Karel Abraham při tréninku na Velkou cenu České republiky

Karel Abraham při tréninku na Velkou cenu České republiky | foto:  David Neff, MAFRA

Abrahamova smůla: pád a technická závada. Kornfeil se v Brně předvedl

• 128
Pád v kvalifikaci, pád v závodě - stejně jako před rokem v nižší třídě Karel Abraham prokletí brněnského okruhu neprolomil. Letos v MotoGP se po chybě vrátil na trať, ale definitivně ho vyřadila technická závada. Vyhrál lídr šampionátu Casey Stoner z Austrálie.

Kvalifikaci na Masarykově okruhu ovládli favorité. Vyhrál Dani Pedrosa na Hondě před Jorgem Lorenzem s Yamahou a Caseyem Stonerem s dalším továrním strojem Honda.

Karel Abraham se dokázal po pádu vrátit do boje o nejlepší čas na jediné kolo, ale stačil pouze na nejhorší čas ze všech závodníků elitní kategorie. Na startovním roštu stál jako poslední.

V Brně se nadějnému mladíkovi nedařilo tento víkend nic. Až na jedinou věc. Poprvé v sezoně se mu povedl start. Na jezdce před sebou nic neztratil a v prvních zatáčkách dokonce šel před dva soupeře - předjel Itala Capirossiho a Francouze de Punieta.

Závod jsme sledovali v on-line reportáži

To bylo bohužel z jeho strany vše. Zkušený Capirossi mu brzo předjížděcí manévr vrátil a Abraham se za ním vozil až do svého pádu.

Výlet z trati přišel v pátém kole. Český jezdec ztratil kvůli chybě na jezdce před sebou desítky vteřin a nezbývalo mu než čekat, zda-li někdo vpředu nespadne a nezůstane na něj nějaký bod.

Velká cena OBRAZEM

Podívejte se na fotogalerii ze závodu

JEŠTĚ NA TRATI. Karel Abraham v závodě MotoGP při Velké ceně Brna sice ještě
STUPNĚ VÍTĚZŮ. Tradiční rituál nejlepších tří jezdců si po závodě Moto2 při
PÁD. Motycklový jezdec Randy Krummenacher ze Švýcarska odpadl z vláčku
KRÁSA NA OKRUHU. Motocyklový jezdec Jorge Lorenzo ze Španělska má ve stáji

To se Abrahamovi splnilo již o kolo později, kdy se poroučel na zem Brit Crutchlow. Náhle jezdil patnáctý, a tedy na bodech. Byly by to i body dva, protože v 15. kole se poroučel do štěrku Španěl Bautista, ale to již Abraham ve výsledkové listině nefiguroval. Kvůli závadě skončil předčasně devět kol před cílem. Davům fanoušků v ochozech Abraham ani tentokrát radost neudělal.

Na pohled hladce vyhrál Australan Stoner, který byl s převahou nejrychlejším jezdcem závodu od třetího kola, kdy vítěz kvalifikace a jeho týmový kolega Pedrosa položil svůj stroj v zatáčce.

S uctivým odstupem za ním projel cílem další tovární jezdec japonského výrobce motocyklů číslo jedna Ital Dovizioso, na pódium oba doprovodil další Ital Simoncelli, který šampaňským skrápěl svou mohutnou hřívu v závodě MotoGP zcela poprvé.

Úřadující mistr světa Lorenzo ze Španělska čtvrtou příčkou opět ztratil a ztrácí i v celkovém hodnocení. Jeho Yamaha nedokáže technické převaze Hondy konkurovat.

Další závodem sezony je 28. srpna druhá letošní Velká cena USA v Indianapolisu.

Kornfeil se prodral přes půlku závodního pole a dojel sedmý

Probil se z chvostu startovního roštu až mezi nejlepší. Jakub Kornfeil se po nepovedené kvalifikaci na Masarykově okruhu v Brně posunul o 13 míst kupředu a dovezl svou aprilii do cíle jako sedmý. V kubatuře do 125 ccm poprvé v kariéře triumfoval Němec Sandro Cortese.

Kornfeil tak vyrovnal své letošní maximum, sedmou pozici vybojoval i na mokré trati v Jerezu při Velké ceně Španělska.

Před nepovedenou kvalifikací, v níž vinou problémů s brzdovým kotoučem obsadil až dvacátou příčku, pomýšlel i na stupně vítězů. Loni byl totiž na brněnském okruhu dokonce pátý.

Ale nakonec mohl být osmnáctiletý jezdec spokojený i s nedělním závodem. Už po prvním kole vyletěl o osm příček vzhůru a agresivně útočil na nejlepší desítku. Po chvíli se utrhl svým konkurentům a dlouho kroužil osamocený právě na desátém místě.

RADOST. Němec Sandro Cortese se raduje z triumfu v závodě stopětadvacítek v Brně.

A OSLAVA. Poprvé v kariéře si tak mohl vychutnat oslavu na nejvyšším stupni.

S obrovským náskokem před pronásledovateli a se skoro stejně velkou ztrátou na skupinu před sebou i dokončil závod. Díky výpadku tří jezdců si však ještě polepšil a zapsal si konečné sedmé místo.

"Věřil jsem si ještě na víc," prohlásil po závodě. "Ve čtvrtém kole mě ale zbrzdil Ital Grotzkyj. Ztratil jsem kontakt a už jsem nemohl dohnat ztrátu na skupinu, která bojovala o třetí místo," dodal Kornfeil.

Závod mistrovství světa poprvé v kariéře ovládl Němec Sandro Cortese, který v napínavém závěru plného riskantních manévrů pokořil Francouze Zarca. Lídr šampionátu a vítěz dvou předchozích závodů v Brně Nicolas Terol ze Španělska musel odstoupit z boje o vítězství kvůli technické závadě.

Závod třídy Moto2 bez české účasti vyhrál Ital Andrea Iannone na suteru, jenž v tvrdém souboji o prvenství v závěru porazil Španěla Marka Márqueze.

Velká cena České republiky silničních motocyklů v Brně

Do 125 ccm (19 okruhů - 102,657 km): 1. Cortese (Něm./Aprilia) 40:59,229, 2. Zarco (Fr./Derbi) -0,397, 3. Moncayo -10,773, 4. Faubel -10,794, 5. Gadea -11,144, 6. Viňales (všichni Šp./Aprilia) -11,473, 7. Kornfeil -24,720, ...17. Popov -1:06,807, 25. Chmelík (všichni ČR/Aprilia) -1:45,564.

Průběžné pořadí MS: 1. Terol (Šp./Aprilia) 166, 2. Zarco 154, 3. Viňales 132, 4. Cortese 131, 5. Folger (Něm./Aprilia) 110, 6. Faubel 103, ...12. Kornfeil 43.

Moto2 (20 okruhů - 108,060 km): 1. Iannone (It./Suter) 41:13,255, 2. Márquez (Šp./Suter) -0,161, 3. Bradl (Nem./Kalex) -0,407, 4. De Angelis (San Mar./Motobi) -0,870, 5. Lüthi (Švýc./Suter) -4,225, 6. Espargaró (Šp./Pons Kalex) -13,636.

Průběžné pořadí MS: 1. Bradl 183, 2. Márquez 140, 3. De Angelis 95, 4. Iannone 91, 5. Corsi (It./FTR) 91, 6. Lüthi 88.

MotoGP (22 okruhů - 118,866 km): 1. Stoner (Austr./Honda) 43:16,796, 2. Dovizioso -6,532, 3. Simoncelli (oba It./Honda) -7,792, 4. Lorenzo (Šp./Yamaha) -8,513, 5. Spies (USA/Yamaha) -10,186, 6. Rossi (It./Ducati) -12,632, ...Abraham (ČR/Ducati) nedokončil.