Pešek byl v úvodní kvalifikaci v Assenu druhý

• 1
Assen - Útlum má snad už za sebou. Český motocyklový reprezentant Lukáš Pešek obsadil v úvodní kvalifikaci na Velkou cenu Nizozemska druhé místo ve třídě do 125 ccm. Třetí muž průběžného pořadí šampionátu nestačil v této části devátého dílu mistrovství světa silničních motocyklů pouze na Mattiu Pasiniho z Itálie, za kterým zaostal o 0,180 vteřiny.

Vedoucí muž průběžného pořadí šampionátu Hector Faubel ze Španělska je zatím sedmý.

Jedenadvacetiletému Peškovi se přitom dnes nevydařil dopolední měřený trénink, v kterém byl klasifikovaný až na devatenáctém místě. Důvodem ale byly problémy s motocyklem Derbi. U jednoho se mu zadřel motor, u druhého poté shořela svíčka. Po obědě však dokázal zrychlit téměř o dvě vteřiny a výrazně se zlepšil.

"S výsledkem jsem spokojen. Jel jsem v pohodě, trať mi sedí a po ranních problémech fungoval motocykl velmi dobře," uvedl Pešek v tiskové zprávě.

Před sobotním pokračováním měřených tréninků a druhou částí kvalifikace plánuje udělat ještě malé úpravy na převodovce. "V některých úsecích tratě se motocykl na pátý rychlostní stupeň rozjížděl pomaleji, než bych potřeboval," vysvětlil člen týmu Valsir Seedorf Derbi Racing, který chce upravit i pérování.

Ve dvěstěpadesátkách obsadil druhý český pravidelný účastník MS Karel Abraham dvacáté místo, když za nejrychlejším Jorgem Lorenzem ze Španělska zaostal téměř o čtyři vteřiny.

Pořádný kopec smůly provází v Assenu španělského jezdce Toniho Eliase. Desátý muž průběžného pořadí královské kategorie MotoGP si v prvním měřeném tréninku zlomil nohu a Velká cena tak pro něj skončila pádem v poslední zatáčce ve čtrnáctém okruhu.

Elias se přitom zranil i v předešlých dvou letech, loni měl havárii již ve čtvrtém okruhu. Nehody ukončily i snažení Brita Bradleyho Smithe a Itala Andrey Iannoneho ve stopětadvacítkách, oba kvůli nim chyběli v kvalifikaci.