Hannu Manninen

Hannu Manninen ve skokanské části závodu v Oslu. | foto: EPA, ČTK

Manninen uzavřel sezonu desátým triumfem

• 3
Oslo - Finský suverén Světového poháru v severské kombinaci Hannu Manninen zakončil sezonu stylově. Díky tradičně skvělému běhu vybojoval už jistý vítěz seriálu své desáté prvenství a překonal rekord svého krajana Bjarteho Engena Vika z ročníku 1998/99. Ladislav Rygl obsadil v Oslu šestnácté místo.

V konečném pořadí Světového poháru však udržel jedenáctou příčku.

Šestadvacetiletý Manninen se po neúspěchu na mistrovství světa v Oberstodu, kde nezískal jedinou medaili, rychle vrátil do starých kolejí. Na Holmenkollenu byl v sobotu druhý v klasickém závodu a dnešní sprint vyhrál s náskokem sekundy a tří desetin před Norem Magnusem Moanem, kterému tak oplatil den starou porážku.

Třetí stejně jako v sobotu dnes skončil dvojnásobný mistr světa Němec Ronny Ackermann.

Sdruženáři podobně jako minulý týden v Lahti startovali do běhu na 7,5 kilometru v odstupech podle výkonů ve skoku přepočítaných na metry. Rygl tak musel na běžeckém stadionu absolvovat o 600 metrů víc než Rakušan Christoph Bieler, který zaskákal nejlépe.

Českému reprezentantovi patřilo s výkonem 110 metrů průběžné 27. místo, Manninen byl před během jedenáctý.

Na trati však Fin potvrdil své kvality a doběhl si pro 31. triumf v kariéře. Světový pohár vyhrál s náskokem 396 bodů před Ackermannem. Na prémiích finský sdruženář vydělal 168.850 švýcarských franků (asi 3,2 milionu korun), Rygl si připsal na konto 170 tisíc korun.

Kromě Rygla, jehož nejlepším výsledkem v sezoně bylo třetí místo v lednovém sprintu v Seefeldu, nikdo z českých závodníků v SP nebodoval.

Člen Dukly Liberec si zopakoval konečné umístění v poháru z roku 1997. Před vleklými problémy s koleny dokázal v letech 1999 až 2001 vybojovat dvě třetí a jedno šesté místo v celkovém klasifikaci. Od elitní desítky ho letos dělilo 38 bodů.

Výsledky - sprint
1. Manninen (Fin.) 18:04,3, 2. Moan (Nor.) -1,3, 3. Ackermann (Něm.) -5,6, 4. Gottwald -9,6, 5. Bieler (oba Rak.) -24,7, 6. Lodwick (USA) -30,2, 7. Hettich -34,3, 8. Edelmann (oba Něm.) - 40,4, 9. Stecher (Rak.) -53,5, 10. Graesli (Nor.) -1:00,4, ...16. Rygl (ČR) -1:18,0.

Konečné pořadí SP:  1. Manninen 1466 b., 2. Ackermann 1070, 3. Gottwald 677, 4. Lodwick 668, 5. Moan 577, 6. Kircheisen (Něm.) 571, ...11. Rygl 374.