Jablonecký dobrodruh Kopka ordinuje 1000 drsných mil

Extrémní závod 1000 mil, který pořádá jablonecký biker a dobrodruh Jan Kopka, provede cyklisty, koloběžkáře i pěší horskými hřbety od východu Slovenska až po západ Čech. Trasa je extrémně náročná a každý se musí obejít bez cílené podpory. | foto: 1000 Miles Adventure

1 2017
Zdolal na kole zasněženou Aljašku i rozpálené africké pouště. Jablonecký extrémní biker Jan Kopka však chtěl dopřát pořádné dobrodružství i jiným milovníkům adrenalinových zážitků, a tak založil vlastní závod: 1000 Miles Adventure. Jeho sedmý ročník startuje už v neděli.

„Je to takový záběr pro tělo i mysl, že se po závodu člověk vrátí do civilizace s restartovanou hlavou a jiným pohledem na své problémy i život,“ říká Kopka. „Čím je závod drsnější, tím rychleji se jeho účastníci odpoutají od běžných problémů a propadnou do primitivního přežívání. Hlavně ale jde o dobrodružství. Dobrodružství, které je vlastně za barákem, ale přitom ne každý má odvahu se do něj pustit.“

V čem tkví kouzlo závodu na 1000 mil? Účastníci během něj musí zdolat náročnou trasu vedoucí pohořími na území bývalého Československa. Start je letos v Nové Sedlici ležící na Slovensku až u ukrajinských hranic. Cíl v Hranicích v Čechách na nejzápadnější výspě republiky.

Závod je otevřen pro bikery, běžce, chodce, koloběžkáře a všechny, kteří se pohybují vlastní silou. Stanoven je pouze start a cíl a trasa přírodou, kterou musí závodníci dodržet.

Poloniny, Vihorlat, Nízké Tatry, Velká Fatra, Križná, Javorník, Dlouhé stráně, Adršpach, krkonošské Dvoračky, jizerskohorský Smrk, Šluknov, Hřensko, Klínovec. To všechno jsou místa, kam drsný závod účastníky zavede.

Extrémy Velkou roli na trati hraje také počasí - od velkého vedra až po...

Extrémy Velkou roli na trati hraje také počasí - od velkého vedra až po přívalové deště a spousty bláta.

Na trase dlouhé 1619 kilometrů, která se táhne co nejméně obydlenými místy, čeká závodníky převýšení 40 km. Těm nejrychlejším ke zdolání stačí 8-9 dní, jiní potřebují i o dva týdny déle.

Závodníci na cestě nesmí využívat cílené podpory. Musí se spolehnout jen sami na sebe a na náhodnou pomoc. „Znamená to, že si nemohou zavolat kamarádovi, aby jim přivezl večeři nebo opravil kolo,“ připomínají pořadatelé. „Mohou ale zazvonit na dobré lidi a požádat o pomoc nebo odbočit z trasy a dojet do cykloservisu. Na trasu se musí vrátit ve stejném bodě, kde ji opustili.“

Jeden z pravidelných účastníků závod vystihl takto: „Při závodě myslíš jen na to, kde co sníst a vypít, jak se zahřát nebo zchladit, málokdy zapomeneš na bolest a přemítáš, jak mohl někdo vymyslet tak strašnou trasu.“

Někteří závodníci spí tři hodiny denně, přes den ujedou i 200 kilometrů náročným terénem a ustelou si třeba na cestě. Jiní na sebe tak přísní nejsou a když je možnost, tak rádi využijí nabídky postele. Aby si závod udržel svou filozofii, je počet startujících omezen na 150. Takový počet lidí se podle organizátorů v horách po nějakém čase roztáhne a závodník si užije pocit odloučení. Soupeře pak nemusí potkat i několik dní.

Letos se na Isoma 1000 Miles Adventure by Jan Kopka, jak zní oficiální název akce, přihlásili dobrodruzi z osmi zemí světa, nově i z USA, Nového Zélandu a Švédska. Zatím jediný účastník Petr Ozogan dokončil závod ve všech disciplínách – pěšky, na koloběžce i na kole. Protože je po zlomenině klíční kosti, rozhodl se tentokrát jít pěšky.

Účastníci si na trasu musí vzít povinnou výbavu, která je přesně definovaná. Některé položky zní až bizarně. Každý s sebou například musí mít čtyřmetrové lano - hodí se pro vytažení kola na strmý sráz nebo pro zajištění se při brodění řek. Předepsané je také zrcátko pro házení prasátek, hadřík nasáklý benzínem pro případ rychlého rozdělání ohně či pepřový sprej proti zvířatům. Do povinné výbavy patří i GPS přístroj, protože trasa je přesně daná souřadnicemi a v cíli kontrolovaná.

Extrémní závod 1000 Miles lze sledovat i z pohodlí domova jako jakousi reality show. Původně hlavně pro klid organizátorů měli závodníci psát každý den SMS zprávy o svém stavu. Nakonec se z toho stal nový fenomén a na webu 1000 miles.cz si esemesky čtou fanoušci, kteří si spolu s publikovanými fotkami a videi můžou udělat o dění na trati docela přesný obrázek. Už třetím rokem všichni, kteří dokončí celou trasu 1000 mil, přispívají svými našlapanými kilometry na handicapované. Letos podpoří Tomáše Helíska, který peníze použije na nákup přídavného handbiku k vozíku.

Sport v roce 2019

27. - 7. 7. (Lotyšsko a Srbsko)
1. - 14. 7. (Londýn)
7. - 28. 7. (Brusel - Paříž)
31. 8. - 15. 9. (Čína)
27. 9. - 6. 10. (Dauhá, Katar)
20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)

Nejčtenější

Ngadeu odchází, napsal Tvrdík. Utekl jako uličník, zlobí se šéf Slavie

Slávistický stoper Michael Ngadeu Ngadjui (vpravo) a Patrik Žitný z Teplic

Fotbalovou Slavii opouští další defenzivní opora. Simona Deliho následuje další stoper Michael...

Sparta na úvod selhala, Plzeň začala přesvědčivě, Slavia šťastně

Joel Kayamba z Plzně se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti Olomouci.

VIDEO Fotbalisté Slovácka hned v prvním kole nejvyšší soutěže obstarali velké překvapení - vyloupili...

Zlín - Slavia 0:1, body pro obhájce zařídil po šťastném odrazu Hušbauer

Slávistická radost ve Zlíně, střelec gólu Josef Hušbauer (vpravo) v objetí...

VIDEO Slávističtí fotbalisté za obhajobou titulu vyrazili vítězstvím. V úvodním kole nového ročníku na...

Mistr bez Deliho a Ngadea. Jak může Slavia reagovat na odchod dvou věží?

Slávisté Simon Deli (vlevo), Ibrahim Traoré (uprostřed) a Michael Ngadeu...

Slávisté řeší velký problém. Zřejmě věřili, že odejde pouze jeden ze žádané stoperské dvojice Simon...

KOMENTÁŘ: Sparta a její mizerný start. Chaos trvá, ani náznak změny

Sparťanský trenér Václav Jílek během zápasu se Slováckem

Ještě v neděli odpoledne jste si na to, že dokráčí k titulu, mohli vsadit v kurzu 4,5:1. Stačilo...

Další z rubriky

Šonka se po čtvrté příčce na Balatonu ujal vedení v Air Race

Akrobatický pilot Martin Šonka během závodu Red Bull Air Race nad Balatonem

Martin Šonka se po třetím a zároveň předposledním závodu leteckého seriálu Red Bull Air Race dostal...

Kajakář Zavřel se stal na pětistovce evropským šampionem do 23 let

Kajakář Jakub Zavřel slaví na mistrovství Evropy v Račicích v kategorii do 23...

Kajakář Jakub Zavřel získal na mistrovství Evropy v Račicích titul v závodě na 500 metrů v...

Kanoistky jsou mistryněmi světa do 23 let, Fišerová bere také stříbro

Tereza Fišerová během Světového poháru v Londýně

Singlkanoistky Tereza Fišerová, Martina Satková a Eva Říhová vybojovaly titul mistryň světa do 23...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz