Proč marihuana vadí při soutěži? Jako alkohol, který je zakázaný jen v některých sportech, dokáže zmást smysly.

Proč marihuana vadí při soutěži? Jako alkohol, který je zakázaný jen v některých sportech, dokáže zmást smysly. | foto: Reuters

Když si sportovci dají jointa. Je to doping?

  • 17
Plavec Michael Phelps, který na olympiádě získal osm zlatých medailí, kouřil na večírku marihuanu. Zkušenosti s touto lehkou drogou mají i čeští sportovci. Některým zkazila kariéru, přestože není považovaná za doping jako třeba steroidy.

Představte si, že by americký plavec Michael Phelps na olympiádě v Pekingu místo "útoku" na jednu z osmi zlatých medailí vplaval do sousední dráhy a začal topit soupeře. I takový vliv by na něj mohla mít marihuana.

Ale že by díky této droze plaval za zlatem rychleji? To tedy ne.

"Nemůže mu vůbec pomoci. Na seznamu zakázaných látek není zařazena proto, že by podporovala sportovní výkon, ale protože je zdraví nebezpečná a je proti etice sportu," vysvětluje Jaroslav Nekola, šéf Antidopingového výboru ČR.

Marihuana nezvětší svaly čtrnáctinásobného olympijského vítěze, jako by to dokázaly třeba steroidy. Nezpůsobí, že by si jeho tělo rychleji odpočinulo, díky čemuž by mohl více trénovat. Může však odlehčit jeho mysli, což teoreticky může pomoci ve sportech, kde je třeba uvolnit zábrany, například při šílených sjezdech na kole.

K některým sportovním odvětvím - respektive k volnomyšlenkářskému životu s nimi spojenému - marihuana svým způsobem patří.

Plavec Phelps při kouření marihuany.

"A co? Fotbalová kultura je zase o chlastu a o kouření nikotinu, to škodí víc," pronesl před poslední zimní olympiádou snowboardista Martin Černík. Ovšem i pro něj byly olympijské hry lákavější než droga. "Pokud chci jezdit důležité závody, nemůžu hulit trávu."

Taková jsou totiž pravidla.

"Marihuana nesmí být užita při soutěži. I kdyby si ji sportovec zakouřil v době tréninku a byl by dokonce testován mimo soutěž, nebude mít problém," říká Nekola.

Díky tomu nemůže mít žádné problémy s dopingovými úřady Phelps, jehož ukázala fotografie s dýmkou uveřejněná v listu News of the World v době, kdy se bavil na party. V listopadu neplaval a nezávodil.

Čtěte: Redaktor „zahulil“ a skočil do bazénu

Test na vlastní kůži, zda pomůže marihuana při plavání?

V čem však marihuana vadí při soutěži? Podobně jako alkohol, který je zakázaný jen v některých sportech, dokáže zmást smysly třeba za volantem nebo při střelbě. Ale nejen tam může mít vliv.

"Konzument marihuany se dostává do určitých psychických stavů, které jsou velice individuální. Mohou ho rozhodit tak, že v rámci soutěže může svým chováním ublížit třeba spoluhráči," uvádí Nekola.

Nejde však o "klasický" doping. I proto jsou postihy za kouření marihuany mírnější než třeba za užití steroidů. Někteří sportovci vyváznou jen s napomenutím. Automobilový závodník Tomáš Enge dostal jen podmíněný trest a přišel o body ve formuli 3 000 a tím o titul šampiona. Českého lukostřelce Milana Andrease připravil nález stop marihuany v těle o olympiádu v Pekingu.

Phelpsovi - tedy pokud si drogu dopřál naposled v listopadu - ji při soutěži najdou jen těžko. V závislosti na množství požité látky, ale taky na tělesné stavbě jednotlivce (a že plavec není zrovna střízlík) může marihuana vydržet v těle v rozmezí jednoho až tří měsíců. Plavecký král chce znovu závodit až na začátku března.

Co sportovci (ne)smí

Drogy
Marihuana nepomáhá ke zvýšení výkonu, a tak s jejími stopami v těle nesmějí být sportovci přistiženi pouze na soutěžích. Problémy s marihuanou se přesto objevily v různých sportech: od basketbalu přes florbal až po ragby. Známý byl případ automobilového závodníka Tomáše Engeho, který kvůli pozitivnímu testu přišel o titul ve formuli 3 000. Pozitivní test na kokain měla třeba Martina Hingisová, někdejší světová tenisová jednička. Ač popírala, že by kokain vzala, ukončila kariéru.

Alkohol
Také alkohol je zakázaný pouze při soutěži a jen v některých sportech, mezi něž patří například automobilové soutěže, střelba a lukostřelba, ale i kuželky a bowling. Ostudu si však kvůli alkoholu v minulé sezoně způsobil ruský výškař Ivan Uchov, který byl namol na atletickém mítinku v Lausanne.

Kofein
Ještě na začátku roku 2004 byl kofein na seznamu zakázaných látek. Teď už mohou sportovci pít silnou kávu bez obav.

Léky
Některé běžně užívané léky obsahují látky zakázané ve sportu. "Sportovci mohou některé z nich používat, když nejsou přímo v soutěži," říká Jaroslav Nekola, šéf Antidopingového výboru ČR. Mezi takové léky patří třeba antiastmatika, výjimky platí i pro kortikoidy. "Nesmějí se užívat injekčně mimo oblast postižení. Mohou se užívat do kloubů, ale nikoli do žíly a do svalů," vysvětluje Nekola.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž