Filip Salač

Filip Salač | foto: Profimedia.cz

Salač dojel v Moto2 ve Španělsku devátý, v seriálu klesl na šesté místo

• 0
Motocyklista Filip Salač obsadil v závodě Moto2 ve Španělsku deváté místo. Český jezdec zaznamenal nejhorší výsledek v sezoně a v průběžném pořadí šampionátu klesl po čtyřech závodech ze čtvrtého na šesté místo. V Jerezu vyhrál Brit Sam Lowes. Královská třída MotoGP má nového lídra. Stal se jím obhájce titulu Francesco Bagnaia z Itálie, který ve Velké ceně Španělska zopakoval loňské vítězství.

Salač odstartoval z třináctého místa, ale rychle si polepšil až na pátou příčku. Postupně však začal jednadvacetiletý člen stáje QJmotor Gresini ztrácet a propadl se na deváté místo.

„Já jsem s výsledkem velmi spokojený po tom, jak jsme se celý víkend trápili. Startovat z páté řady a být po kole šestý znamená, že jsme odvedli dobrou práci,“ pochvaloval si Salač na týmovém webu. „Byl to těžký závod. Pořád jsem úplně nebyl spokojený s předkem, byť tam byl oproti sobotě velký pokrok. Získali jsme dalších sedm bodů a já jsem za to rád,“ dodal.

Na Lowese, který si připsal první vítězství od října 2021 a desáté v kariéře, ztratil 16 sekund. Britský jezdec vyhrál s náskokem tří sekund před domácím Pedrem Acostou, třetí byl další Španěl Alonso López.

Salač si polepšil na 40 bodů v sezoně, ale předstihli ho López a Lowes. Vede Acosta, jenž má 74 bodů stejně jako druhý Tony Arbolino. Italský jezdec byl dnes čtvrtý a poprvé v sezoně chyběl na pódiu.

Salačovým maximem v letošním ročníku je čtvrté místo z úvodního závodu sezony v Portugalsku. V Argentině dojel sedmý a před dvěma týdny v Austinu obsadil pátou příčku.

Bagnaia v MotoGP vybojoval druhé vítězství v sezoně po zahajovací portugalské Grand Prix. Minule v Austinu také ovládl sprint, ale jinak v obou zámořských závodech paběrkoval. Ve Španělsku svedl souboj s vítězem sobotního sprintu Bradem Binderem, porazil jej o 221 tisícin a zajistil si třinácté vítězství v MotoGP. V čele pořadí MS vystřídal krajana Marca Bezzecchiho, který po pádu do cíle nedojel a na druhém místě ztrácí 22 bodů.

Stejně jako sobotní sprint byl i hlavní závod oproti původnímu rozpisu kratší, protože musel být restartován po brzké havárii exmistra světa Fabia Quartarara s Miguelem Oliveirou, který si při nehodě vykloubil rameno.

V Moto3 zopakoval vítězství z Austinu Španěl Iván Ortolá, který v prvních dvou Velkých cenách vůbec nebodoval. V čele pořadí se udržel jeho krajan Daniel Holgado, ačkoliv šesté místo v domácím závodě pro něj znamenalo nejhorší výsledek v sezoně. Druhý dojel nováček David Alonso a stal se prvním Kolumbijcem, který v motocyklovém šampionátu vybojoval medailové umístění.

Velká cena Španělska

závod mistrovství světa silničních motocyklů v Jerezu

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 39:29,085, 2. B. Binder (JAR/KTM) -0,221, 3. Miller (Austr./KTM) -1,119, 4. Martín (Šp./Ducati) -1,942, 5. A. Espargaró (Šp./Aprilia) -4,760, 6. Marini (It./Ducati) -6,329.
Průběžné pořadí (po 4 z 21 závodů): 1. Bagnaia 87, 2. Bezzecchi (It./Ducati) 65, 3. B. Binder 62, 4. Miller 49, 5. Viňales (Šp./Aprilia) 48, 6. Marini 48.

Moto2: 1. Lowes (Brit./Kalex) 35:45,107, 2. Acosta (Šp./Kalex) -2,841, 3. López (Šp./Boscoscuro) -9,618, 4. Arbolino (It./Kalex) -10,163, 5. Canet (Šp./Kalex) -11,056, 6. Dixon (Brit./Kalex) -11,923, ...9. Salač (ČR/Kalex) -16,470.
Průběžné pořadí (po 4 z 20 závodů): 1. Acosta 74, 2. Arbolino 74, 3. Canet 52, 4. López 45, 5. Lowes 43, 6. Salač 40.

Moto3: 1. Ortolá (Šp./KTM) 33:57,506, 2. Alonso (Kol./GasGas) -0,034, 3. Masiá (Šp./Honda) -0,215, 4. Sasaki (Jap./Husqvarna) -0,422, 5. Rueda -0,549, 6. Holgado (oba Šp./KTM) -0,640.
Průběžné pořadí (po 4 z 20 závodů): 1. Holgado 59, 2. Moreira (Braz./KTM) 55, 3. Ortolá 50, 4. Masiá 47, 5. Artigas 41, 6. Suzuki (Jap./Honda) 35.