ilustrační foto

ilustrační foto | foto: MF DNES

Brněnské Tango má nový cíl: naučit fotbalisty lépe futsal

  • 0
Futsal není fotbal. Na první pohled jasná věc není tak samozřejmá, ve futsalových týmech totiž působí řada fotbalistů. Brněnské Tango, jeden z předních českých klubů, proto najalo nového trenéra, pod jehož vedením se mají hráči víc specializovat na futsal.

Fotbal hraje odmalička, futsal teprve necelé tři roky. Přesto byl loni Michal Belej elitním kanonýrem futsalové ligy a je hlavní tváří brněnského Tanga. Cítí se víc jako fotbalista, nebo futsalista? "Já to tak nerozděluju.
Prostě si jdu zahrát s míčem," říká sedmadvacetiletý "obojživelník."

Podobně to zřejmě vidí většina hráčů Tanga, vždyť většina z nich zároveň hraje i fotbal. Jenže v ambiciózním brněnském týmu logicky touží po větší specializaci na halový sport. "Naši hráči stagnovali, proto jsme jako trenéra angažovali skutečného odborníka na futsal," oznamuje prezident klubu Jiří Štěrba.

Oním expertem je Slovák Marián Berky, který futsal studoval na vysoké škole a pečlivě sleduje moderní trendy. Nyní je chce vštípit svým novým svěřencům. "Hra Tanga byla založená spíš na improvizaci. Hráči měli nacvičených pár standardních situací, ale herních kombinací měli minimum. V tomto ohledu byli začátečníci," sděluje dvaatřicetiletý kouč, který odehrál mnoho let ve slovenské reprezentaci a naposledy jako hrající asistent působil v elitním Slovmaticu Bratislava.

"Chtěli bychom hrát moderní futsal s herními kombinacemi a lepší rotací převzatou od Brazilců a Španělů. Ale je to dlouhodobý proces." Ten začíná i takovými maličkostmi, jako je zpracování míče. "Hráči mají z fotbalu návyky zpracovávat míč vnitřní stranou chodidla. Proto je potřeba víc trénovat futsal a hlavně speciální věci jako zpracování podrážkou a práci s míčem v rychlosti," vypočítává Berky. V Tangu i proto zvýšili počet tréninků na tři povinné a jeden dobrovolný týdně.

Přeučit fotbalem "odkojené" hráče ale nemusí být vždy snadné. "Při zpracování podrážkou máte míč dřív pod kontrolou, ale pro kluky, kteří celý život zpracovávali míč placírkou, není snadné si zvyknout," přiznává Belej. Se spoluhráči už ale pilně pracuje na signálech a nacvičených kombinacích.

"Každá má určitý název, takže se na hřišti občas strhne slovní přestřelka," usmívá se Belej. "Postupně bychom měli ty kombinace zvládnout i bez mluvení. Zatím v tom máme trochu guláš, ale až to vstřebáme, určitě nás to posune dopředu."

K tomu má Tangu pomoci i postupná profesionalizace. "Na rozdíl od Chrudimi a Teplic však nechceme nakupovat posily ze zahraničí, ale vychovávat vlastní hráče," hlásí sekretář klubu Václav Kubíček. Podhoubí má Tango slibné, jeho mladíci do 18 let na jaře vyhráli titul.

První tým loni skončil v základní části nejvyšší soutěže druhý, nyní plánuje uspět i v play-off. A hlavně chce konečně začít tančit opravdu futsalové tango.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž