Už dříve ve Slovinsku velmi populární závod Zlata lisica (Zlatá liška) opouštěl domovský masiv Pohorje na dohled od druhého největšího města země Mariboru. Po jeho založení v roce 1964 se výjimečně stěhoval do Bad Gastainu, Sarajeva, či Kranjske Gory.
20 tisícTolik nadšených diváků v Mariboru podle organizátorů sledovalo v roce 2013 triumf domácí ikony Tiny Mazeové |
A právě známé lyžařské středisko v Julských Alpách poskytuje klání azyl nejčastěji. V roce 2007 se zde radovala z celkového triumfu Šárka Strachová, tehdy ještě s rodným příjmením Záhrobská. Jenže v té době se jednalo spíše o výjimku, v Kranjske Goře se závodilo po dlouhých 16 letech.
Aktuální situace je diametrálně odlišná. Od roku 2012 se nedaleko Mariboru závodilo jen pětkrát, naposledy pak před pěti lety, ve zbylých případech se zimní slavnost přesouvala kvůli nevyhovujícím podmínkám z východu na severozápad země. A to i v případě dvou kulatých výročí – padesátého v roce 2014 i letošního šedesátého.
Paradoxně ani premiérovému ročníku se potíže s bílým popraškem nevyhnuly. „Sníh se musel několikrát přivézt nákladními auty,“ vzpomínal před lety tehdejší vedoucí závodu Gorazd Bedrač pro deník Delo. Se stavem posledních let se podobné historky ovšem srovnávat nedají.
Aby potíží nebylo málo, kromě nedostatku přírodní pokrývky trápily Zlatou lišku v minulé dekádě i finanční problémy. „Kolem jejího doupěte nad Pohorjem se shromáždily černé mraky. Bankovní vlci potrestali chamtivost a kapitální obžerství pořadatelů,“ psal poeticky v roce 2014 ve svém komentáři Vito Divac, respektovaný sportovní novinář a pedagog.
Nechybělo mnoho a Slovinsko o závod ženské části Světového poháru přišlo. Mezinárodní lyžařská federace (FIS) hrozila vyškrtnutím z kalendáře, ale do tahanic se vložil Svaz lyžařů Slovinska, který nyní zastřešuje i organizaci jubilejního 60. ročníku.
A v Kranjske Goře, coby alpským vápencem dohodil od Triglavu, má závod zůstat minimálně do sezony 2025/2026. Otázkou je, zda se nepřemístí natrvalo.
Podobný záměr by se zajisté nelíbil mariborskému oddílu ASK Branik, který v současnosti pronajímá svazu ochrannou známku Zlatá liška za 20 tisíc euro ročně, ale zároveň ho stále tíží obrovské dluhy.
Podporu však nachází u části veřejnosti a některých závodníků. Ostatně i v současnosti jedna z nejlepších slovinských lyžařek Ilka Štuhecová má jasno: „Zlatá liška je synonymem pro lyžařské závody v Mariboru.“
Poslední vítězky Zlaté lišky2019 Mikaela Shiffrinová |
Stoprocentně neobstojí ani argument větší jistoty přírodní sněhové pokrývky. Letos pořadatelé zajistili uspokojivé podmínky jen s velkým úsilím, krátce po Vánocích jim ale kontrola FIS dala definitivně zelenou.
Jenže proti masivu Pohorje má prozatímní dějiště dvě zásadní výhody: nižší teploty, které sice kvůli klimatické změně rostou i tam, avšak na umělé zasněžování zatím zásadní vliv nemají, a výhodnou polohu nejen pro fanoušky z Rakouska, ale i Itálie, již loni slavili vítězství Federicy Brignonové.
A když k těmto faktorům připočteme i strach slovinského svazu ze ztráty ženského závodu Světového poháru, jeví se jako pravděpodobnější varianta, že se i lyžařky přidají k mužským kolegům a usadí na delší dobu v Kranjske Goře.
Program SP v alpském lyžování ve SlovinskuKranjska Gora Sobota 6. 1. - obří slalom (Adriana Jelínková) Neděle 7. 1. - slalom (Martina Dubovská, Adriana Jelínková) |