Neděle 7. srpna 2022, svátek má Lada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 7. srpna 2022 Lada

Online reportáž

To je ode mě vše. Děkuji za pozornost a u dalších přenosů se budu těšit zase někdy na počtenou.

Nejvíce bodů: Ignas Brazdeikis 16 – Tomáš Satoranský 21

Nejvíce asistencí: Marius Grigonis 9 – Tomáš Kyzlink 5

Nejvíce doskoků: Laurynas Birutis 6 – Ondřej Balvín 7

Češi vítězí v Litvě 83:72 a postupují tak do další kvalifikační fáze o postup na světový šampionát!

Ginzburgova družina si vítězství zasloužila, neboť od úvodních minut tahala za delší konec provazu. V prvním poločase si vytvořila náskok třinácti bodů, který pak téměř celý promrhala, když ve 26. minutě pustila soupeře na rozdíl dvou bodů, avšak v pravý čas zase zabrala a závěr si s velkým přehledem pohlídala. Litva prohrála v rámci druhé kvalifikační fáze poprvé, ale na jejím postupu z prvního místa tato skutečnost nic nemění.

Konec zápasu.

39:55

Po nevybíravém zákroku Masiulise skončil na palubovce Ondřej Balvín. Rychle se dal dohromady na dvě šestky, leč neuspěl ani jednou.

39:55

Technický faul odpískán Ignasi Brazdeikisovi. Tomáš Satoranský proměnil oba dva trestné hody s velkým přehledem.

39:47

Fauloval Tomáš Kyzlink, dvě šestky věnoval Gytisovi Masiulisovi, jenž uspěl jenom v prvním případě. Ani úspěch v obou hodech by však na litevské porážce nic nezměnil.

39:36

Český útok završil nelehkou střelou z pod koše Jaromír Bohačík. Češi zvítězí, to je jasné. Vstřelení deseti domácích bodů během čtyřiadvaceti vteřin je velmi nepravděpodobné.

39:24

Po prohřešku Grigonise házel trestné hody Ondřej Balvín. Neuspěl ani v jednom případě, ale následně doskočil Vojtěch Hruban. Výborně!

39:19

Hráči v zelených dresech bojují jako lvi. Tomas Dimša vymyslel zajímavou palebnou pozici pro Ignase Brazdeikise, který trefil trojku.

39:13

Nyní to byl Patrik Auda, jenž fauloval. K šestkám se postavil Marius Grigonis, ten snížil manko Litvy na jedenáct bodů.

39:08

V probíhající poslední minutě Tomas Dimša fauloval Patrika Audu. Dvaatřicetiletý český basketbalista bohužel neproměnil ani jeden trestný hod, ale útočný doskok zapsal Jaromír Bohačík, takže míč zůstává v českém držení!

38:55

Rychlý faul na české straně v podání Ondřeje Balvína. K šestkám se postavil Marius Grigonis, který na litevské konto přidal dva body.

38:52

Opět faul na Tomáše Satoranského, který si opět vyzkoušel dva trestné hody a znovu zapsal stoprocentní úspěšnost.

38:49

Další nesportovní faul Litvy, proti pravidlům se provinil Marius Grigonis. Trestné hody si vzal na starosti Tomáš Satoranský, který nezaváhal. A protože se jednalo o nesportovní faul, tak útočí Češi.

38:41

Jenže Litevci pokračovali na balónu a Eigirdas Zukauskas se dalším pokusem nemýlil, navíc mířil přesně i navzdory faulu. Nařízený trestný hod proměnil také.

38:36

Češi sice ztratili balón, avšak nemuseli litovat, protože Eigirdas Zukauskas v protiútoku mířil hodně nepřesně.

38:07

Zbytečný útočný faul Martina Kříže znamenal další dva litevské trestné hody. Faulovaný Eigirdas Zukauskas uspěl pouze druhým pokusem.

37:40

Protože faul Tomáše Kyzlinka byl již pátým týmovým prohřeškem ve čtvrtině, házel Laurynas Birutis dva trestné hody. Uspěl jenom v prvním případě.

37:27

Martin Kříž měl na levačce dva české body, avšak z pod koše míč hodil jenom do obroučky, vzápětí smolně fauloval Birutise.

36:33

Nejprve Marius Grigonis zaznamenal obranný doskok, aby o pár sekund později snížil manko Litva o další dva body, to ovšem i nadále zůstává velké.

36:08

Ignas Brazdeikis mohl nahrávat, ale rozhodl se zkusit štěstí individuálně. Zbavil se dvou protihráčů a zvládl i neomylně zakončit.

35:59

Troufnu si říct, že je hotovo. Jaromír Bohačík vystřelil z levé strany a český náskok vylepšil o další dva body. Čtvrtá čtvrtina zatím Čechům vychází fantasticky.

35:46

K exekuci šestek se postavil Vojtěch Hruban a nemýlil se. Jak již bylo zmíněno v příspěvku níže, Česko může pokračovat v útočení.

35:46

Laurynas Birutis před chvílí balón získal, nyní ovšem útok Litevců zastavil nedovoleným zákrokem, když loktem bolestivě zasáhl do nosu Martina Peterku. Rozhodčí faul vyhodnotili jako nesportovní, takže Češi získávají k dispozici dva trestné hody, po jejich provedení navíc budou pokračovat na míči.

35:31

Nově příchozí Eigirdas Zukauskas vyzkoušel trojku. Míč se odrazil od obroučky k Birutisovi, Litevci tak pokračují v útoku.

35:10

Oddechový čas pro domácí.

35:10

Skvěle. Tomáš Kyzlink si vyměnil balón se svým jmenovcem Satoranským a levou rukou balón nasměroval do koše. S postupem do další kvalifikační fáze to vypadá velmi slibně!

34:30

Tomáš Satoranský se během pár vteřin přesunul na útočnou polovinu, ba co víc, byl na konci české akce zakončené úspěšnou střelou za dva body.

34:05

Timeout kýžený efekt nepřinesl. Marius Grigonis si věřil na trojku, ale obroučka byla proti, pro míč si posléze vyskočil Tomáš Satoranský.

33:48

Oddechový čas pro domácí.

33:48

Martin Peterka vymyslel parádní dlouhý pas na Ondřeje Balvína, který vzápětí efektivně zasmečoval. Náskok Čechů je opět dvanáctibodový.

33:19

Neúspěšný pokus za tři body evidujeme i na druhé straně. Štěstí vyzkoušela Tomas Dimša, nikým neatakovaný trefil z levé strany obroučku.

32:43

Trojkou si chtěl říct o pozornost David Jelínek. Neuspěl, ale úspěšný doskok zaznamenal Ondřej Sehnal, takže Češi pokračují v útočení.

32:25

Velmi dobrou procentuální úspěšnost střely má dnes Ignas Brazdeikis. Čísla potvrdil přesnou střelou z levé strany, z prostoru za dva body.

31:26

Rozdíl ve skóre čítá dvanáct bodů, znovu to začíná vypadat velmi slibně! David Jelínek se nenechal rozhodit obráncem a přes jeho ruce zacílil do koše.

31:13

Tentokráte Patrik Auda získal míč pouze za cenu faulu. Dva trestné hody házel Ignas Brazdeikis, uspěl ovšem pouze v jednom případě.

30:44

Za Litevce chtěl odpovědět Ignas Brazdeikis, avšak trefil jenom přední obroučku, načež balón sebral pohotový Patrik Auda.

30:12

Jak Patrik Auda třetí čtvrtinu ukončil, tak čtvrtou ukončil. Střelbou ze střední vzdálenosti poslal hrací předmět do cílového zařízení.

30:01

Začala čtvrtá čtvrtina.

30:00

Třetí čtvrtina skončila.

29:59

Důležitý koš s klaksonem ukončující třetí čtvrtinu! David Jelínek našel pod košem Patrika Audu, ten si již ve svém oblíbeném prostoru věděl rady.

29:47

Po nedovoleném zákroku Davida Jelínka obdržet možnost házení dvou šestek Marius Grigonis. Manko Litvy snížil o bod.

29:32

Češi se ubránili a do protiútoku směřoval Vojtěch Hruban, avšak do cesty se mu postavil Eigirdas Zukauskas a míč mu sebral. Opět tak útočí domácí.

28:55

Po oddechovém čase házel Patrik Auda dva trestné hody z důvodu faulu Martynase Echodase. Dvaatřicetiletý rodák z Ivančic prvním hodem uspěl, druhým nikoliv.

28:55

Oddechový čas pro domácí.

28:28

Odpověď na sebe nenechala dlouho čekat. Středem se jako vítr prohnal Patrik Auda, ve velké rychlosti zvládl i přesně zacílit.

28:09

Dva útočné doskoky Češi povolili Litevcům. Domácí napotřetí uspěli, dva body zapsal do statistik Martynas Echodas.

27:31

Koš s faulem pro Tomáše Kyzlinka! Výborná práce českého basketbalisty, jenž proměnil i darovanou šestku.

27:04

Tomáš Satoranský chtěl nahrávat, ale neměl komu. Proto vyzkoušel štěstí za tři body a dobře udělal, míč skončil v koši!

26:48

Jak je vidět, tak Ignas Brazdeikis umí zakončovat i za dva body. Tělem odstavil protihráče a rázem kolem sebe nikoho neměl, skóroval tedy s velkou lehkostí.

26:28

Zukauskas fauloval Patrika Audu, český hráč dostal výhodu dvou trestných hodů. Napoprvé neuspěl, alespoň druhým hodem mířil přesně.

25:59

Rozdíl už je pouze dvoubodový! Ignas Brazdeikis jednou uspěl a věřil si na trojku i podruhé. Znovu mířil přesně a tribuny jsou ve varu.

25:32

Střelu za tři body vyzkoušel Ondřej Balvín. Balón letěl nadějně, ale nakonec se odrazil od zadní obroučky a zůstal ve hře.

24:36

Balvín trojkou neuspěl, ale dlouho smutnit nemusel. Český útok pokračoval a po nahrávce Satoranského přidal dva body Tomáš Kyzlink.

24:11

Tomas Dimša nedovolený zákrok okamžitě napravil. Našel mezeru mezi dvěma protihráči, proskočil mezi nimi a skóroval ve výskoku.

23:54

Konečně se české mužstvo dočkalo bodů. Po faulu Dimši házel Tomáš Satoranský dva trestné hody, přičemž nezaváhal.

23:33

Litva je na dostřel jednoho koše! Tomas Dimša nahrál do dobré pozice Ignasi Brazdeikisovi, ten svůj pokus za tři body zacílil do koše s milimetrovou přesností.

23:01

Menší prodleva Laurynase Birutise vůbec nerozhodila. Trestné hody proměnil oba, Litva rázem ztrácí pouhých šest bodů.

23:01

Ne, českému týmu se třetí třetina zatím vůbec nedaří. Po faulu Ondřeje Balvína bude Laurynas Birutis házet dvě šestky, trenér Ginzburg si ještě před tím bere oddechový čas.

22:29

Poprvé v zápase o sobě dal vědět Karolis Lukosiunas. Od levé lajny vystřelil za tři body a míč k radosti fanoušků propadl košem.

22:09

Česko vystartovalo do rychlého brejku, který bohužel úspěšnou dvojkou neskončil, Tomáši Satoranskému nevyšlo zpracování Křížovy nahrávky.

21:59

Aktivita Litevců z úvodu třetí třetiny dělá Čechům velké problémy. Štěstí, že Grigonis při zakončení podklouzl a nezapsal tak další body.

21:38

Litevci museli zakončovat, čas byl neúprosný. Marius Grigonis tentokráte střílel z nepřipravené pozice a zasáhl jenom desku. Hrají Češi.

20:46

Tomas Dimša vyslal do samostatného úniku Gytise Masiulise, jenž si poradil jako zkušený mazák, předvedl ukázkový dunk.

20:19

Druhá polovina odstartovala nepřesnou rozehrávkou Mariuse Grigonise, ten vzápětí fauloval unikajícího Tomáše Satoranského.

20:01

Začala třetí čtvrtina.

Druhý poločas začne přibližně v 19:29.

Češi mají po prvním poločase výborně nakročeno k zajištění postupu do další kvalifikační fáze na světový šampionát, na půdě Litvy vedou o třináct bodů 45:32. Už v první čtvrtině si Ginzburgova družina vytvořila dvouciferný náskok jedenácti bodů, který ve druhém dějství ještě o čtyři body vylepšila. Nezbývá než doufat, že druhá polovina střetnutí se bude ubírat v podobném duchu a Češi žádné drama nepřipustí.

20:00

Druhá čtvrtina skončila.

19:39

Takhle by to šlo. Tomáš Satoranský zkontroloval postavení spoluhráčů a pod košem oslovil Ondřeje Balvína, jenž nabídnutou příležitostí nepohrdl.

19:14

Dvě trojky už dnes Tomas Dimša dal, na třetí si ještě musí počkat. Zasáhl obroučku, odražený míč sebral Martin Kříž.

18:45

Špatně si Litevci rozvrhli důležitý útok. Vůbec nedošlo k zakončení, Češi zaslouží pochvalu za výborné dostupování v obraně.

18:16

Výborně se Ondřej Balvín srovnal, ale nebylo mu to nic platné. Přestože měl poměrně dost času, tak trefil jenom přední obroučku.

17:46

Pěknou střelou se prezentoval Tomáš Kyzlink. Jen škoda, že mu nevyšly úplně ideálně kroky, takže na konto Česka přibývají "jen" dva body.

17:01

Domácí mužstvo už ztrácí jednociferný počet bodů! Důvodem je úspěšný tříbodový pokus Tomase Dimši ze středu.

16:39

Rychlá odpověď českého mužstva. Vojtěch Hruban propasíroval balón k Ondřeji Balvínovi, jenž se ve výskoku nemýlil.

16:24

Litevští basketbalisté nabídnutý útok přetavili ve dva body. Úspěšným zakončovatelem byl po průniku pod koš Marius Grigonis.

16:04

Tomáš Satoranský se hodně diví výroku rozhodčího, který mu odpískal útočný faul. Zbytečná ztráta a míč zadarmo pro Litvu.

15:45

Oddechový čas pro hosty.

15:45

S klaksonem oznamujícím konec pro litevský útok vystřelil přesnou střelu Marius Grigonis. Litva se začíná nebezpečně dotahovat.

15:09

Patrik Auda fauloval Gytise Masiulise při hou za tři body. Následovaly tři šestky, Litevec uspěl ve dvou případech.

14:58

Skvělá práce Tomáše Satoranského, který věděl, že musí rychle jednat, čas na útok se krátil. Skvělým pasem našel Patrika Auda, na něj čekala snadná práce.

14:31

S velkou lehkostí Marius Grigonis proběhl až pod koš, avšak zdánlivě lehké zakončení nezvládl, zasáhl jenom spodní část obroučky.

13:45

Tentokráte už pokus za tři body Litevcům vyšel. Postaral se o něj Tomas Dimša, po jehož hodu míč krásně čistě proletěl košem.

13:36

Snížit manko o tři body vyzkoušel Marius Grigonis. Neuspěl, balón se svezl po obroučce a jeho novým majitelem se stal Patrik Auda.

13:03

Oddechový čas pro domácí.

13:03

I Češi umí házet trojky! Tuto skutečnost potvrdil David Jelínek, jenž na koš Masiulise odpověděl tím nejlepším možným způsobem.

12:55

Ukázková střela za tři body v podání Gytise Masiulise. Litevský basketbalista moc neslaví, vědom si faktu, že jeho tým stále výrazně ztrácí.

12:22

Dlouhá nahrávka Martina Peterky našla přesně místo, kudy běžel Tomáš Kyzlink. Balón zachytil a ve sprintu jej poslal do cílového zeřízení.

12:15

Faul Tomáše Kyzlinka znamenal dva trestné hody. Gytis Masiulis seřídil svá mířidla ideálně, nezaváhal ani v jednom případě.

11:50

Výborná obrana Davida Jelínka přinesla zisk míče, Tomáš Kyzlink vzápětí zapsal koš s faulem, nezaváhal ani při trestném hodu.

11:18

Oddechový čas pro domácí.

11:18

Tomáš Kyzlink krátce po asistenci zaznamenává i koš! Pěkná rychlá akce začala obranným doskokem Martina Peterky, Litevci vůbec nestíhají tempu soupeře.

11:00

Další skvělá nahrávka pod koš na Patrika Auda, tentokráte se o ni postaral Tomáš Kyzlink. Následovalo další přesné zakončení za dva body.

10:50

Litva odpovídá. Laurynas Birutis se perfektně orientoval pod košem a po útočném doskoku zvládl i neomylně zakončit.

10:18

Výborný výkon českého týmu pokračuje i v úvodu druhé čtvrtiny. David Jelínek našel parádní nahrávkou pod košem Patrika Audu, ten snad ani nemohl minout.

10:01

Začala druhá čtvrtina.

10:00

První čtvrtina skončila.

09:59

V závěru úvodní desetiminutovky si hodil dva trestné hody Arnas Velicka. Napoprvé nezaváhal, ale napodruhé ano, pro odražený balón si vyskočil Peterka.

09:41

David Jelínek umí i za tři! Litevci mu dali příliš mnoho volného prostoru, český reprezentant toho využil a trestal.

09:27

Pěkně si Laurynas Birutis našel prostor mezi obránci. Vystřelil po výskoku těsně před dopadem na zem. Míč chvíli protestoval, aby ve finále proletěl košem.

09:05

První čtvrtina zatím vychází Česku výborně! Tomáš Kyzlink zůstal pod košem úplně nepokrytý, úspěšným hodem uzavřel druhou desítku dosažených bodů.

08:44

Martin Peterka vyslal do úniku Patrika Auda. Ten jako kdyby se chvíli rozmýšlel, ale nakonec nabral velkou rychlost a střelu snadno nasměroval do koše.

08:13

Lepší nástup na palubovku si David Jelínek nemohl přát. Po levé lajně nabral velkou rychlost a bezchybně zvládl taktéž zakončení.

07:46

Zase Martynas Echodas vybojoval na svou osobu dva trestné hody. V toto případě zapsal padesátiprocentní úspěšnost.

07:21

Skvělý hod Jaromíra Bohačíka! Dlouho neváhal a po rychlém zpracování zakončoval zleva z oblasti za tři body. A nemýlil se.

06:50

Ondřej Balvín prodal své centimetry a přes bránícího hráče zakončil skrze jeho ruce do koše. Česko je znovu o kousek napřed.

06:30

Pěkná akce i na druhé straně. Martynas Echodas si vyměnil balón s Mariusem Grigonise, aby následně zakončil dunkem.

06:01

Velmi rychlá odpověď českého mužstva. Opět zaúřadovala hlavní hvězda výběru, a sice Tomáš Satoranský.

05:44

Martynas Echodas byl faulován při zakončení a stal se tak prvním hráčem, který dostal možnost vyzkoušet si trestné hody. Proměnil oba.

05:18

Individuální akce Jaromíru Bohačíkovi nevyšla. Vystřelil jenom do desky, pro míč si vyskočil Tadas Sedekerskis.

04:35

Opět musíme pochválit Tomáše Satoranského! Vytvořil si volnější prostor na levé straně, střela padla do cílového prostoru s přispěním obroučky.

04:22

Tomáš Satoranský napravil drobné zaváhání z před pár chvil. Skvěle se protáhl kolem osobního strážce a míč poslal tam, kam patří.

03:43

A první trojka, Litva poprvé vede! Marus Grigonis posunul hrací předmět k levé lajně na Tadase Sedekerskise, ten využil volného prostoru kolem sebe.

03:03

Tomáš Satoranský si špatně pokryl míč a Litevci trestali. Nejvyšší muž domácího výběru Laurynas Birutis se zavěsil do vzduchu a nezaváhal.

02:11

Skóre otevírá Jaromír Bohačík! Při lehkém pohybu vzad si věřil na zakončení, balón s velkou lehkostí proletěl košem.

02:05

Dvě minuty pryč a my stále čekáme na první úspěšný koš střetnutí. Vojtěch Hruban usiloval o úspěch v úniku, nedovoleně jej zastavil Brazdeikis.

01:31

Střelu za tři body vyzkoušel Ignas Brazdeikis. Neuspěl, další obranný doskok vzápětí vyprodukoval Martin Kříž.

01:02

Vojtěch Hruban vystřelil do obroučky, načež po vypuštění míče trefil do obličeje Grigonise. Rozhodčí odpískali útočný faul.

00:46

Pochvalu zaslouží Martin Kříž, jenž po nepřesné litevské střele vyskočil vysoko do vzduchu a zaznamenal první doskok celého utkání.

00:25

Bohužel, ani čeští basketbalisté prvním útokem neuspěli. Nahrávka Tomáše Satoranského k pravé lajně proletěla do zámezí.

00:11

Zápas mezi Litvou a Českem odstartoval! Jako první útočili Litevci, nicméně Donatas Sabeckis se dopustil nepřesné nahrávky. Míč mají Češi.

00:01

Utkání právě začalo.

Úvodní sestavy:

Litva: Birutis, Brazdeikis, Dimša, Lukosiunas, Masiulis, Echodas, Grigonis, Radzevičius, Sabeckis, Sedekerskis, Velička, Zukauskas.
Trenér: Kazys Maksvytis

Česko: Balvín, Bohačík, Kříž, Kyzlink, Satoranský, Auda, Hruban, Jelínek, Palyza, Peterka, Sehnal, Žídek.
Trenér: Ronen Ginzburg

Rozhodčí: Baldini (ITA), Sljivic (AUT), Kounelles (CYP).

Klíč k českému postupu

Češi mají situaci pevně ve svých rukou. Pokud zvítězí, tak se o postup do další kvalifikační fáze nemusí vůbec strachovat. Jestli prohrají, tak musí spoléhat na skutečnost, že Bosna doma s Bulharskem neprohraje o tři až v pět bodů, jen v takovém případě by v minitabulce tří týmů Česko obsadilo poslední a jediné nepostupové čtvrté místo.

Česko

Česko čeká bitva o všechno. V sobotu získalo povinné vítězství, Bosnu a Hercegovinu zdolalo 93:81. Ve skupině tak před posledními zápasy okupuje druhou příčku, avšak právě Bosna je horší pouze z důvodu vzájemné bilance a čtvrté Bulharsko ztrácí jediný bod.

České basketbalové mužstvo se, na rozdíl od Litvy, olympiády zúčastnilo. A neudělalo žádnou ostudu, když porazilo Írán, načež prohrálo s Francouzi a USA, tedy týmy, které se proti sobě znovu představily ve finále. Češi byli rovněž součástí světového šampionátu v roce 2019, kde došli až do čtvrtfinále, v této fázi podlehli po sympatickém výkonu Austrálii.

Litva

Litevci již mají jistotu postupu do další fáze kvalifikace o postup na mistrovství světa, neboť v dosavadních pěti utkáních ještě nezaváhali ani jednou. Na mále měli v sobotu, avšak v Bulharsku nakonec po dramatické koncovce zvítězili o dva body 72:70.

Na olympijských hrách národní tým Litvy chyběl, ve finále play-off nestačil rozdílem jedenácti bodů 85:96 na silné Slovince. Na posledním mistrovství světa před třemi roky Litevci nechyběli, ve čtyřčlenné skupině obsadili nepostupové třetí místo.

Všem fanynkám a fanouškům basketbalu přeju krásný pondělní podvečer. Vítám vás při sledování kvalifikace na světový šampionát, u zápasu mezi Litvou a Českem.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:30.