Na světový trůn dosedly Francouzky

Záhřeb - Házenkářky Francie jsou poprvé v historii mistryněmi světa! Ve finále v pořadí XVI. šampionátu porazily Maďarsko až po prodloužení 32:29, když v normální hrací době skončil duel 28:28. Bronzové medaile si domů odvážejí Korejky, které v zápase o 3. místo přehrály výběr Ukrajiny 31:29.

Finále: FRANCIE - MAĎARSKO 32:29 po prodl. (8:11, 28:28)

Mezi devíti tisíci diváky sledujícími finálový boj měli výraznou převahu ti maďarští, kterých do chorvatské metropole dorazilo na sedm tisíc. Zpočátku měli důvod k radosti, nervozně hrající Francouzky zaostávaly po všech stránkách a v desáté minutě prohrávaly 3:6.

Kouč Olivier Krumbholz se snažil zastavit maďarskou lavinu taktickým oddechovým časem, ale zdálo, že to nebude nic platné. V 18. minutě vedly Maďarky 8:4 a jejich gólmanka Palingerová čarovala. Jen v prvním poločase zlikvidovala tři sedmičky.

Ani první desetiminutovka druhého dějství nesignalizovala zásadní zvrat. Svěřenky trenéra Mocsaie vedly 17:12 a v podvědomí možná už začaly přemýšlet o mistrovských oslavách.

Tím spíš, že ve 47. minutě přišla Francie o potřetí vyloučenou oporu Wendlingovou a jejich soupeřky v tu dobu vedly 20:15. Sedm minut před koncem dokonce svítil na tabuli stav 25:18 pro Maďarsko.

Jenže pak nastala na záhřebské palubovce dokonalá francouzská revoluce zakončená historicky prvním titulem mistryň světa. Riskantní presink dokonale rozvrátil maďarskou pohodu a náskok se rychle tenčil.
 
Tři a půl minuty před koncem - 26:23
Dvě minuty před koncem - 28:25
Minuta, deset vteřin - 28:26
Minuta - 28:27
 
Třicet vteřin před koncem mají Maďarky míč ve své moci, jenže o něj přicházejí. Do protiútoku se řítí Pecqueuxová-Rollandová, kterou zastavuje Anita Gorbiczová jen za cenu červené karty a sedmičky!

Leila Lejeuneová jí bezpečně proměňuje a vykouzlí prodloužení.

V něm už Francouzky dokonale využívají dvojnásobnou přesilovku, nastavenou pětiminutovku vyhrávají 4:1 a tím i celý zápas 32:29. Červeno-modro-bílé nadšení propuká na plné obrátky!

Nové šampionky uspěly i individuálně. Nejužitečnější hráčkou turnaje se stala Valérie Nicolasová, která byla vyhlášena zároveň nejlepší brankářkou. Isabelle Wendlingová byla zvolena nejlepší hráčkou na pivotu.

Branky: Jacquesová 5, Lejeuneová 4/2, Korfantyová, Tervelová, Pecqueuxová-Rollandová, Canová všechny 4, Vogeinová 3, Myarová 2, Delerceocá a Wendlingová 1 - Radulovicsová 13/6, Grbiczová 4, Ferlingová a Kulcsarová 3, Pigniczkiová a Lovaszová 2, Kirsnerová a Farkasová 1.
Rozhodčí: Arnaldsson, Vidarsson (oba Island). Vyloučení: 6:8, ČK: Wendlingová - Ferlingová, Görbiczová. Sedmimetrové hody: 5/2 - 7/6. Diváci: 9000.

O 3. místo: KOREA - UKRAJINA 31:29 (18:15)

Ukrajinky trápila v klíčové etapě šampionátu marodka. K zápasu o bronz nemohla kvůli viróze nastoupit střelkyně Radčenková, v hledišti zůstala i brankářská jednička Borysenková.

Přesto byl po většinu prvního poločasu zápas vyrovnaný, herně i výsledkově. Ukrajinky dokázaly eliminovat dynamickou házenou asijského týmu, nacházely i recept na jeho velmi nepříjemnou, pohyblivou obranu.

Ve 26. minutě vedla Ukrajina po trefě Verheljukové 15:14, ale pak si vybrala osudný oddechový čas. Korejky šňůrou čtyř branek rozhodly o svém poločasovém vítězství 18:15.

Také vstup do druhého poločasu vyšel lépe soupeřkám českých házenkářek v základní skupině MS. Korejky si postupně vypracovaly až sedmibrankový náskok (48. min. - 29:22) a zdálo se, že sedm tisíc diváků v záhřebské hale tentokrát přijde o dramatickou koncovku.

Jenže Ukrajinky nesložily zbraně a dokázaly zápas alespoň částečně zdramatizovat. Náskok Asiatek se pomalu tenčil, ovšem ubíhající čas hrál proti jejich soupeřkám. Ty dokázaly už jen snížit na konečných 31:29.

Nejvíce branek: Lim O-kjong 7/4, O Song-ok 5, Kim Čcha-jon 4 - Ljapinová 10/8, Cygicaová 6, Verheljuková 5, Rajkhelová 4. Rozhodčí: Josič, Radič (oba Chor.). Vyloučení: 3:3. Sedmimetrové hody: 8/6 - 8/8. Diváci: 7000. 

 

KONEČNÉ POŘADÍ ŠAMPIONÁTU
1. Francie, 2. Maďarsko, 3. Korea, 4. Ukrajina, 5. Španělsko, 6. Norsko, 7. Rusko, 8. Slovinsko, 9. Srbsko a Černá hora, 10. Rumunsko, 11. Rakousko, 12. Německo, 13. Dánsko, 14. Chorvatsko, 15. Česko, 16. Japonsko, 17. Angola, 18. Tunisko, 19. Čína, 20. Brazílie, 21. Pobřeží slonoviny, 22. Argentina, 23. Austrálie, 24. Uruguay.

Ani Iryna Černovová s Marynou Verheljukovou z Ukrajiny nezabránily korejské reprezentantce Seong-Ok Ohové ve střele.

Francouzská reprezentantka Sandrine Delerceová střílí ve finále světového šampionátu.

Kapitánka francouzského týmu Stephanie Canová s mistrovskou trofejí.

Ukrajinka Olga Cygicaová při střelbě na korejskou branku.