Šárka Záhrobská slaví své první vítězství v závodě Světového poháru v Aspenu | foto: Reuters

Brilantní Záhrobská! Dočkala se první výhry ve slalomu Světového poháru

• 81
Báječné! Šárka Záhrobská se v americkém Aspenu dočkala premiérového triumfu ve slalomu Světového poháru. Česká lyžařka vedla už po prvním kole a ve finálovém partu se spustila po těžkém a zledovatělém svahu jako poslední. Brilantně se propletla lesem branek a do cíle dorazila s náskokem 23 setin před druhou v pořadí Nicole Hospovou z Rakouska.

Úřadující mistryně světa na první vítězství ve Světovém poháru čekala dlouho, dosud byla třikrát druhá a dvakrát třetí. Zároveň v elitním seriálu alpského lyžování získala historicky první triumf pro Českou republiku.

Třiadvacetiletá Záhrobská položila za silného větru na zledovatělé sjezdovce základ vítězství už v prvním kole, které vyhrála. Tehdy se ze závodu poroučely třeba Slovenka Zuzulová nebo Švédka Borssenová. V druhé jízdě za snížené viditelnosti nenechala nic náhodě a druhým nejrychlejším časem si své první místo udržela.

"Byl to hodně těžký závod, na těžké trati. Dole byla horší viditelnost, hodně tam foukal vítr a nahoře sněžilo a bylo to hodně ledové," uvedla pro televizní stanici Eurosport Záhrobská, kterou potěšilo, že svého životního výsledku v SP dosáhla právě v coloradském Aspenu. "Je tu totiž hodně náročná trať, na slalom i obří slalom," dodala.

Vítězové závodů SP v alpském lyžování

Jana Gantnerová-Šoltýsová
První československá vítězka závodu SP – 17. 12. 1980 vyhrála sjezd v Altenmarktu. Slovenka.

Olga Charvátová
První vítězka závodu SP z Česka. Vyhrála 21. 1. 1983 kombinaci ve Schrunsu, poté jednorázový závod – 4. 2. 1986 v Pianvacallu ovládla slalom.

Šárka Záhrobská
V Aare 2007 získala titul mistryně světa ve slalomu, v neděli v Aspenu oslavila i svůj první pohárový triumf. Jako první sjezdař v historii samostatného Česka.

Z pocitu, že měla první vítězství nadosah, se před druhou jízdou nerozklepala. "Tu situaci, že jsem jela poslední v druhém kole, jsem zažila už loni na mistrovství světa v Aare, což mi nyní pomohlo," připomněla nejlepší česká lyžařka svůj triumf na šampionátu.

Třetí už s velkým odstupem 97 setin sekundy skončila Finka Tanja Poutiainenová, jež si upevnila své celkové vedení v seriálu. Druhá česká lyžařka Eva Kurfürstová nebodovala, vypadla v prvním kole.

Jde o vyplněný sen rodinného klanu Záhrobských. Vždyť už před osmi lety její otec pod sjezdovkou při premiéře ve velkém kolotoči říkal: "Tady máte budoucí vítězku závodu Světového poháru." Nemýlil se.

V cíli se Záhrobská usmála, přijala gratulace od soupeřek. "Je tak hezké vědět, že trénink a naše dřina a práce vedly až sem," říkala s úsměvem. V tuto chvíli je pátou ženou pořadí Světového poháru sjezdařek, mezi slalomářkami je třetí. Její jméno se skví v titulcích světových novin.

Přitom v minulé sezoně zrovna neválela tak, jak se od světové šampionky čekalo, nesbírala vavříny, protože rozšiřovala záběr disciplín. Ani nynější sezonu nezačala oslnivě, v obřím slalomu v Söldenu nepostoupila do druhého kola, ve slalomu v Levi dojela devátá. Ovšem v Aspenu zazářila.

A rodina Záhrobských má další sen. "Chceme sbírat hodně bodů ve slalomu, dělat body v obřáku a přidat super-G a superkombinaci. Náš cíl je dotáhnout to k tisíci bodů," říkal otec a trenér Petr Záhrobský na jaře. "Je to reálné už v příštím roce." Dosáhne i na tuhle metu?

Výsledky - slalom:

1. Záhrobská (ČR) 1:39,32 (48,92+50,40), 2. Hospová (Rak.) 1:39,55 (49,52+50,03), 3. Poutiainenová (Fin.) 1:40,29 (49,64+50,65), 4. Vonnová (USA) 1:40,73 (49,87+50,86), 5. Zettelová (Rak.) 1:40,75 (49,02+51,73), 6. Rieschová (Něm.) 1:41,04 (49,36+51,68), 7. Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) 1:41,20 (49,65+51,55), 8. Bonjourová (Švýc.) 1:41,56 (50,73+50,83), 9. Mölggová (It.) 1:41,68 (49,69+51,99), 10. Kirchgasserová (Rak.) 1:42,19 (50,67+51,52), ...Kurfürstová (ČR) nedokončila 1. kolo.