Momentka z mistrovství světa družstev na dlouhé dráze v Mariánských Lázních.

Momentka z mistrovství světa družstev na dlouhé dráze v Mariánských Lázních. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Historický úspěch v Mariánských Lázních. Plošináři brali světový bronz

  • 1
Historické okamžiky zažil plochodrážní ovál v Mariánských Lázních. Poprvé se zde jelo mistrovství světa družstev na dlouhé dráze a hlavně vůbec poprvé získal český tým medaili. Byla bronzová, ovace a nadšení tisícovky fanoušků nebraly konce.

Sestava Josef Franc, Hynek Štichauer, Martin Málek s náhradníkem Michalem Škurlou vybojovala fantastické bronzové medaile, když bojovala do poslední jízdy o stříbro s famózními Němci, nedostižní byli nejlepší Holanďané.

Franc se Štichauerem získali po jednom vítězství a každý přispěl 18 body. Úspěšnější byl na západě Čech s třiadvaceti body jen vítěz tří rozjížděk Martin Smolinski, díky němuž sedminásobní šampioni Němci domácí reprezentaci porazili o dva body.

O další dva body více získali Nizozemci, lídrem jejich vyrovnaného týmu byl „osmnáctibodový“ Jannick de Jong, úřadující individuální mistr světa na dlouhé dráze. Obhájci titulu Britové skončili v šestičlenném finále až čtvrtí.

„Jsme zklamaní, chtěli jsme vyhrát,“ smál se na stupních vítězů, oproštěný od stresu, Hynek Štichauer. Vzápětí ovšem dodal. „Ne, samozřejmě, že ne. Jsme nadšeni a neskutečně šťastni.“

V poslední jízdě ještě Češi dokonce bojovali o stříbro. „Abych řekl pravdu, já neměl žádný přehled. Před startem nám trenér řekl, že když získáme maximum bodů z té jízdy, že bychom mohli jet rozjezd o stříbro. Ale to vem čert, máme placku a to je důležitější, ať má jakýkoliv kov,“ přidává kapitán českého týmu Josef Franc.

Nesmírně dramatický závod gradoval od začátku do konce. Už v úvodu čeští plošináři překvapili, v první jízdě porazili Francouze. „Všechny jízdy byly kritické, strašně důležité a neměly by se ztrácet žádné bodíky, překvapili jsme hned v první s Francouzi, to hodně zamíchalo,“ říká Franc.

Manažer týmu Milan Špinka viděl přínos úspěšného startu hlavně v hlavách jezdců. „Bezvadně zajeli všichni, kluci do toho dali všechno. Vyšla první jízda s Francouzi, tím se to celé nakoplo, kluci dostali do toho větší chuť, to je psychika. Vyšlo to, je to bezvadné a jsem tomu rád. Tým je mladší a lepší.“

Češi do poloviny závodu drželi dokonce stříbrnou pozici. S Holandskem mohli jet o první místo, žel Štichauer po skvělém startu dojel až třetí, Franc hned za ním. To bylo málo bodů oproti dvěma prvním Holanďanům. „Je to v ...“ ulevil si v depu Josef Franc. Přesto se v tu chvíli Češi drželi na druhém místě se stejným bodovým ziskem s Němci. V další jízdě nastoupili proti Angličanům, úřadujícím světovým šampionům. Tady perlil Franc, z vnější dráhy vypálil dopředu, před sebe nikoho nepustil a s obrovským náskokem vyhrál. Depo ožívá, famózní úspěch je blízko.

Před poslední sérií byl stav 1. Holandsko 37 bodů, 2. Německo 34, 3. ČR 33. Následně Holanďané porazili Angličany 9:6, stejně tak Němci Francouze a v poslední jízdě dne jeli Češi proti Finům.

Nervozita stoupá, první start je pokažený, musí se opakovat. Za chvíli jezdci vypálí z roštu v pořádku a v cíli je sice první Mustonen, ovšem za ním protínají cílovou pásku Štichauer, Franc a Málek. Je to tam. „Dneska to byla makačka,“ ulevil si zaprášený Martin Málek.

„Největší bonus našeho dnešního týmu je „Hynkátor“ Hynek Štichauer. Ten co dnes předvedl, bylo úžasné. My ho s Martinem (Málkem) chvilkami doplňovali. Je to super pecka,“ ocenil českého lídra Josef Franc.

Podle původních plánů to mělo být jinak, hlavní hvězdou měl být Franc, vždyť byl kapitán. „O to tady vůbec nejde, když jedou za sebou, tak se nepředjíždí, jeden spíš chrání toho druhého, je to jeden tým, nejedou body na sebe,“ vysvětluje manažer Milan Špinka.

A do toho týmu patřil i jako náhradník Michal Škurla. „Prostor na to jej tam poslat nebyl, všichni tři kluci jeli dobře a nebylo důvodu měnit sestavu,“ vysvětluje Špinka. „Mám radost, skvělý výsledek. Škoda, že jsem se nesvezl,“ dodává Michal Škurla.

Josef Franc má ve své sbírce jednu bronzovou z mistrovství světa jednotlivců. „Tuto beru jako druhý největší úspěch v životě. V mých sedmatřiceti letech je to pecka a jsem strašně rád,“ raduje se.

Přece jen družstva jsou o něčem jiném, čeští plošináři na úspěch čekali až do soboty.

„Musí se kolektiv sejít. Když jsem do toho před šesti lety přišel, kdy jezdil Zdeněk Schneidervind, Pavel Ondrášík, Richard Volf, snažili jsme se stejně jako každý další rok. Letos se to sešlo výborně a tímto to vracíme divákům a lidem, co nás podporují,“ doplňuje Josef Franc.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž