Kateřina Smutná (vlevo) a Britta Johanssonová-Norgrenová v cíli dálkového běhu Marcialonga. | foto: AP

Smutná prohrála finiš, obhajoba triumfu na Marcialonze jí těsně unikla

• 10
Kateřina Smutná byla tak blízko obhajobě vítězství ve slavném italském dálkovém běhu Marcialonga. Po sedmdesáti vyčerpávajících kilometrech uháněla česká běžkyně na lyžích v čele závodu žen, cíl měla nadohled, jenže v závěrečných metrech se před ní protáhla švédská rivalka Britta Johanssonová-Norgrenová.

Dvojnásobná vítězka Marcialongy Smutná a Norgrenová spolu jely osamoceny od 25. kilometru a česká běžkyně vedla ještě padesát metrů před cílem, ale nakonec ztratila pět desetin sekundy.

Seriál dálkových běhů Ski Classics pokračuje za týden závodem Cortina-Toblach.

„Jsem strašně spokojená. Ty dva metry samozřejmě mrzí, ale jsem ráda, že jsem zase ukázala, že jsem v top formě. Musím říct, že jsem si v závěrečném stoupání i věřila, přišlo mi, že jsem na tom malinko líp. Přece jen ale nakonec měla o malinko více sil Britta,“ uvedla v tiskové zprávě Smutná, která je v průběžném pořadí Ski Classics druhá.

„Bylo to opravdu těsné, sama jsem byla hrozně unavená. Ale musela jsem to zkusit. S Kateřinou je to vždy těsné, ale doufám, že ještě pár soubojů v téhle sezoně svedeme,“ přála si Norgrenová.

Mezi muži v podobně těsném finiši uspěl Rus Ilja Černousov, jenž závodí za tým Lukáše Bauera. Na cílové pásce předjel Toreho Björsetha Berdala z Norska. Šestnáctý doběhl nejlepší Čech Stanislav Řezáč. Petr Novák nabral manko kvůli zlomené hůlce a obsadil 31. místo.

Momentka ze startu dálkového běhu Marcialonga.
Kateřina Smutná (vlevo) a Britta Johanssonová-Norgrenová ve finiši dálkového...
Ilja Černousov po vítězství v dálkovém běhu Marcialonga.

Trojnásobný olympijský medailista Bauer si v závodu odbyl premiéru a dokončil ho na 49. místě. Z výsledků členů svého týmu měl radost. „Ilja byl dnes naprosto senzační, Katka taky. Rozplývali jsme se už minulý týden, kdy byl Ilja druhý a Katka třetí, teď je to ještě o pořádný kus lepší,“ připomněl šéf týmu výsledky z La Diagonely.

Marcialonga, závod v dálkovém běhu na lyžích

Ski Classics v Predazzu, 70 km klasicky

Muži: 1. Černousov (Rus./Bauer Ski) 2:48:08,7, 2. Berdal (Nor./Koteng) -0,1, 3. Pedersen (Nor./BN Bank) -1,5, ...16. Řezáč (ČR/Silvini Madhus) -56,3, 31. P. Novák (ČR/Vltava Fund Craft) -2:06,1, 42. Sedláček (ČR/Silvini Madhus) -6:21,3.

Průběžné pořadí: 1. Gjerdalen (Nor./Santander) 660, 2. Černousov 570, 3. Pedersen 560, ...22. Řezáč 196, 31. P. Novák 152, 32. Šrail (ČR/Bauer Ski) 150.

Ženy: 1. Johanssonová-Norgrenová (Švéd./Lager 157 Ski) 3:11:48,3, 2. Smutná (ČR/Bauer Ski) -0,5, 3. Korsgrenová (Švéd./Aare) -1:22,5, ...14. Kocumová (ČR/Silvini Madhus) -18:57,8, 20. Kožíšková (ČR) -27:11,5.

Průběžné pořadí: 1. Johanssonová-Norgrenová 850, 2. Smutná 645, 3. Korsgrenová 595, ...16. Bícová (ČR/Vltava Fund Craft) 152, 17. Kocumová 140, 21. Schützová (ČR/Silvini Madshus) 114.