Memoriál připomněl Jiřího Hurycha, sešli se bývalí i současní jezdci z Ústí a Chabařovic, vítěz Zdeněk Holub dostal místo věnce pneumatiku. | foto: Petr Bílek, MF DNES

Holub letěl za zlatem. Je to má srdcovka, říká o závodě v Chabařovicích

  • 0
Symbolické vítězství ve výjimečný den. V neděli se v Chabařovicích slavilo šedesát let ploché dráhy na Ústecku a tradiční Memoriál Jiřího Hurycha si podmanil Ústečan Zdeněk Holub v dodatkové zlaté jízdě. „Navíc tenhle závod je moje srdcovka, protože Jirka Hurych byl svědkem mého táty na svatbě,“ prozradil vítěz 27. ročníku.

Při memoriálu se vzpomíná na tragicky zesnulého jezdce, jehož život vyhasl v roce 1991 na travnaté dráze ve francouzském Miramontu. Jeho fotografie bývá při první, symbolické jízdě na startovní linii.

Holub, který závodí za AK Markéta, musel o prvenství bojovat v „rozstřelu“ s klubovým parťákem Michalem Škurlou. Po 22 rozjížďkách totiž měli stejně bodů.

„V základním rozpisu jsme se nepotkali, takže to bylo aspoň malé finále. Dal jsem do toho sílu a bojovnost, stroj byl v pořádku a měl jsem i štěstí,“ tvrdil Holub. V rozhodující jízdě vedl od začátku. „Byl jsem trochu pod psychickým tlakem, který jsem si udělal sám, protože jsem chtěl na domácí půdě vyhrát. V Chabařovicích jsem začínal.“

Startovala dvacítka plochodrážníků, memoriál se jel i jako přebor České republiky. Třetí místo obsadil Ondřej Smetana, završil tak medailový hattrick AK Markéta. Za Liberec startovala německá závodnice Sindy Weberová.

„Z Holubova vítězství mám obrovskou radost a hodně velké emoce. Jsem ráda, že se to podařilo zrovna jemu, který tady vyrůstal,“ zářila Jiřina Šifaldová z domácího pořadatelského klubu. „Ale je mi líto Anneho Spaana, který jel z Holandska 700 kilometrů jen proto, že tady vyrůstal a Chabařovice jsou jeho srdeční záležitost. Bohužel měl defekt a závod nedokončil.“

Memoriál připomněl Jiřího Hurycha, sešli se bývalí i současní jezdci z Ústí a...

Oslavovalo se 60 let ploché dráhy na Ústecku a 45 let v Chabařovicích. Místní Speedwayclub prostřednictvím svého bývalého funkcionáře a publicisty Lubomíra Hrstky pozval bývalé a současné závodníky, při defilé se jich na oválu sešlo na pět desítek. Speedwayclub vydal i Hrstkovu brožuru mapující dějiny ploché dráhy na Ústecku včetně historických fotografií, vzpomínek pamětníků a seznamu všech jezdců.

„V roce 1958, když můj táta začínal v Ústí s plochou dráhou, mi bylo 17 let a dělal jsem tehdy jen mechanika,“ vzpomínala jedna z legend Jaroslav Volf mladší, kterému je sedmasedmdesát. „Když se jel první závod ve čtvrti Bukov, přišlo patnáct tisíc diváků. A takové návštěvy byly pořád. Je škoda, že teď je zájem diváků poměrně malý.“

V neděli výjimečné sešlosti tleskalo zhruba pět stovek fanoušků. „Což je nejvyšší návštěva za poslední léta,“ podotkla Šifaldová.

Ústecký rodák Volf, první československý plochodrážník ve světovém finále, už v Chabařovicích nezávodil: „Tahle dráha je úplně jiná než bývala ta naše, my měli škváru. Je to tady skutečně perfektní.“

V půlce září se na chabařovickém oválu pojede závod mistrovství republiky ve flat tracku čili v americké ploché dráze, při které jezdci krotí motokrosové motorky.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž