Čeští biatlonisté stíhali úspěšně

A n t e r s e l v a - Čtyři čeští biatlonisté bodovali v dnešním stíhacím závodu Světového poháru v italské Anterselvě na 12,5 kilometru. Zdeněk Vítek i přes šest chyb na střelnici skončil osmý, jedenáctý do cíle dorazil Ivan Masařík, hned za ním Petr Garabík a Roman Dostál uzavíral patnáctku. Vyhrál Raphael Poirée z Francie, který uhájil první místo po pátečním běhu na desetikilometrové trati a zvýšil svůj náskok v čele hodnocení SP. Druhé místo vybojoval se ztrátou třinácti sekund Nor Ole Einar Björndalen před krajanem Frodem Andresenem.

Třiadvacetiletý Vítek vyběhl na trať podle času z desítky jedenadvacátý, ale po prvním střelecké položce vleže a jednom trestném okruhu se dostal o dvě místa výše následován Garabíkem, který startoval ze 34. místa. Česká dvojice od té doby běžela spolu.

Vítek sice vstoje pokaždé dvakrát minul, ale Garabíka dokázal zase dojet a v závěrečných dvou kilometrech se vyšvihl na konečné osmé místo. V celkovém pořadí je Vítek po čtyřech závodech šestý.

Masařík vyběhl třicátý čtvrtý a ve finiši těsně prohrál se Slovincem Janezem Ozboltem, svěřencem českého trenéra Tomáše Kosa, boj o desáté místo. Závod se povedl Dostálovi, který se ze šedesáti biatlonistů vydal na trať třetí od konce. Všech dvacet terčů ale bezpečně skolil, a proto si polepšil o 42 míst.

"Pustili jsme na trať čtyři čerty," komentoval šéftrenér Pavel Levora výkon biatlonistů. "Povedl se nám znovu super výsledek, všichni se posunuli dopředu a bodovali. Nejlépe jel Dostál a Vítkovo osmé místo je vynikající. Kluci se prosazují
především běžecky, ale rovněž solidně střílí," dodal Levora.

Švédka Magdalena Forsbergová vyhrála stíhací závod biatlonistek na deset kilometrů. V  Anterselvě se z dvaceti ran mýlila jednou a na první místo se dostala ze šestého po čtvrtečním sprintu. Druhou pozici vybojovala Corine Niogretová z Francie a třetí skončila ukrajinská závodnice Olena Zubrilovová, která se udržela v čele průběžného pořadí SP.

Česká biatlonistka Jitka Pešinová si oproti stíhačce polepšila o dvě místa, skončila šestadvacátá a podruhé v řadě bodovala. O osmnáct míst se posunula Irena Česneková-Novotná a za třicáté místo si na konto připsala jeden světový bod.

Muži - 12,5 km
1. Poirée (Fr.) 36:14,6 min. (3 trestné okruhy), 2. Björndalen - 13,2 s. (5), 3. Andresen (oba Nor.) -46,1 (6), 4. Rostovcev -1:10,4 (1), 5. Rožkov (oba Rus.) -1:20,7 (2), 6. Deryzemlja (Ukr.) - 1:21,4 (1), 7. Gross (Něm.) -1:23,1 (2), 8. Vítek (ČR) -1:43,0 (6), 9. Sašurin (Běl.) 1:50,1 (4), 10. Ozbolt (Slovin.) -1:52,0 (0), 11. Masařík -1:52,1 (2), 12. Garabík - 1:56,6 (2), 15. Dostál (všichni ČR) -2:19,9 (0).

Průběžné pořadí SP (po 4 závodech): 1. Poirée 183, 2. Björndalen 139, 3. Rostovcev 136, 4. Andresen 128, 5. Gross 120, 6. Vítek 116, ...16. Masařík 52, 19. Garabík 50, 28. Dostál 26, 35. Holubec 19.

Ženy - 10 km

1. Forsbergová (Švéd.) 36:10,2 min. (1), 2. Niogretová (Fr.) -10,5 s. (1), 3. Zubrilovová (Ukr.) -20,0 (1), 4. Dislová (Něm.) -27,9 (2), 5. Skjelbreidová (Nor.) -33,6 (2), 6. Istadová (Nor.) -37,5 (5), 7. Wilhelmová (Něm.) -50,7 (3), 8. Heymannová- Burletová (Fr.) -1:02,9 (1), 9. Henkelová (Něm.) -1:04,8 (1), 10. Pylevová (Rus.) -1:25,9 (3), ... 26. Pešinová -3:51,8 (4), 30. Česneková-Novotná (obě ČR) -4:26,1 (3).

Průběžné pořadí SP (po 4 závodech): 1. Zubrilovová 162, 2. Niogretová 160, 3. Forsbergová 127, 4. Dislová 116, 5. Pylevová 112, 6. Glagowová (Něm.) 95... 44. Pešinová obě 8, 49. Dufková 3, 52. Česneková-Novotná 1.

Francouzský biatlonista Raphael Poirée udržel ve stíhacím závodě na 12,5 km náskok, který si vybudoval předchozí den ve sprintu.