Ester Ledecká na svahu ve slovinské Rogle.

Ester Ledecká na svahu ve slovinské Rogle. | foto: AP

Sněžná obojživelnice Ledecká. Do Soči chce s prknem i na lyžích

  • 7
Snowboardistka a lyžařka Ester Ledecká, představují ji. Zatímco to první je v souvislosti s olympijskými hrami v Soči stoprocentní a Ledecká coby vítězka víkendového závodu Světového poháru v Rogle bude v Rusku i velkou favoritkou, nominaci na lyžích zatím jistou nemá. Ale naděje žije. Kritéria splnila a čeká na verdikt, jestli do Soči pojede jako obojživelnice.

"Zprávy, které já mám, říkají, že deadline přihlášek je 24. ledna, kdy se opravdu rozhodne," připomněla osmnáctiletá kometa snowboardových svahů. "Kolik míst se dostane na lyžaře, to netuším, ale já jsem pro nominaci udělala maximum."

Vážně byste jela i sjezdařské závody? Budete tříštit pozornost mezi dvě disciplíny?
Určitě bych jela, kdyby to vyšlo. Nastoupila bych do super-G, superkombinace, sjezdu i obřáku. To by se dalo stihnout. V pohodě.

Vždyť by vám to mohlo ubrat síly na hlavní, snowboardový závod, který je v programu až na konci.
Ale na tohleto trénuju, mě by spíš strašně rozhodilo, kdybych jela jenom jednu disciplínu. Na takovou porci bych měla být připravená, i na ty přechody ze snowboardu na lyže a zpátky.

A kdyby nominace na lyžích nevyšla?
V tom případě bych do Soči odjížděla později, třeba tři dny před na závody. Nevím totiž, jak to tam bude vypadat s tréninky. A pak bych pravděpodobně jela jiné lyžařské závody v Evropě.

Byla byste zklamaná, kdyby to se sjezdem nevyšlo?
Určitě ne, strašně si vážím už toho, že jsem se do Soči dostala jako snowboardistka. I když si start na olympiádě coby lyžařka přeju od malička, od doby, co dělám oba sporty, ale taky vím, jak těžké to bude.

Která disciplína je vám bližší? Obří slalom nebo slalom?
Mně je to jedno, mám ráda obě. Ve Světovém poháru všichni vědí, že dělám i lyže a taky věděli, když jsem přijela z Evropského poháru a hned jsem závodila na prkně. To je dobrý, říkají mi. To my to máme tak, že jsme specialisti na to nebo na to, zvládáme jenom jedno. Jak ty to děláš?

Řekněte pár slov k ambicím v Soči?
Já nemyslím před závodem na nic, uvidí se až po něm. Každý se může ten den nějak vyspat, top dvacítka je neskutečně vyrovnaná, v závodech jsme nasekané v setinkách. Může se stát malá chybička, která mě vyřadí, takže bych předtím raději nic neříkala. A na lyžích? To se teprve uvidí, jestli se nominuju a pak k tomu přistoupím stejným způsobem.

A co tlak? Ten si po posledních výsledcích nepřipouštíte?
Vzhledem k tomu, že si neuvědomuju, v jaké pozici jsem, nebude to s tlakem žádný problém. Já jsem docela kliďas, nemívám trému, bude to v pohodě a odzávodím si to svoje. To je u mě velká výhoda, psychika na snowboardu hraje velkou roli, ale já to snad zvládám.