Klasický sprint ovládli doma Norové

Drammen - Vítězi závodu Světového poháru v běhu na lyžích ve sprintu klasickou technikou se v norském Dramennu stali domácí závodníci Haavard Bjerkeli a Marit Björgenová. Ta si vybojovala celkové vítězství ve Světovém poháru ve sprintu. V závodě na trati v délce 1200 metrů se vůbec nedařilo českému závodníku Martinu Koukalovi, který v kvalifikaci obsadil až 64. místo.

Koukalovi se dosud v klasickém sprintu podařilo dostat mezi postupují pouze dvakrát v kariéře. Nejlépe dopadl předloni ve Stockholmu, kde skončil jedenáctý.

Na divácky atraktivních tratích v ulicích Drammenu kraloval Bjerkeli, který vyhrál kvalifikaci a ve finále zvítězil o sedm desetin před svým krajanem a olympijským vítězem Torem Arnem Hetlandem. Švédskému favoritovi Thobiasi Fredrikssonovi v úvodu finálové jízdy po kolizi se soupeři vypnulo vázání a doběhl s velkou ztrátou čtvrtý.

Přesto dál vede Světový pohár ve sprintu o 21 bodů před Norem Jensem Arnem Svartedalem.  V první desítce bylo pět Švédů, čtyři Norové a desátý Rus Vasilij Ročev.

V čele celkové klasifikace Světového zůstal s náskokem 143 bodů Němec Rene Sommerfeldt, i když dnešní sprint vynechal. Jeho nejbližší pronásledovatel Švéd Mathias Fredriksson totiž obsadil až 32. místo a nebodoval.

Mezi ženami si Björgenová zopakovala prvenství z Trondheimu a díky vítězství v pátém z šesti dosavadních sprintů v sezoně se vyhoupla v průběžném pořadí Světového poháru ze čtvrté na druhou pozici.

Před ní už je pouze Italka Gabriella Paruzziová, která doběhla v Drammenu sedmá. Björgenová ve finále odolala přesile tří finských lyžařek a triumfovala před Virpi Kuitunenovou a Elinou Hietamäkiovou. České běžkyně v Drammenu nestartovaly.

Výsledky - sprint (1200 m klasicky):
Muži:
1. Bjerkeli 2:21,3 min., 2. Hetland (oba Nor.) -0,7, 3. Högberg -3,8, 4. T. Fredriksson -42,2, 5. Brink (všichni Švéd.), 6. Svartedal (Nor.), 7. Lind, 8. Larsson (oba Švéd.), ...64. Koukal (ČR).
Průběžné pořadí SP po 20 závodech: 1. Sommerfeldt (Něm.) 733, 2. M. Fredriksson (Švéd.) 590, 3. Angerer 552, 4. Teichmann (oba Něm.) 494, 5. Veerpalu (Est.) 465, 6. Svartedal 451, ...13. Bauer 331, 43. Koukal 116, 45. Magál 108, 111. Řezáč (všichni ČR) 12.
Ženy: 1. Björgenová (Nor.) 2:45,5, 2. Kuitunenová -0,3, 3. Hietamäkiová -0,8, 4. Saarinenová (všechny Fin.) -3,6, 5. Pedersenová (Nor.), 6. Ohrstigová (Švéd.), 7. Paruzziová (It.), 8. Rennerová (Kan.).
Průběžné pořadí SP po 20 závodech: 1. Paruzziová 954, 2. Björgenová 913, 3. Šmigunová (Est.) 843, 4. Ševčenková (Ukr.) 828, 5. Pedersenová 728, 6. Kuitunenová 698, ...9. Neumannová 489, 70. Rajdlová 18, 85. Balatková (všechny ČR) 6.

Norský běžec na lyžích Haavard Bjerkeli vyhrál v norském Drammenu závod Světového poháru ve sprintu. Vlevo je druhý Tor Arne Hetland z Norska.