. Irsko 2:3, fotbalisté prožili poločas hrůzy, pak se zvedli

Pískot fanoušků už po deseti minutách, tři inkasované góly do poločasu. Čeští fotbalisté v přípravném utkání prožili...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Při americkém fotbalu se můžu krásně vybláznit, říká Dunovský

Ligová sezona amerického fotbalu v Česku sice už dávno skončila a do začátku nové zbývá dost času, nicméně Jan Dunovský...

Dívka z plakátu v Praze nepojede. Kellnerovou trápí bolesti a netrénuje

Těšila se, že po roce znovu prožije pohádku. Že se se svým týmem Prague Lions vrátí do O2 areny, kde ji při Prague...

Taxis se jel pomalu. Proto ty problémy, míní žokej Myška

Nebýt samotné Velké pardubické, bylo by to pro žokeje z Valů Jaroslava Myšku v neděli na závodišti takřka snové...

Washington slaví, poprvé v klubové historii si zahraje Světovou sérii

Washingtonští baseballisté si poprvé v klubové historii zahrají Světovou sérii. Nationals postoupili do finále MLB po...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz