Nový šéf házené: Jícha mi může volat kdykoli a rád bych MS se Slováky

Aleš Pospíšil po svém zvolení prezidentem Českého svazu házené v televizním rozhovoru. | foto: ČTK

30 2013
Po dvanácti letech má česká házená novou hlavu. "Mám velkou radost, ale taky cítím obrovský závazek. Čeká nás spousta práce," říká Aleš Pospíšil - bývalý házenkář, novinář a diplomat byl zvolen v sobotu jako následovník Jaroslava Chvalného.

"Náš házenkářský vlak nejede špatným směrem, ale je třeba jet o poznání rychleji a moderněji jej vybavit," pomáhá si Pospíšil metaforou. "Musíme být dynamičtější, přesvědčivější. A umět házenou víc prodat."

Kdy jste se rozhodl kandidovat?
Je to skoro přesně na den rok. Půlku života jsem prožil s házenou, chtěl jsem být slavný olympionik a vozit medaile, to se bohužel nepodařilo. Zhruba ve 22 letech jsem si řekl, že se můj život bude ubírat trochu jiným směrem, odjel jsem studovat do USA a potom jsem budoval kariéru v diplomacii a mezinárodních vztazích.

Co vás přesvědčilo k návratu?
Měl jsem obrovské štěstí, že jsem se jako čerstvý čtyřicátník potkal s řadou kamarádů z házené. Ti mě spolu s osobnostmi, k nimž jsme tehdy společně vzhlíželi, trochu popíchli a požádali mě, jestli bych to, co jsem se v životě naučil, použil ku prospěchu házené. Tak jsme si řekli: Půjdeme do toho.

Víte přesně, do čeho jdete?
Nemůžu říct, že dnes znám stav házené úplně od sklepa po půdu, ale obrázek už jsem si udělal. Poslední rok házenou žiju a něco o ní vím.

Kdo je nový šéf Aleš Pospíšil

Jako házenkářský brankář má za sebou starty za juniorskou reprezentaci, ligu chytal za Bohemians Praha. Poté pracoval jako novinář a diplomat, byl generálním konzulem v New Yorku. V Praze dnes vede pobočku britské globální společnosti, je ženatý a má jednoho syna.

Jaký největší úkol vidíte?
Mládež, mládež, mládež, to je na prvním místě. Musíme získat mladé kluky a holky a zvýšit členskou základnu, v uplynulých letech bohužel stagnuje. Máme teď úspěchy na nejvyšší úrovni, ale musíme uvažovat v intencích, abychom stejné osobnosti a hvězdy měli za deset, patnáct, dvacet let.

Co další cíle?
Jednou z priorit je být aktivnější na poli házenkářské diplomacie, lobbingu. Směrem dovnitř k politické reprezentaci - musíme ji umět vzít za slovo a vyvíjet rozumný, přátelský tlak, aby pro sport dělala, jen co je možné. Směrem ven pak musíme více komunikovat s mezinárodními házenkářskými strukturami.

A to, že chcete házenou více a lépe prodávat?
Musíme mít silnější PR i marketing. Máte-li kvalitní marketing, přitáhnete více sponzorů a čím více sponzorů, tím více finančních prostředků. Ekonomické zdraví svazu musí mít každý předseda na paměti.

Dá se říct, že pro vás existuje něco jako hlavní problém?
Měl-li bych zmínit jediný, je to komunikace. Ne všechno se podařilo a kde se nekomunikuje, vznikají problémy. Ty mohou vést k tomu, že veřejnost je uváděna trošičku do rozpaků.

Jistě tím narážíte na spory Filipa Jíchy s minulým vedením svazu, které se nedávno řešily veřejně. Co chcete dělat, aby se neopakovaly?
S Filipem se sejdeme v nejbližších dnech. Budu mluvit s ním i s dalšími výraznými osobnosti, ať je to Dan Kubeš, Petr Štochl, David Juříček, Karel Nocar nebo Honza Filip. Ale mluvit chci hlavně o budoucnosti. S Filipem se chci bavit určitě i o formách naší interní komunikace a o tom, co je zapotřebí, aby on i celý nároďák cítili stoprocentní komfort. Aby se mohli soustředit jen na dění na hřišti.

Aleš Pospíšil, nový prezident Českého svazu házené.

Na což si Jícha, ač vedení svazu některé jeho výtky odmítalo, stěžoval. Plus na nedostatečnou komunikaci.
Filip se mnou bude moci komunikovat dnem i nocí, má můj mobil a kdykoli zavolá, tak si ho poslechnu. Totéž budu čekat já od něho. Budeme dělat maximum, abychom se vyhnuli problémům, které by mohly být medializovány.

Mimochodem, Jícha vám už před volbou vyjádřil podporu. Potěšila vás?
Určitě. Podpora lidí, ke kterým vzhlíží celý házenkářský svět, je vždycky posilující. Myslím, že naše představa o budoucnosti české házené je totožná. Teď si to musíme odpracovat. V kanceláři i na hřišti.

Pojďme k dalším záležitostem. Co chystáte hned po svém zvolení?
Zvážíme užší spolupráci se Slováky. Je výhoda, že jejich prezidenta Jardu Holešu dobře znám už z žákovských dob. Chceme naše přátelství maximalizovat ku prospěchu házené. Můžeme začít diskuzi, zda by bylo dobré pořádat společně mistrovství světa, v našem případě v roce 2019. Je to sice daleko, ale třeba Francouzi už ke svému MS 2017 mají kampaň v plném proudu. Nelze dále otálet.

Kdy chcete začít?
Zavolám mu ještě dnes (v sobotu). Začneme se taky bavit tom, aby měla společná ženská WHIL rostoucí úroveň. Či o Československém poháru, který by mohl být nadstavbou nejvyšší mužské soutěže nebo o řadě společných marketingových akcí, budu chtít zřídit československou síň slávy.

O lednovém Euru

"Máme fantastickou skupinu a budeme hrát proti domácím Dánům v jedné z nejhezčích hal světa. To musíme prodat po všech směrech."

Ke konci června vyprší smlouva koučům mužské reprezentace Haberovi s Hudečkem. Jak to budete řešit?
Také jim chci volat co nejdříve. Nejprve jim ještě jednou moc poděkuju za postup, skončit první před Černou Horou a Německem je fenomenální. Pak se zeptám na jejich analýzu současné situace a na to, jak vidí svoji budoucnost. Poté budeme rychle muset udělat dohodu, léto uteče jako voda a na lednové Euro v Dánsku musíme myslet už teď.

Na první pohled se nabízí, aby po úspěšné kvalifikaci pokračovali, ne?
Zeptám se jich, logiku v tom pochopitelně vidím. Ale nejprve budu chtít všechno důkladně analyzovat. Potom si můžeme plácnout a podepsat papír.

Váš předchůdce vedl házenou při zaměstnání, ve volném čase. I vy?
Je to tak. Jsem ředitelem pražské pobočky britské konzultační společnosti. To je moje hlavní pracovní povinnost, pak tady máme dlouhé večery a víkendy pro házenou. Jediný, kdo se trošičku mračí, je tak nyní moje žena, která už mě asi neuvidí vůbec.

Nejčtenější

Přestřelku vyhráli City, ale dál jde Tottenham. Postupuje i Liverpool

Hung-min Son (Tottenham) během oslavy gólu, který vstřelil Manchesteru City

VIDEO Středeční program Ligy mistrů nabídl dvanáct branek. Fotbalisté Manchesteru City sice doma zvítězil...

Už vím, zda se k biatlonu vrátím, prozradila Koukalová

Gabriela Koukalová na besedě v brněnském Sono Centrum

VIDEO Biatlonová mistryně světa Gabriela Koukalová po čase opět vystoupila na veřejnosti. V Brně na...

Trpišovský: Hrdost cítím, ale teď jsem zklamaný. První půli beru na sebe

Slávistický trenér Jindřich Trpišovský během čtvrtfinálové odvety Evropské ligy...

Londýn (od našeho zpravodaje) Kdekdo by byl na jeho místě spokojený. Trápit Chelsea na jejím hřišti? Zdramatizovat ztracený zápas...

Zdrcení Piráti. Podepsali jsme si ortel. Padáme, vědí v Chomutově

Zatímco chomutovský Petr Koblasa smutní, hokejisté Pardubic slaví setrvání v...

Hokejové extralize v Chomutově zvoní hrana. Po úterním domácím krachu 5:7 s Pardubicemi se udržení...

Kupte Ševčíka, psali fandové Chelsea. Měl jsem štěstí, tvrdil slávista

Slávista Petr Ševčík se raduje, právě vstřelil gól na Chelsea v odvetě...

VIDEO Londýn (Od našeho zpravodaje) Před zápasem jeho jméno v Anglii sotva někomu něco řeklo. Zato po něm? Petr Ševčík, záložník...

Další z rubriky

Mostecké házenkářky mají stříbro a ladí formu na české play off

Mostecká Veronika Dvořáková se pokouší uvolnit, brání ji Magda Kašpárková z...

Házenkářky Mostu už mají jisté interligové stříbro. V předposledním kole základní části zdolaly...

Play out nebude formalita, tuší kouč házenkářek Olomouce

Magda Kašpárková z Olomouce se natahuje po míči v utkání interligy se Šal’ou.

Místa v play off už byla rozdaná a na olomoucké házenkářky letos nezbylo, přesto hrály v posledním...

Most slavil stříbro demolicí Písku, Poruba zůstala před Slavií

Mostecké házenkářky proměňují sedmičku v duelu se Slavií.

Házenkářky Baníku Most se rozloučily se základní částí interligy vysokým vítězstvím 30:15 nad...

Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?
Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?

Očkování absolvují malé děti v prvních letech života hned několikrát. Zpočátku si to ani neuvědomují, později už mohou mít „vypěstovaný“ strach z toho, že to bude bolet. Nervozita rodičů jim nepřidává. Jak bychom měli své dítě připravit na očkování, aby se nebálo a zvládlo tuto povinnou (a nemilou) událost co nejlépe?

Najdete na iDNES.cz