Akrobatka Sudová zajela v poháru životní závod

Madona di Campiglio - Česká akrobatická lyžařka Nikola Sudová skončila na pátém místě v závodu Světového poháru v jízdě v boulích v italské Madonně di Campiglio. Tak dobře se jí ještě v poháru nikdy nevedlo a díky tomu se po dvou závodech dostala na průběžnou šestou příčku. Závod vyhrála Kanaďanka Jennifer Heilová, mezi muži uspěl Fin Janne Lahtela.

Dosavadním maximem Sudové, sedmé z letošního mistrovství světa, bylo ve SP šesté místo z paralelní jízdy v boulích z amerického Whistleru loni v lednu, čtyřikrát pak dojela devátá.

"Mám z toho obrovskou radost. Obě jízdy byly skvělé, ale přesto je to překvapení," řekla Sudová. Potěšilo jí, že zajela v kvalifikaci druhý nejrychlejší čas. "To byl náš velký cíl pro sezonu a jsem ráda, že se to začíná dařit," uvedla.

V kvalifikaci startovala Sudová jako druhá a postoupila z desátého místa. "Jela jsem výborně a díky tomu se pak dostala do finále, protože rozhodčí nasadili vysoký body i za horší jízdy," řekla Sudová.

Ve finále proklouzla boulemi čistě a na prvním skoku se jí podařila helikoptéra s roznožkou, na druhém můstku udělala helikoptéru se zánožkou a roznožkou a skončila pátá.

Na malou oslavu, protože v sobotu je druhý závod, si připila červeným italským vínem. "Nechala jsem si poradit od vrchního. Pak jsem chtěla zmrzlinu s čokoládovou polevou, ale on přišel že není, tak jsem si dala jen ovocný salát," prozradila Sudová. Za páté místo získala po zdanění necelých 350 eur (asi 11 tisíc korun).

V celkovém pořadí vede po dvou závodech Heilová, Sudová je ziskem 71 bodů šestá. V prvním závodu sezony ve finském středisku Ruka dojela jednadvacetiletá závodnice Dukly Liberec desátá.

Mladší sestra Sudové, Šárka, skončila při své premiéře ve Světovém poháru třiatřicátá, Josef Taus byl padesátý.

Výsledky
Muži:
1. Lahtela 28,01 b., 2. Ronkainen (oba Fin.) 26,50, 3. Dawson 26,13, 4. Cabral 26,08, 5. Roberts 25,15, 6. Bloom (všichni USA) 25,02, ...50. Taus (ČR) 17,82.
Pořadí SP (po dvou závodech): 1. Lahtela 200 b., 2. Ronkainen 140, 3. Bloom 120.

Ženy: 1. Heilová (Kan.) 24,91, 2. Bahrkeová (USA) 24,71, 3. Marblerová (Rak.) 24,70, 4. Traaová (Nor.) 24,36, 5. N. Sudová (ČR) 23,90, 6. Vogtliová (USA) 23,88 , ...33. Š. Sudová (ČR) 14,11.
Pořadí SP (po dvou závodech): 1. Heilová 180 b., 2. Traaová 150, 3. Bahrkeová 124, ...6. Sudová 71.