Při vichřici na konci října 2017 spadl na větší z novoměstských skokanských...

Při vichřici na konci října 2017 spadl na větší z novoměstských skokanských můstků jeden z poblíž stojících stromů. Na stejném místě leží dodnes, Lesy ČR ho totiž zatím neodklidily. | foto: Michal Remeš, MF DNES

Skokané z Nového Města pilují jen na vozíčku. Můstky čekají na opravu

  • 0
Nejen běžecké lyžování a v posledních letech zejména biatlon, více než stoletou tradici mají v Novém Městě na Moravě také skoky na lyžích. Na můstku ze sněhu a prken na Šibenici se skákalo poprvé už v roce 1912 a vlastně i slavná Zlatá lyže byla původně závodem sdruženým, tedy severská kombinace.

Z řady můstků, které bývaly v různých lokalitách města, nakonec zůstala pouze Šibenice. Jenže i ta má své nejlepší roky už dávno za sebou.

„Rekonstrukci jsme dělali někdy před dvanácti lety,“ prozrazuje sekretář SK Nové Město na Moravě Jan Skřička. „Oprava se řešila převážně z dřevěných prvků. A výdřeva je po těch letech vlivem působení klimatických jevů úplně zničená.“

V naprosto bídném stavu je nyní především větší můstek K53 (s konstrukčním bodem 53 metrů), ovšem o moc lépe na tom není ani jeho o pětadvacet metrů menší „kolega“. „Ve skutečnosti je to takové, že když vejdete na nájezd, místy se propadáte,“ líčí Skřička.

Závody raději zrušili

Ještě v létě se sice na můstcích trénovalo, tradiční říjnové závody však klub raději zrušil. „Nešlo to. Poslat na ně naráz dvacet dětí, to už jsme si netroufli,“ přiznává Jan Hradil, jeden z trenérů novoměstských skokanů a „kombiňáků“. „To by bylo mimo jakoukoli soudnost,“ přidává se Skřička.

Novoměstští závodníci tak v současnosti trénují ve ztížených podmínkách. „Doma jen na suchu. Buď zkoušíme statické odskoky, nebo ty z vozíčku, který jsme si i s kolejničkami vyrobili a teď k němu sháníme matraci,“ přibližuje Hradil. „Podmínky jsou to trochu amatérské, ale za nás kdysi nebývaly jiné. A taky to fungovalo.“

Na druhou stranu, podle Skřičky trávili mladí novoměstští skokané i v minulosti většinu zimy mimo své můstky. Zejména kvůli nedostatku sněhu.

„Není to tak, že bychom neměli kde skákat. Skokánci hodně jezdí po soustředěních a trénincích,“ tvrdí Skřička. „Z našich sportovních skupin jsou tou, která tráví nejvíce času na výjezdech v jiných střediscích,“ dodává.

Nejblíž to v současnosti mají skokani do 160 kilometrů vzdáleného Machova a Lomnice nad Popelkou.

Rekonstrukce bude skromnější

Vedení sportovního klubu už má ovšem plán, jak novoměstský areál zmodernizovat. „Ano, chystá se rekonstrukce,“ potvrzuje Skřička.

Původní záměr byl, pustit se do rozsáhlých oprav za 1,5 milionu korun, jež by zahrnovaly rekonstrukci obou můstků, tedy převážně nájezdů.

„Jenže na to nemáme peníze,“ přiznal předseda SK Nové Město na Moravě Jiří Hamza. „Jestliže roční rozpočet celého klubu je osm milionů korun, nemůžeme vzít jeden a půl milionu a dát je na můstky. Musíme dělat jen to, na co máme.“

Můstky v Novém Městě na Moravě potřebují opravit. Klub proto letos raději zrušil říjnové závody mládeže. Snímek je z roku 2016.

Podle něj se nepodařilo dohodnout ani na spolufinancování ze strany Svazu lyžařů České republiky. A situaci navíc zkomplikovala pozastavená možnost čerpání dotací z fondu ministerstva školství a tělovýchovy.

Přesto se našlo provizorní řešení - klub se v příštím roce pokusí s pomocí města opravit aspoň menší můstek, osmadvacítku. „V pondělí jsme jim schválili dotaci ve výši 160 tisíc korun,“ oznamuje starosta Nového Města Michal Šmarda.

„Odhad je takový, že oprava nájezdu nižšího můstku, kde není tak velká konstrukce a je více zapuštěný v zemi, vyjde na nějakých 260 tisíc korun. S tím, že zbytek dofinancujeme z prostředků klubu,“ doplňuje Skřička.

„Nefungující můstky? Ostuda“

Polovinu aktuálního čtyřčlenného týmu reprezentačních skokanů na lyžích, který závodí ve Světovém poháru, tvoří dva odchovanci Nového Města na Moravě: Viktor Polášek a Vojtěch Štursa.

„Navíc Polášek byl v loňské sezoně juniorským mistrem světa,“ připomíná nedávné úspěchy novoměstský starosta Michal Šmarda. „I to je jeden z důvodů, proč je ostuda, že naše můstky nefungují, jak by měly,“ uvědomuje si.

Místní sportovní klub má ve svých řadách čtrnáctičlennou skupinu dětí, které se skokům na lyžích a severské kombinaci věnují. „Je to hrozně nákladné, co se týče prostředků, jak na kombinézy, tak další vybavení. Takže to pro klub není bez omezení kapacity,“ říká sekretář SK Nové Město na Moravě Jan Skřička.

„Dětí, které se nebojí a mají odvahu skákat na lyžích, ale přibývá,“ těší Šmardu. „Navíc jsou tu dva vynikající trenéři: Rostislav Latzka a Jiří Hradil,“ dodává.

V příštím roce by vedení novoměstského klubu chtělo vybudovat další můstek – K10 – pro nejmenší děti. (rtd, evs)

, ,

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž