Mistrovství světa v klasickém lyžování Aino Kaisa Saarinenová (vlevo) a Virpi Kuitunenová. | foto: ČTK

České lyžařky skončily ve sprintu desáté, Razým a Jakš nepostoupili

• 28
Lyžařky Kamila Rajdlová a Ivana Janečková obsadily na mistrovství světa v Liberci ve finále týmového sprintu desáté místo. Zlato získaly finské reprezentantky Aino Kaisa Saarinenová a Virpi Kuitunenová. Duo Aleš Razým - Martin Jakš kvalifikaci týmového sprintu klasickou technikou nezvládlo. Čeští mladíci skončili ve své jízdě na nepostupové šesté pozici.

Česká dvojice ve finálové jízdě zaostávala už od začátku a její ztráta na čelo se postupně zvětšovala. Za finskými vítězkami dojela o necelé dvě minuty později. Už jen účast ve finále je však úspěchem: domácí reprezentantky původně neměly ve sprintu dvojic ani startovat. Nakonec se postaraly o první českou finálovou účast v krátké historii této disciplíny na mistrovství světa.

Finské vítězky si počínaly suverénně: Kuitunenová od startu unikala poli závodnic a stupňovala tempo. Stříbro získaly v závodě na 1,3 kilometru klasickou technikou Švédky a třetí skončily Italky.

závody jsme sledovali on-line

Závod ve sprintu dvojic na mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci vyhrála norská dvojice Johan Kjölstad a Ola Vigen Hattestad před Němci Tobiasem Angererem a Axelem Teichmannem. Třetí místo obsadilo finské duo Ville Nousiainen - Sami Jauhojärvi. České duo Martin Jakš s Alešem Razýmem vypadlo už v kvalifikaci.

Vyrovnaný závod se rozhodoval až v závěrečných stovkách metrů. Nejvíce sil si do nich pošetřil úterní mistr světa z individuálního sprintu Ola Vigen Hattestad. Těsný souboj mezi Němcem Teichmannem a Finem Jauhojärvim rozhodla až cílová fotografie - ke spokojenosti prvního jmenovaného.

Výsledky

Ženy (6x1,3 km klasicky): 1. Finsko (Saarinenová, Kuitunenová) 19:43,7, 2. Švédsko (Olssonová, Anderssonová) -20,0, 3. Itálie (Longaová, Follisová) -23,8, 4. Japonsko -25,2, 5. Norsko -47,7, 6. Kanada -1:03,6, 7. Německo -1:08,0, 8. Kazachstán -1:09,1, 9. Rusko -1:39,7, 10. Česko (Janečková, Rajdlová) -1:54,2.

Muži (6x1,6 km klasicky): 1. Norsko (Kjölstad, Hattestad) 22:48,5, 2. Německo (Angerer, Teichmann) -0,5, 3. Finsko (Nousiainen, Jauhojärvi) -0,5, 4. Rusko -2,2, 5. Francie -3,0, 6. Švédsko -4,3, 7. Kazachstán -5,8, 8. Estonsko -8,7, 9. Kanada -9,7, 10. Japonsko -10,3, ...12. Česko (Jakš, Razým) vypadlo v kvalifikaci.

Kvalifikace

Dvojice českých reprezentantů obhajovala bronzové medaile, které na minulém šampionátu v Sapporu získali Dušan Kožíšek s Milanem Šperlem. Na nejlepší však  Češi nestačili už od úvodu kvalifikační jízdy.

Podíl na českém výsledku měl i brzký pád, který potkal Martina Jakše po kolizi s Polákem Maciejem Kreczmerem. "Přišlápl mi tam hůlku, ztratil jsem rovnováhu, a když jsem se chtěl opřít hůlkou, tak se mi zabořila do půlky do sněhu. Od té doby jsem se trápil," řekl Jakš.

Martin Jakš

Stíhací jízda byla marná, Jakš i Razým na soupeře postupně ztráceli. V cíli zaostali o 42,6 vteřiny za Finskem, vítězem jejich kvalifikační jízdy.

České muže překvapivě zastoupilo duo Kamila Rajdlová a Ivana Janečková. Domácí reprezentantky se své rozjížďce nabraly velkou ztrátu na vítězné Finky i druhé Italky, držely se ale dohled německého a švédského dua. V cíli jim patřilo páté místo, ze kterého postoupily časem.

Výsledky

Ženy 6x1,3 km klasicky): 1. Finsko (Saarinenová, Kuitunenová) 19:45,1, 2. Norsko (Jacobsenová, Östbergová) -5,1, 3. Itálie (Longaová, Follisová) -6,9, ... 10. Česko (Janečková, Rajdlová) -21,5.

Muži (6x1,6km klasicky): 1. Norsko (Kjölstad, Hattestad) 21:59,0, 2. Rusko (Parfenov, Kirjukov) -0,7, 3. Japonsko (Honda, Onda) -0,7, ... 15. ČR (Jakš, Razým) -47,1.