Jak skokani na lyžích ´hubnou´ i bez diet

Jakub Janda - Jakub Janda při svém prvním skoku v Engelbergu, kde nakonec obsadil pátou příčku. | foto: Pascal LauenerReuters

31 2007
Praha - Je to drobná změna, která necvičenému oku snadno unikne. Trochu užší "véčko", lyže natočené více na plochy. To je úprava v technice skoku na lyžích pro sezonu 2007–2008, která má skokany donést dál v případě, že jim fouká vítr do zad. Je to opravdu jen maličkost.

Jen pohleďte, jak se skoky změnily proti dávným začátkům na norských karnevalech v 19. století.

Jak pokročily proti prvním olympiádám! Tehdy odvážlivci na lyžích létali vzduchem v předklonu s rukama před sebou – tak trochu jako gymnasté chystající se na salto.

Dnes mají nohy roztažené do tvaru písmene V, hlavu mezi nimi. "Je to takové opačné rogalo," nabízí srovnání někdejší reprezentant František Jež. V dávných dobách a v začátcích klasického stylu sportovci nedrželi diety, obouvali kožené lyžáky a dřevěné "skočky" – třeba dvanáctikilové.

Oblékali svetry, šponovky a kulichy. Neexistovalo dané nájezdové okno, odkud se skokani spouštějí. Kdo chtěl, mohl si na můstku vyjet svou vlastní stopu. Třeba jako olympijský vítěz Jiří Raška v roce 1968 v Grenoblu.

"Skoky se narodily někde na stráni, jejich vývoj pokračoval se změnami můstku. Ale jak začaly být hodně sledované, vstoupila do nich věda. Biomechanika a aerodynamika vývoj ohromně urychlily z pohledu postoje, lyží a kombinéz," míní Jež.

On sám prožil tu největší skokanskou změnu. Přechod na V-styl. "Byl to nejsložitější moment mé kariéry," připouští skokan s vytříbenou technikou, při níž dával lyže vedle těla. Rozložit je na dvě strany do "V" pak byl problém.

PODÍVEJTE SE, JAK SE SKÁKALO DŘÍVE

Ještě než rozhodčí začali novou techniku uznávat, prosazoval se s ní Jiří Malec, bronzový z olympiády v Calgary 1988. Ale sudí jej za ni trestali srážkami.

"Tehdy se véčko považovalo za extrém. Pak ho dlouho moc lidí nepoužívalo. Až v roce 1990 se Švýcar Zünd začal s véčkem dostávat do desítky," popisuje Jež.

Naopak on byl na Turné čtyř můstků v roce 1992 jediným z první pětice, kdo skákal ještě klasicky. "Turné tehdy bylo zlomové. I když někdo tam ještě skákal polovičním véčkem – říkalo se mu háčko. Za dva měsíce se už véčko snažila používat většina, na olympiádě bylo jasné, že je to technika budoucnosti."

Jež i další skokani zvyklí na klasiku se trápili, mnozí proto raději skončili. Dnes už letcům na lyžích podobné drastické změny nehrozí. Volnost v oblékání i technice totiž dávno zmizela, skoky jsou pevně svázány pravidly.

"Striktně omezené jsou i kombinézy, tam už ostatní těžko něčím přechytračíte," míní Jež.

Právě s úpravou pravidel pro kombinézy souvisí i letošní drobná změna. Zmenšení overalů = menší nosná plocha skokana. Lyže natočené naplocho by měly rovnováhu obnovit.

"Je to přirozený vývoj disciplíny," říká David Jiroutek, trenér reprezentačního béčka. "Při klasické éře se skákalo ve svetru, ale přišly kombinézy, lehčí lyže. Pak se skákalo s lyžemi vedle těla, aby se zvedla nosná plocha. Poté se objevilo véčko.

Jezdilo se z vysokých nájezdových rychlostí a skok postupoval dál a dál." Aby závodníci nelétali až nebezpečně daleko, přišla omezení. Například snižování nájezdové rychlosti, omezení propustnosti kombinéz a jejich zmenšení, změna těžiště lyží, ale i hlídání váhy skokanů, aby z nich nebyly "vychrtliny".

"Člověk už se víc odrazit nemůže, na to by potřeboval svaly, ale tím by byl těžší a vzduch by ho méně nesl," popisuje Jiroutek.

Technické podmínky, například lyže, jsou pro všechny podobné, podvody s kombinézami omezeny. "Proto se pracuje s nosností lyží. Rakušané v tunelech poznali, že když dají lyže úplně na plochu, zvýší nosnost, jako by byl člověk o pět kilo lehčí," uvedl Jiroutek.

A tak létají dál i bez diet.

Autoři:

Sport v roce 2019

31. 8. - 15. 9. (Čína)
27. 9. - 6. 10. (Dauhá, Katar)
20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)

Nejčtenější

Karolína Plíšková ovládla po výhře nad Martičovou turnaj v Čeng-čou

Karolína Plíšková v duelu s Elise Mertensovou z Belgie.

VIDEO Česká tenista Karolína Plíšková zdolala ve finále turnaje v Čeng-čou chorvatskou tenistku Petru...

KOMENTÁŘ: Cesta proti hokejovému času. Takhle ne! mělo znít rázněji

Bitka mezi plzeňským Michalem Houdkem a sparťanským Janem Piskáčkem.

Žádná zákopová válka. Žádné opatrné couvání. Naopak! Byla to pozoruhodná podívaná. Klidně mohlo...

MS basketbalistů 2019: zlaté Španělsko, Češi senzačně šestí

Tomáš Satoranský slaví výhru s českými fanoušky.

Mistrovství světa basketbalistů se poprvé v historii konalo v Číně, hostilo ho osm měst. Turnaj...

Slavia válela, i Sparta před derby vyhrála. Boleslav dala šest gólů

Josef Hušbauer ze Slavie (uprostřed) střílí gól v utkání proti Slovácku.

VIDEO Slávističtí fotbalisté vyhráli sedmé z devíti dosavadních utkání nejvyšší soutěže a vedou ji o šest...

Statečný boj na závěr. Basketbalisté podlehli Srbsku, na MS končí šestí

Český basketbalista Ondřej Balvín se snaží prosadit přes Srba Nikolu Milutinova.

VIDEO Peking (Od našeho zpravodaje) Byli poločas od další velké senzace, ale soupeře z absolutní světové špičky nakonec nepřetlačili....

Další z rubriky

Policie našla v horách tělo španělské lyžařky Ochoaové

Bývalá španělská lyžařka Blanca Fernándezová Ochoaová.

Španělská policie objevila tělo lyžařky Blanky Fernándezové Ochoaové, jež byla 12 dnů nezvěstná....

Zemřel vynálezce snowboardu, chtěl jím původně jen zabavit dcery

Sherman Poppen

V 89 letech zemřel ve Spojených státech amerických vynálezce snowboardu Sherman Poppen. Sportovní...

Světový pohár vrcholí. Ve Frenštátě se rozhodne o nejlepší skokance léta

Český sdruženář Miroslav Dvořák během tréninku na MS v Seefeldu

Kontinentální pohár mužů a finále Světového poháru žen ve skocích na lyžích hostí o víkendu...

Najdete na iDNES.cz