Házenkáři Prešova vyhráli základní část extraligy - ilustrační foto.

Házenkáři Prešova vyhráli základní část extraligy - ilustrační foto. | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Prešov obhájil triumf v základní části extraligy házenkářů, Zubří nestačilo

• 1
Vítězství v základní části extraligy házenkářů obhájil Prešov. Ve šlágru 26. kola rozdrtili hosté v české soutěži v domácím prostředí Zubří 38:21 a v čele tabulky už nemohou být předstiženi.

Házenkáři Prešova od počátku nejlepší český celek drtili a hosté si už v 10. minutě za stavu 2:8 museli vzít oddychový čas.

Ani to nepomohlo rozjetého soupeře zastavit. Trojice Mažár, Fuňak, Pekár nakonec nastřílela dohromady více branek než celý tým Zubří dohromady a rozdíl ve skóre narostl až na 17 gólů.

V extralize je prakticky rozhodnuto o složení čtvrtfinálových dvojic. Účast ve vyřazovacích bojích si s vysokou pravděpodobností zajistila Plzeň nedělním vítězstvím 32:24 v Kopřivnici. Teoreticky ji ještě mohou vystrnadit z postupové pozice Hustopeče, to by ale musely způsobit senzaci v jednom ze dvou odložených utkání, která do konce základní části zbývají sehrát nejlepšímu týmu soutěže Prešovu.

Pokud k překvapení nedojde, bude Plzeň v play off soupeřem Zubří. Další dvojice tvoří Dukla Praha - Kopřivnice, Karviná - Jičín a Hranice - Lovosice.

Plzni šlo v Kopřivnici o všechno, protože má s Hustopečemi horší bilanci ze vzájemných zápasů, takže se potřebovala v boji na dálku od soupeře bodově odpoutat. Ještě deset minut před koncem se schylovalo k dramatickému závěru, pak ale hosté předvedli sedmibrankovou šňůru.

Karviná zvládla generálku na čtvrtfinálovou sérii s Jičínem i bez čtyř zraněných hráčů základní sestavy. Příležitost dostali junioři a hosté s nimi v prvním poločasu drželi krok. Po změně stran ale Jičínští odpadli fyzicky a prohráli 20:35. Naprosto stejným výsledkem, ale ve prospěch favorizovaných hostů, skončil i zápas Dukly Praha v Bystřici pod Hostýnem.

Lovosice si výhrou 33:29 ve Frýdku-Místku pojistily páté místo před Jičínem a vzhledem k dvoubodovému náskoku a lepší vzájemné bilanci už nemusejí ani čekat na výsledek dohrávky svého pronásledovatele v Prešově. Tam se bude hrát poslední zápas základní části 22. března, o den dříve nastoupí na hřišti slovenského favorita Hustopeče.

26. kolo:

Prešov - Zubří 38:21 (19:9)
Nejvíce branek:
Mažár 9, Fuňak 8, Pekár 7 - Kichner, J. Hrstka a Říha po 4. Rozhodčí: Brunovský, Čanda. Sedmimetrové hody: 5/1 - 2/1. Vyloučení: 7:6. Diváci: 1200.

Kopřivnice - Plzeň 24:32 (15:17)
Hladký 7/3, Kovalák, Opálka 4/3, Perspl 4 - Bečvář, Šik, Vinkelhofer po 7. Rozhodčí: Martiník, Novotný. Sedmimetrové hody: 8/6 - 4/4. Vyloučení: 5:6. Diváci: 300.

Bystřice pod Hostýnem - Dukla Praha 20:35 (8:18)
Marek Vacula a Šíra po 5, Dobeš 3 - Stehlík 12, Weigner, Chroustovský, Vraný a Kastner po 4, Rams 4/1. Rozhodčí: Horáček, Novotný. Sedmimetrové hody: 1/1 - 1/1. Vyloučení: 4:4. Diváci: 360.

Frýdek-Místek - Lovosice 29:33 (16:18)
Kolmajer 8/2, Michal Vacula 6, Dyba a Rejda po 4 - Miler 10, Kratochvíl 5, Vaněk 4. Rozhodčí: Bauer, Tvrdoň. Sedmimetrové hody: 3/2 - 1/1. Vyloučení: 5:6. Diváci: 424.

Karviná - Jičín 35:20 (13:10)
Vančo 6, Petrovský 5/2, Požárek a Kavka po 5 - Vtípil 6/1, Brykner 3. Rozhodčí: Nesvadba, Simu. Sedmimetrové hody: 3/2 - 3/1. Vyloučení: 3:6. Diváci: 920.