Koukalovi se sprint v Norsku nepovedl

• 3
Oslo - První start po zisku titulu světového šampiona Martinu Koukalovi nevyšel. Při sprintu Světového poháru český běžec na lyžích, který o víkendu na MS triumfoval v maratonu na 50 kilometrů, nepostoupil z kvalifikace. Z vítězství na 1500 metrů dlouhé trati se nakonec na radovali Bente Skariová a Haavard Bjerkeli z Norska. Koukal skončil osmatřicátý, časem o 10,38 vteřiny horším, než Bjerkeli. Ten vítězil i ve čtvrtfinále, semifinále a ve finále o jeho triumfu rozhodla cílová fotografie.

Po příletu do Osla spal Koukal ve středu třináct hodin. Po zisku titulu mistra světa si totiž doma moc neodpočinul. "Bohužel jsem spal i na trati," přiznal běžec. Jel sice dobře technicky, ale pro sprint mu chyběla potřebná jiskra. "Scházela mi výbušnost, dravost a správné nažhavení," dodal.

Na druhém místě nakonec skončil Fin Lauri Pyykönen. Třetí místo obsadil úřadující mistr světa ve sprintu z Val di Fiemme Thobias Fredriksson ze Švédska.

V čele Světového poháru je další švédský běžec Mathias Fredriksson, který skončil ve sprintu na pátém místě. Uzdravená dvojnásobná mistryně světa Skariová nenechala v kvalifikaci nikoho na pochybách o své suverenitě. Vyhrála rozjížďku, čtvrtfinále, semifinále i finále a připsala si letos na konto již dvanácté vítězství včetně závodů na MS. Skariová vede Světový pohár před Estonkou Kristinou Šmigunovou.

Druhé místo ve sprintu obsadila Němka Manuela Henkelová a třetí v pětičlenném finále doběhla Finka Kirsi Välimaaová.

Muži
Finále A:
1. Bjerkeli (Nor.) 3:48,1 min., 2. Pyykönen (Fin.) -0,1, 3. T. Fredriksson (Švéd.) -0,5, 4. Hjelmeset (Nor.), 5. M. Fredriksson (Švéd.) -2,7.
Pořadí: 1. Bjerkeli, 2. Pyykönen, 3. T. Fredriksson, 4. Hjelmeset, 5. M. Fredriksson, 6. Svartedal (Nor.), 7. Klessen (Něm.), 8. Lind (Švéd.), 9, Rönning (Nor.), 10. Ročev (Rus.)... 38. Koukal (ČR) nepostoupil z kvalifikace.
Průběžné pořadí SP: 1. M. Fredriksson 625 bodů, 2. Sommerfeldt 494, 3. Teichmann (oba Něm.) 354, 4. Brink (Švéd.) 341, 5. Hetland (Nor.) 340, 6. Vittoz (Fr.) 326, 7. Bauer (ČR) 317.
Ženy
Finále A:
1. Skariová (Nor.) 4:10,5 min., 2. Henkelová (Něm.) -0,7, 3. Välimaaová -7,5, 4. Venäläinenová (obě Fin.) -8,3, 5. Ohrstigová (Švéd.) -8,3.
Pořadí: 1. Skariová, 2. Henkelová, 3. Välimaaová, 4. Venäläinenová, 5. Ohrstigová, 6. Viljanmaa (Fin.),, 7. Eková (Švéd.), 8. Manninenová (Fin.), 9. Moenová (Nor.), 10. Bauerová (Něm.).
Průběžné pořadí SP: 1. Skariová 1042, 2. Šmigunová (Est.) 742, 3. Paruzziová (It.) 570, 4. Björgenová (Nor.) 508, 5. Sachenbacherová (Něm.) 502, 6. Pedersenová (Nor.) 490.