Renato Pasini (vlevo) zvítězil ve sprinterském závodě SP v Rybinsku.

Renato Pasini (vlevo) zvítězil ve sprinterském závodě SP v Rybinsku. | foto: AP, ČTK

Při norské neúčasti vládli sprintům Ital Pasini a Finka Muranenová

• 0
Renato Pasini z Itálie a Pirjo Muranenová z Finska - to jsou jména vítězů sprinterského klání Světového poháru v běhu na lyžích, jež se uskutečnil v ruském Rybinsku.

Pasini těžil z neúčasti norských lyžařů včetně vedoucího muže sprinterské klasifikace Oly Vigena Hattestada. Ti se ze závodu odhlásili kvůli dvacetistupňovým mrazům, jež v Rybinsku panují.

Kvalifikaci ovládli domácí závodníci. Zvítězil Anton Gafarov před Nikolajem Morilovem. Třetí v ní doběhl Matti Jylhä z Finska. Do finálové šestice se z tria nejlepších kvalifikanků prosadil pouze Gafarov, který finišoval na třetím místě.

Naopak Renato Pasini od závodu postupoval ze 30., tedy posledního místa. Ve vyřazovacích bězích však už nezaváhal.

Pasini dokázal ve finále jako jediný zareagovat na nástup dalšího z Rusů Alexeje Peťuchova a přespurtovat jej v cílové rovince. I přes zaškobrtnutí v závěrečných metrech proťal cíl jako první, o jednu desetinu před oběma domácími závodníky.

Jednatřicetiletý mistr světa ze sprintu dvojic Pasini dosáhl na svůj druhý triumf v SP, poprvé se radoval před dvěma lety právě Rybinsku.

Mezi ženami se v kvalifikaci nejvíce dařilo polské reprezentantce Justyně Kowalczykové před Magdou Genuinovou z Itálie a domácí Jekatěrinou Čujkovou.

Finálový finiš byl záležitostí dvou Finek a dvou Italek. Nejvíce sil v něm měla někdejší sprinterská mistryně světa Pirjo Muranenová z Finska, jež doběhla před italským duem Arianna Follisová a Magda Genuinová.

Sedmadvacetiletá Muranenová naposledy vyhrála individuální závod ještě pod svým dívčím jménem Manninenová v prosinci roku 2002.

Vedení v průběžném pořadí Světového poháru si udrželi Švýcar Dario Cologna, který ve sprintu nestartoval, a dnes čtvrtá Aino Kaisa Saarinenová z Finska.

Čeští reprezentanti se připravují na domácí světový šampionát, do Ruska proto neodcestovali.

výsledky

Muži:
SP v běhu na lyžích v Rybinsku - sprint volně:
1. Pasini (It.) 2:32,5, 2. Petuchov -0,1, 3. Gafarov (oba Rus.) -0,1, 4. Göring (Něm.) -0,8, 5. Newell (USA) -2,8, 6. Parfenov (Rus.) -3,4.

Průběžné pořadí SP (po 21 z 33 závodů): 1. Cologna (Švýc.) 906, 2. Northug (Nor.) 698, 3. Teichmann (Něm.) 649, 4. Piller Cottrer (It.) 568, 5. Gaillard (Fr.) 501, 6. Di Centa (It.) 499, ...9. Bauer 436, 62. Razým 54, 66. Kožíšek 49, 69. Magál 45, 93. Jakš (všichni ČR) 25.

Ženy:
1. Muranenová (Fin.) 2:54,7, 2. Follisová (It.) -0,6, 3. Genuinová (It.) -1,1, 4. Saarinenová (Fin.) -1,6, 5. Kowalczyková (Pol.) -1,7, 6. Matvejevová (Rus.) -2,1.