Rossi vládne dál, ani pád ho neoslabil

• 6
Donington Park - Ani následky pátečního pádu nezabránily Valentinovi Rossimu v dalším triumfu v mistrovství světa silničních motocyklů. Třiadvacetiletý Ital zvítězil v nedělní Velké ceně Británie v kubatuře MotoGP a nevídaným způsobem míří za druhým titulem po sobě. Z osmi letošních závodů Rossi vyhrál sedm. Porazit ho dokázal pouze jeho stájový kolega Japonec Tóru Ukawa, jenž dnes nezávodil kvůli zdravotním potížím. Rossi se v pátek také zranil, ale kvůli otřesu mozku a zlomenému prstu vynechal jen úvodní kvalifikaci.

V sobotu si zajistil pole position a v závodu opět dominoval s náskokem více než dvou minut před krajanem Maxem Biaggim. V polovině šampionátu vede o 87 bodů před druhým Ukawou.

"Víkend začal hodně špatně, ale dneska jsem jel velmi dobře," pochvaloval si italský suverén. Nejlépe odstartoval Španěl Carlos Checa, který se v první zatáčce dostal do čela, ale v osmnáctém kole na vedoucí pozici havaroval. Rossimu pak už nic nestálo v cestě k vítězství.

Také ve třídě do 250 ccm vyhrál lídr průběžného pořadí. Ital Marco Melandri zvítězil počtvrté za sebou, když po dramatickém jízdě v posledním okruhu porazil Španěla Fonsiho Nieta. Triumf značky Aprilia podtrhli na dalších místech Španěl Toni Elías a Ital Franco Battaini.

"Byl to nádherný závod," rozplýval se Melandri, který zvýšil svůj náskok v celkovém pořadí před Nietem na 13 bodů. Zpočátku překvapivě jezdil v čele Argentinec Sebastien Porto, ale ve dvanáctém kole kvůli poruše odstoupil.

Nejtěsnější vítězství vybojoval v Donington Parku Francouz Arnaud Vincent v kubatuře do 125 ccm. V cíli byl o 193 tisícin vteřiny dříve než druhý Španěl Daniel Pedrosa a navázal na své prvenství z úvodního závodu sezóny v japonské Suzuce. Třetí dojel mistr světa Manuel Poggiali ze San Marina a dál vede průběžné hodnocení.

Čeští jezdci Jaroslav Huleš a Jakub Smrž v Anglii kvůli zdravotním problémům chyběli. Příští závod seriálu se uskuteční 21. července na německém Sachsenringu.

Výsledky:
Do 125 ccm:
1. Vincent (Fr./Aprilia) 42:57,387 min., 2. Pedrosa (Šp./Honda) -0,193 s, 3. Poggiali (San Marino/Gilera) - 0,699, 4. Azuma (Jap./Honda) -13,482, 5. Jenkner (Něm./Aprilia) - 13,643, 6. Olivé (Šp./Honda) -14,073, 7. de Angelis (San
Marino/Aprilia) -15,650, 8. Ui (Jap./Derbi) -18,608, 9. Dovizioso (It./Honda) -20,761, 10. Aojama (Jap./Honda) -21,553.
Průběžné pořadí po osmi závodech:
1. Poggiali 147 bodů, 2. Pedrosa 131, 3. Vincent 128, 4. Cecchinello (It./Aprilia) 91, 5. Jenkner 80, 6. P. Nieto (Šp./Aprilia) 54, ...26. Smrž (ČR/Honda) 3.

Do 250 ccm:
1. Melandri (It./Aprilia) 42:55,728, 2. F. Nieto (Šp./Aprilia) -0,717, 3. Elías (Šp./Aprilia) -3,493, 4. Battaini (It./Aprilia) -3,934, 5. Rolfo (It./Honda) -4,407, 6. de Puniet (Fr./Aprilia) -19,852, 7. H. Aoki (Jap./Honda) -21,770, 8. Macudo
(Jap./Yamaha) -24,580, 9. Debón (Šp./Aprilia) -25,987, 10. Yuzy (Malaj./Yamaha) -26,202.
Průběžné pořadí:
1. Melandri 145, 2. F. Nieto 132, 3. Rolfo 107, 4. Battaini 80, 5. Elías 76, 6. de Puniet 76.

MotoGP:
1. Rossi (It./Honda) 46:32,888, 2. Biaggi (It./Yamaha) -2,371, 3. Barros (Braz./Honda) -5,533, 4. Abe (Jap./Yamaha) -22,036, 5. Jacque (Fr./Yamaha) -28,087, 6. Gibernau (Šp./Suzuki) -28,400, 7. Kató (Jap./Honda) -28,947, 8.
Hopkins (USA/Yamaha) -31,497, 9. N. Aoki (Jap./Proton) -31,947, 10. Nakano (Jap./Yamaha) -41,454.
1. Rossi 195 bodů, 2. Ukawa (Jap./Honda) 108, 3. Biaggi 89, 4. Barros 87, 5. Checa (Šp./Yamaha) 72, 6. Abe 72.

Ve vzduchu se po kolizi se svou aprilií ocitl španělský jezdec Barbera v kubatuře do 125 ccm při Velké ceně Británie.

S pohárem nad hlavou pokřikuje radostí na své příznivce italský jezdec Marco Melandri po vítězství ve Velké ceně Británie silničních motocyklů v kubatuře do 250 ccm.

Ani pád v úvodním tréninku neohrozil nadvládu italského jezdce Valentina Rossiho v "královské" kubatuře silničních motocyklů. Vyhrál i Velkou cenu Británie a nadále kraluje průběžnému pořadí.