Jan Špindler

Jan Špindler | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Nejvíc mě uchvátil Bílý Nil, říká freestylový kajakář Špindler

  • 0
Díky freestylovému pádlování procestoval téměř celý svět, sedmkrát vyhrál mistrovství České republiky a ježdění má rád kvůli přátelské atmosféře. Jan Špindler si dává za cíl dostat do povědomí veřejnosti rodeo na vodě.

Špindler si z vodáckých sportů vybral jednu z nejmladších disciplín, a to freestylové pádlování. Akrobatické prvky ho okouzlily. Ačkoli s manželkou Lucií bydlí v Hradci Králové, trénují často v zahraničí, kde jsou lepší podmínky. „Nejvíce mě uchvátila Uganda, kde jsem sjížděl Bílý Nil,“ vypráví šestadvacetiletý rodák z Ústí nad Orlicí.

Kromě mistrovství republiky se snaží účastnit i nejvýznamnějších evropských a světových soutěží. Loni se mu však příliš nedařilo: „Na mém oblíbeném závodě v rakouském Wildalpenu, což je mistrovství Štýrska, jsem skončil čtvrtý a na mistrovství republiky druhý.“ Pyšně však dodává, že jeho žena obě soutěže vyhrála.

„Můj největší úspěch je, že dělám sport, který mě naplňuje a nebrání mi v tom žádná vážnější zdravotní komplikace,“ říká Špindler. Ačkoliv získal sedm titulů mistra České republiky v řadě, zůstává skromný: „Letos se mi ale obhájit titul nepodařilo, ale je dobře, že jsou pořád noví a lepší závodníci. Považuji to za pokrok, který znamená, že se sport vyvíjí.“

Jezdci mají pouhých 45 vteřin na provedení akrobatických triků, které mají být co nejobtížnější. „Nálada je vždy velmi uvolněná, přirovnal bych to spíše k setkání skupiny přátel se stejnou zálibou,“ pochvaluje si prostředí závodů. Avšak problematické je u nás pro rodeo na divoké vodě najít místo k tréninku.

„V okolí mého bydliště neexistuje sportoviště, které by umožňovalo freestylové pádlování,“ říká smutně. Hodně času proto tráví v německém Plattingu. „Dříve asi nejobtížnější bylo se koncentrovat, dnes to ale asi je najít si čas a prostředky na to, abych se na závody a trénink dostal.“

Ačkoli sám provoz není příliš drahý, pořizovací náklady na kompletní výbavu včetně lodi, pádla a oblečení se pohybují kolem 60 tisíc korun. „Obrovskou položkou jsou náklady na dopravu, které ročně překračují i sto tisíc,“ říká.

Freestylovým pádlováním se tedy neživí, spoluvlastní postprodukční firmu, která vytváří přírodovědné dokumenty. Sportu se věnuje již třináct let. Předtím jezdil na vodě jen rekreačně.

„Dostal jsem se k tomu díky tátovi, který je bývalý slalomář,“ říká šestadvacetiletý pádlista. Rodeo na divoké vodě si vybral, protože obdivoval všechny mladé freestylové sporty: „Učaroval mi snowboarding i BMX, ale pocházím z vodácké rodiny a freestyle kayaking splňoval všechna kritéria akčního sportu, a tak jsem se rozhodl právě pro něj.“

Když zrovna nepádluje, věnuje se jinému sportu. „Dvakrát týdně děláme s jednou skupinkou street workout, tedy kondiční posilování s váhou vlastního těla,“ vysvětluje Špindler a dodává, že ho také plně zaměstnávají dva psi, které si s manželkou pořídili.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž